logo

EN TEHLİKELİ VİRÜS VE SALGINLAR

Son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanında hastalığa yakalanmasına neden olmuştur.
2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19), Türkiye’de de yayılmaya başladı. Son yılların en büyük virüs salgınlarından biri olan korona virüs ile ilgili henüz bir ilaç ve aşı geliştirilmedi.

Ancak, dünyadaki bilim insanları ve doktorlar, korona virüsle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Son zamanların en büyük virüs salgınlarından biri olan Korona virüsün haricinde, dünya genelinde bugüne kadar yayılan pek çok farklı virüs salgınları da olmuştur. Dünyayı etkileyen bu virüslerden bazılarından kısa bilgiler aktararak bilgilerinizi bir nebze de olsa tazelemek istiyorum. Peki, bu virüsler nelerdir ve dünyaya etkileri ne olmuştur?
Çiçek Virüsü; 20. Yüzyılda 300 milyon insanı katleden bu virüsten artık korkmamıza gerek kalmadı. Çünkü Dünya Sağlık örgütü bu hastalığın kökünü kazıdıklarını açıkladı.
Kolera Salgını: Bugüne kadar yedi farklı kolera salgını yaşansa da bunlardan en ölümcülü olanı üçüncü salgın olmuştur. 1852 ile 1860 yılları arasında ortaya çıkan salgın, kirli içme sulardan kaynaklanmıştır.
Tifüs Salgını; Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Tifüs Salgını, Tifüs bakterilerini taşıyan bit’lerden dolayı Avrupa ve Asya’da toplam 25 milyon insana bulaşmıştır. Sovyetler Birliği ülkelerinde 3 milyona yakın insan salgın nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Veba Salgını: 1855-1859 yılları arasında Çin’de başlayan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan salgın, yalnızca Çin ve Hindistan’da 12 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.
İspanyol Gribi; Birinci Dünya savaşının sonrasındaki yıllarda 500 milyon insana bulaşan İspanyol Gribi, H1N1 İnfluenza Virüsü nedeniyle, yüksek ateş ile dünya genelinde 50 ile 100 milyon insanın ölümüne yol açmıştır.
HIV (AIDS); 20 yüzyılın ortalarında maymunlardan insanlara geçtiği anlaşılan HIV’nin ilk örneği 1959 yılında Kongo’da ortaya çıkmıştır. Teşhisi ve adı 1980’lerde konulmuştur. Son 30 yılda 36 milyon insanın canını alan HIV için kesin tedavi henüz bulunamamıştır.
Kuduz Virüsü; Genel olarak hasta hayvanların ısırması sonucu bulaşan, beyin iltihaplanmasına yol açarak ölümle biten bir virüs hastalığıdır. Kuduz riskinin var olması durumunda alınacak en etkin önlem Kuduz aşısıdır.
Ebola Virüsü; 2014 yılında ortaya çıkan 5 farklı türü bulunan Ebola virüsü, çok yakın temasla, kan veya vücut sıvısıyla bulaşmaktadır. Ebola nedeniyle Batı Afrika’da 11 bin 310 kişi hayatını kaybetmiştir.
Korana Virüs (Covid-19); 2019 yılının sonlarında Çin’den tüm dünyaya yayılan korona virüs (Covid-19), insandan insana öksürme ve hapşırma sonrasında etrafa saçılan zerreciklerle geçmektedir. Bu virüsün vücut dışında yaşama süresi oldukça kısıtlıdır. Şu anda korona virüse özgü bir tedavi henüz bulunmamıştır. Bu virüs öksürük, ateş ve daha ağır vakalarda zatürre gibi belirtilerle solunum güçlüğüne neden olmaktadır. Sars ve Mers bir korona virüs türlerindendir.
Diğer virüs ve salgınlar ise; Antoninus Vebası (Galen’in Vebası), Jüstinyen Vebası, Kara Veba, Asya Gribi, Kuş Gribi, Domuz Gribi, Epstein Barr virüsü, Coxsackie Virüsü, Norw Alk virüsü, Hepatit A-B-C, Dang virüsü, Lassa Virüsü, Marburg virüsü, Hantavirüs bunlardan bazılarıdır.
Halen ülkemizde yayılmasını sürdüren Korona Virüs yüzünden hiç olmadığı kadar çok salgının yaşandığını görüyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde yayılan Korana Virüsün bulaştığı kişi sayısı ve bunun sonucunda ölenlerin sayısı her geçen gün giderek de artmaktadır.
Küresel ölçekte hastalıkla mücadele sistemi henüz mükemmel bir düzeye ulaşmış değil. Ancak salgını tespit etme ve bunlarla mücadele konusunda yeterli olmasa da çalışmalar sürdürülmektedir. İnanıyorum ki bu musibetin üstesinden geleceğiz. Yeter ki hijyen ve temizlik konusuna daha çok ağırlık verelim. Ellerimizi sık sık yıkayarak ve yüzümüze dokunmadan kaçınarak kendimizi koruyalım.
Yetkililerin açıklamaları doğrultusunda hareket edelim. Ülkemizin ve ailemizin geleceğini düşünerek lütfen evde kalalım.

Share
7.960 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Menderes Sevdalısı Develililer

  29 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  1960 yılında Develi’nin ileri gelenleri Ankara’ya ihtilal öncesi bir heyetle Başbakan Merhum Adnan Menderes’in huzuruna İl olma taleplerini iletmek için çıkmışlar. İşte ihtilalden yirmi gün önce resmedilen bu fotoğrafın hikâyesi. Başbakan Merhum Adnan Menderes ve Develi’nin önde gelen insanları bu fotoğrafta yer almış. Kimler yok ki. 1960 yılı Mayıs ayının ilk günleri, orijinali bende muhafaza edilen bir fotoğraf. Merhum Av. Esat Cebeci ağabeyimin fotoğraf arşivinden bana ağabeyimin sağlığında verilmiştir. Menderes sevdalısı Develilerden vefa...
 • DÜNYA SİGARASIZLIK GÜNÜ

  29 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  Her yıl dünya genelinde milyonlarca kişinin ölümüne neden olan tütün kullanımının, küresel olarak sağlık üzerine etkilerine dikkat çekilmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü, 1987 yılından bu yana 31 Mayıs tarihinde “Dünya Sigarasızlık (Tütünsüz) Günü” kutlama ve etkinlikleri yapılmaktadır. Bu günün kutlanmasındaki temel amaç, tütün tüketimini azaltmak, sigarayı bırakmak, bırakma iradesini ortaya koymak, özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün tüketimine başlamayı önlemek ve başkasının tükettiği sigara dumanından dolayı pasif etkilen...
 • DEVELİ’DE RESİM-II

  29 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  Gerek Anadolu’daki ve İstanbul’daki tarihî okullarımızın duvarlarında okulumuzun bu kültür hazineleri genelde okullarımızın resim öğretmenleri tarafından yapılmıştır. Öğretmen olarak ilk görev yerim Kayseri Lisesi’dir. Okulun ana binası II.Sultan Abdulhamid döneminde Anadolu’da yaptırılan tahminen 60 (?) kadar İdadi / Liselerden biridir. Binaların içerisinde öyle binalar vardır ki haşmeti ve yapısının estetik değerleri her öğrencisini psikolojik olarak etkiler. Kayseri Lisesi de böyle liselerden biridir. Okula ilk girdiğimde binanın fark...
 • AZİZ MAHMUT HÜDAYİ HAZRETLERİ

  22 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  “Sağlığında bizi, vefatımızdan sonra kabrimizi ziyaret edenler ve türbemizin önünden geçtiğinde FATİHA okuyanlar bizimdir. Bizi sevenler denizde boğulmasın ahir ömürlerinde fakirlik çekmesin, imanlarını kurtarmadıkça göçmesin.” Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri: 1541 yılında Şereflikoçhisar'da da doğdu. Çocukluğu Sivrihisar'da geçti. Medrese eğitimini İstanbul'da tamamladı. Edirne, Mısır, Şam, ve Bursa'da kadılık ve müderrislik Yaptı. Bursa'daki Muhyiddin Uftade Hazretlerinin müridi ve halifesi oldu. 1628 yılında Üsküdar'da 92 yaşında vefat etmiş,...