logo

EN TEHLİKELİ VİRÜS VE SALGINLAR

Son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanında hastalığa yakalanmasına neden olmuştur.
2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19), Türkiye’de de yayılmaya başladı. Son yılların en büyük virüs salgınlarından biri olan korona virüs ile ilgili henüz bir ilaç ve aşı geliştirilmedi.

Ancak, dünyadaki bilim insanları ve doktorlar, korona virüsle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Son zamanların en büyük virüs salgınlarından biri olan Korona virüsün haricinde, dünya genelinde bugüne kadar yayılan pek çok farklı virüs salgınları da olmuştur. Dünyayı etkileyen bu virüslerden bazılarından kısa bilgiler aktararak bilgilerinizi bir nebze de olsa tazelemek istiyorum. Peki, bu virüsler nelerdir ve dünyaya etkileri ne olmuştur?
Çiçek Virüsü; 20. Yüzyılda 300 milyon insanı katleden bu virüsten artık korkmamıza gerek kalmadı. Çünkü Dünya Sağlık örgütü bu hastalığın kökünü kazıdıklarını açıkladı.
Kolera Salgını: Bugüne kadar yedi farklı kolera salgını yaşansa da bunlardan en ölümcülü olanı üçüncü salgın olmuştur. 1852 ile 1860 yılları arasında ortaya çıkan salgın, kirli içme sulardan kaynaklanmıştır.
Tifüs Salgını; Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Tifüs Salgını, Tifüs bakterilerini taşıyan bit’lerden dolayı Avrupa ve Asya’da toplam 25 milyon insana bulaşmıştır. Sovyetler Birliği ülkelerinde 3 milyona yakın insan salgın nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Veba Salgını: 1855-1859 yılları arasında Çin’de başlayan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan salgın, yalnızca Çin ve Hindistan’da 12 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.
İspanyol Gribi; Birinci Dünya savaşının sonrasındaki yıllarda 500 milyon insana bulaşan İspanyol Gribi, H1N1 İnfluenza Virüsü nedeniyle, yüksek ateş ile dünya genelinde 50 ile 100 milyon insanın ölümüne yol açmıştır.
HIV (AIDS); 20 yüzyılın ortalarında maymunlardan insanlara geçtiği anlaşılan HIV’nin ilk örneği 1959 yılında Kongo’da ortaya çıkmıştır. Teşhisi ve adı 1980’lerde konulmuştur. Son 30 yılda 36 milyon insanın canını alan HIV için kesin tedavi henüz bulunamamıştır.
Kuduz Virüsü; Genel olarak hasta hayvanların ısırması sonucu bulaşan, beyin iltihaplanmasına yol açarak ölümle biten bir virüs hastalığıdır. Kuduz riskinin var olması durumunda alınacak en etkin önlem Kuduz aşısıdır.
Ebola Virüsü; 2014 yılında ortaya çıkan 5 farklı türü bulunan Ebola virüsü, çok yakın temasla, kan veya vücut sıvısıyla bulaşmaktadır. Ebola nedeniyle Batı Afrika’da 11 bin 310 kişi hayatını kaybetmiştir.
Korana Virüs (Covid-19); 2019 yılının sonlarında Çin’den tüm dünyaya yayılan korona virüs (Covid-19), insandan insana öksürme ve hapşırma sonrasında etrafa saçılan zerreciklerle geçmektedir. Bu virüsün vücut dışında yaşama süresi oldukça kısıtlıdır. Şu anda korona virüse özgü bir tedavi henüz bulunmamıştır. Bu virüs öksürük, ateş ve daha ağır vakalarda zatürre gibi belirtilerle solunum güçlüğüne neden olmaktadır. Sars ve Mers bir korona virüs türlerindendir.
Diğer virüs ve salgınlar ise; Antoninus Vebası (Galen’in Vebası), Jüstinyen Vebası, Kara Veba, Asya Gribi, Kuş Gribi, Domuz Gribi, Epstein Barr virüsü, Coxsackie Virüsü, Norw Alk virüsü, Hepatit A-B-C, Dang virüsü, Lassa Virüsü, Marburg virüsü, Hantavirüs bunlardan bazılarıdır.
Halen ülkemizde yayılmasını sürdüren Korona Virüs yüzünden hiç olmadığı kadar çok salgının yaşandığını görüyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde yayılan Korana Virüsün bulaştığı kişi sayısı ve bunun sonucunda ölenlerin sayısı her geçen gün giderek de artmaktadır.
Küresel ölçekte hastalıkla mücadele sistemi henüz mükemmel bir düzeye ulaşmış değil. Ancak salgını tespit etme ve bunlarla mücadele konusunda yeterli olmasa da çalışmalar sürdürülmektedir. İnanıyorum ki bu musibetin üstesinden geleceğiz. Yeter ki hijyen ve temizlik konusuna daha çok ağırlık verelim. Ellerimizi sık sık yıkayarak ve yüzümüze dokunmadan kaçınarak kendimizi koruyalım.
Yetkililerin açıklamaları doğrultusunda hareket edelim. Ülkemizin ve ailemizin geleceğini düşünerek lütfen evde kalalım.

Share
8.448 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...