logo

EN TEHLİKELİ VİRÜS VE SALGINLAR

Son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanında hastalığa yakalanmasına neden olmuştur.
2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19), Türkiye’de de yayılmaya başladı. Son yılların en büyük virüs salgınlarından biri olan korona virüs ile ilgili henüz bir ilaç ve aşı geliştirilmedi.

Ancak, dünyadaki bilim insanları ve doktorlar, korona virüsle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Son zamanların en büyük virüs salgınlarından biri olan Korona virüsün haricinde, dünya genelinde bugüne kadar yayılan pek çok farklı virüs salgınları da olmuştur. Dünyayı etkileyen bu virüslerden bazılarından kısa bilgiler aktararak bilgilerinizi bir nebze de olsa tazelemek istiyorum. Peki, bu virüsler nelerdir ve dünyaya etkileri ne olmuştur?
Çiçek Virüsü; 20. Yüzyılda 300 milyon insanı katleden bu virüsten artık korkmamıza gerek kalmadı. Çünkü Dünya Sağlık örgütü bu hastalığın kökünü kazıdıklarını açıkladı.
Kolera Salgını: Bugüne kadar yedi farklı kolera salgını yaşansa da bunlardan en ölümcülü olanı üçüncü salgın olmuştur. 1852 ile 1860 yılları arasında ortaya çıkan salgın, kirli içme sulardan kaynaklanmıştır.
Tifüs Salgını; Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Tifüs Salgını, Tifüs bakterilerini taşıyan bit’lerden dolayı Avrupa ve Asya’da toplam 25 milyon insana bulaşmıştır. Sovyetler Birliği ülkelerinde 3 milyona yakın insan salgın nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Veba Salgını: 1855-1859 yılları arasında Çin’de başlayan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan salgın, yalnızca Çin ve Hindistan’da 12 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.
İspanyol Gribi; Birinci Dünya savaşının sonrasındaki yıllarda 500 milyon insana bulaşan İspanyol Gribi, H1N1 İnfluenza Virüsü nedeniyle, yüksek ateş ile dünya genelinde 50 ile 100 milyon insanın ölümüne yol açmıştır.
HIV (AIDS); 20 yüzyılın ortalarında maymunlardan insanlara geçtiği anlaşılan HIV’nin ilk örneği 1959 yılında Kongo’da ortaya çıkmıştır. Teşhisi ve adı 1980’lerde konulmuştur. Son 30 yılda 36 milyon insanın canını alan HIV için kesin tedavi henüz bulunamamıştır.
Kuduz Virüsü; Genel olarak hasta hayvanların ısırması sonucu bulaşan, beyin iltihaplanmasına yol açarak ölümle biten bir virüs hastalığıdır. Kuduz riskinin var olması durumunda alınacak en etkin önlem Kuduz aşısıdır.
Ebola Virüsü; 2014 yılında ortaya çıkan 5 farklı türü bulunan Ebola virüsü, çok yakın temasla, kan veya vücut sıvısıyla bulaşmaktadır. Ebola nedeniyle Batı Afrika’da 11 bin 310 kişi hayatını kaybetmiştir.
Korana Virüs (Covid-19); 2019 yılının sonlarında Çin’den tüm dünyaya yayılan korona virüs (Covid-19), insandan insana öksürme ve hapşırma sonrasında etrafa saçılan zerreciklerle geçmektedir. Bu virüsün vücut dışında yaşama süresi oldukça kısıtlıdır. Şu anda korona virüse özgü bir tedavi henüz bulunmamıştır. Bu virüs öksürük, ateş ve daha ağır vakalarda zatürre gibi belirtilerle solunum güçlüğüne neden olmaktadır. Sars ve Mers bir korona virüs türlerindendir.
Diğer virüs ve salgınlar ise; Antoninus Vebası (Galen’in Vebası), Jüstinyen Vebası, Kara Veba, Asya Gribi, Kuş Gribi, Domuz Gribi, Epstein Barr virüsü, Coxsackie Virüsü, Norw Alk virüsü, Hepatit A-B-C, Dang virüsü, Lassa Virüsü, Marburg virüsü, Hantavirüs bunlardan bazılarıdır.
Halen ülkemizde yayılmasını sürdüren Korona Virüs yüzünden hiç olmadığı kadar çok salgının yaşandığını görüyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde yayılan Korana Virüsün bulaştığı kişi sayısı ve bunun sonucunda ölenlerin sayısı her geçen gün giderek de artmaktadır.
Küresel ölçekte hastalıkla mücadele sistemi henüz mükemmel bir düzeye ulaşmış değil. Ancak salgını tespit etme ve bunlarla mücadele konusunda yeterli olmasa da çalışmalar sürdürülmektedir. İnanıyorum ki bu musibetin üstesinden geleceğiz. Yeter ki hijyen ve temizlik konusuna daha çok ağırlık verelim. Ellerimizi sık sık yıkayarak ve yüzümüze dokunmadan kaçınarak kendimizi koruyalım.
Yetkililerin açıklamaları doğrultusunda hareket edelim. Ülkemizin ve ailemizin geleceğini düşünerek lütfen evde kalalım.

Share
8.748 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAHMET İKLİMİNDEKİ KAZANIMLARIMIZ VE DEVAMI

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  İnsanda ibadet ihtiyacı fıtri ve doğaldır. İnsanlık tarihi boyunca ilahi dinlerin tamamı, insanların bu fıtrî ihtiyaçlarını karşılamak üzere formel ve informel olmak üzere ibadet kurallarını getirmişlerdir. Bu noktadan hareketle diyebiliriz ki, İbadetler dinin bir emri olmasından önce fıtratın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Yani ibadetler, Allah’ın değil, insanların ihtiyacı olduğu için vardır. Fıtrat ve yaratılışın amacı, Allah’ı tanımak ve O’na kulluk etmektir. Kur’an’ın temel hakikatlerinden biri olan İbadet, Allah’ın emirlerini...
 • DEVELİLİ SEYRANİ ÂŞIĞI ALİ ÇATAK DR. AHMET ŞÜKRÜ SOMUNCU

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Develili Âşık Ali Çatak'ın hayatı sosyokültürel çevresi, âşık edebiyatında yeri ve şiir sanatı konulu doktora tezinden dolayı Dr. Ahmet Şükrü Somuncu kardeşimi kutluyorum. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalında doktorasını tamamlayarak Develi kültürüne sağladığı büyük katkı bizler için çok önemli ve değerlidir. Ayrıca Seyrani âşığı ve Seyrani şenliklerinin mimarı Âşık Ali Çatak'ın şiirini ve sanatını konu alması biz hemşehrileri için övünç kaynağı olmuştur. Bu tür çalışmalarını...
 • DÜNYA SARIMSAK GÜNÜ

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Bizim sofralarımızın vazgeçilmezi olan sarımsağın da özel bir günü olduğunu ve her yıl 19 Nisan’da tüm dünyada Sarımsak Günü olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Sarımsakların çok yönlü doğasının kutlanması için Sarımsak Günü oluşturulmuştur. Sarımsak, kökleri toprak altında, yüzeyi yeşil soğan yapraklarını andıran bir sebzedir. Toprak altında beyaz renginde, genellikle 10-15 dişten oluşan bir başı bulunmaktadır. Sarımsak, bir bitkidir ve muhtemelen keskin bir aromasıyla bilinen bir sebzedir. Dünya Sarımsak Günü, her yıl 19 Nisan’da kutl...
 • DÜNYA KIZARMIŞ PEYNİR GÜNÜ

  09 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Peynir, dünyanın hemen hemen her yerinde, değişik tür sütlerden yapılan bir süt ürünüdür. Peynir, genel olarak, sütün pıhtılaşması, pıhtıdan peynir altı suyunun ayrılması, daha sonra da pıhtının değişik şekillerde işlenmesiyle elde edilmektedir. Peynir yapımında esas olarak, inek, koyun, keçi ve manda sütü kullanılmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum içeren peynir, vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Dünya Kızarmış Peynir Günü, her yıl 12 Nisan'da kutlanmaktadır. Bu özel gün, lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık olan...