logo

EMEMİN ŞAYAĞI

Anadolu kadınlarının tırıldan giydikleri çok geniş şalvar. Genelde bu şalvarlar tırıl denilen basit kumaştan dikilir. Erkeklerin bulunduğu ve bağ ile bostanlarda kullandıkları geniş şalvar.
Ne hikmetse emem yukarı Develi’den Zile’ye bir akrabaya gelin gitmiş. Karakter olarak son derece sade ve iyilik sever bir insandı. Bir dost evine gelmeye görsün !.Hemen tırıldan yapılmış şayağını giyer, üstte de yine tırıldan bir önlük. Tabbii başında da o meşhur fesi.Bu giysiler tamam olur ama eve ziyarete gelen misafir hanımlar ememe iş mi gördürürler?. Hemen kimi tandır yakar, kimi hamur yuğurur, ve paaç denilen nefis yuvarlak ekmek yapılır. İnsan bu yapılan ekmekleri yemeye doyamaz.
Eniştem derhal gaz ocağını yakar ve gelen misafirlere çay hazırlar. Eve gelen misafirler mutlaka eve gelirken elleri dolu gelirdi. Hanımlar neler getirmişse bunlar çıkarılır ve sofraya konmak için hemen hazırlanırdı. Zira emem varlıklı bir insan değildi. Enişteme Ankara’da çalışan oğlu bakardı.
Bu yiyecekler çıktıkça emem nasıl sıkılırdı! Aman Allah’ım…
Ekmek denince çörek aklıma geldi. Aşağı yukarı bir leğen hamur yuğrulur ve fırında bu hamurlar çörek yapılırdı. Fırından gelen çörekler bu leğende toplanır, küflenmesin diye üzerleri daha sonra temiz bir örtü ile örtülür, lazım oldukça misafirlere çıkarılırdı.
Develi kılık kıyafeti hakkında dört başı mamur ciddi bir çalışma yapılmamıştır Halbuki Develi giysileri dikkat çekici ve zengindir. Bir kaç çalışma dışında ciddi bir çalışma yapılmamıştır.
İnanıyorum ki kaybolan bu tür hanım giysilerinden biri de şayaktır. Dileğimiz odur ki birileri bu konuya eğilir de yıllardır giyilen fakat kaybolmaya yüz tutan elbiseler, kullanış biçimleri için ciddi bir belge ortaya çıkar. Zira yıllardır Ermenilerle beraber ortak kültürü paylaşarak yaşayan bin bir topluluğun zengin giyim-kuşam zevkleri de ortaya çıkar. Zira bir ara Zile kadın başlıkları üzerine çalışma yapan bir öğretim üyesi hanımefendinin çalışması yayınlanmıştı da ne kadar sevinmiştik.
&&&
Temmuz ayından sonra ciddi bir rahatsızlık geçirdim. Üniversite Hastahanesinde tahliller, filmler, vs. birbirini kovaladı. Halada bu rahatsızlıklar birbirini kovalıyor. Yazılarıma ara vermemin sebebi bu rahatsızlardır. Bir büyüğüm hastalandığında Allah’a şöyle dua ederdi: Allah’ım sağlığımızı elimizden alma! İnanır mısınız hastahanede yatarken aklıma hep bu özlü dua aklıma gelirdi.
Yüksek öğrenimim sırasında aklıma hep hastahanede çalıştığım sıralar aklıma gelirdi. Hastaları ziyaret sırasındaki yalnızlıkları, sancıları, hallerinin ne olacağı konusundaki durumları, yalnızlıkları vs…Hasılı hastahane dünyasının durumları…Allah kimseyi hastahaneye düşürmesin…Fakat yokluğunu da vermesin!

Share
1.987 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...