logo

EKİNOKS

Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km’lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder.
Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareketi vardır. Bu hareketlerden birincisi dünyanın güneşin etrafındaki bir yıl süren dolanma hareketi, ikincisi ise dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönme hareketidir. Dünya, güneş etrafındaki dolanma hareketinin devam ettirirken alt ve üst yarısı farklı yönlere doğru eğilir.
Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği ana Ekinoks denir. Bu da gece ve gündüz sürelerinin eşit olması durumudur. Bu durum yılda iki kez tekrarlanmakta olup, bunlar İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olarak adlandırılmaktadır. Ekinoks kelimesinin kökeni Latince aequinoctium (aequi- eşit ve noct- gece) kelimesine dayanmaktadır. Ekinoks dünya genelinde gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu gündür.
Kuzey Yarımkürede 22 Eylül günü yaza veda ederek 23 Eylül’de sonbahar karşılanmaktadır. Yılda iki kez gündüz ve gecenin, neredeyse aynı uzunlukta olduğu bir denge durumu oluşmaktadır. Bu tarihte güneş her iki kutup noktasında da görülür. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçmektedir. Bu durumda 12 saat gece, 12 saat gündüz yaşanır ve bu hal “Ekinoks” olarak ifade edilir. Mart ve Eylül aylarında meydana gelen bu olay “dünyanın güneş etrafındaki hareketi” devam ederken mevsimlerin değişmesine neden olmaktadır.
23 Eylül günü Kuzey ve Güney Yarım Kürede güneş ışınları, öğle vakti Ekvatora 90 derecelik açı ile düşmektedir. Gölge boyu Ekvatorda sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küreye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Kürede geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Kürede ise tam tersi olur. Bu tarih Kuzey Yarım Kürede sonbahar, Güney Yarım Kürede ise İlkbaharın başlangıcıdır.
Dünyanın güneşten uzaklaştığı dönemde hızı azaldığından Kuzey Yarım Kürede yaz mevsimi iki gün daha uzun yaşanmaktadır. Dünyanın yörüngedeki hızının azalması sebebiyle Eylül Ekinoksu 2 gün gecikmeyle 23 Eylül’de gerçekleşmektedir.
Kuzey Yarıkürede 21 Mart ilkbahar Ekinoksu, 23 Eylül ise Sonbahar Ekinoksudur. Güney Yarıkürede ise 21 Mart Sonbahar Ekinoksu,23 Eylül ise İlkbahar Ekinoksudur. Bu tarih Kuzey Kutup noktasında 6 aylık gecenin, Güney Kutup noktasında ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.
23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun özellikleri şöyledir. Güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar. Aynı boylam üzerindeki noktalarda güneş sadece ekinoks günlerinde aynı anda doğar ve batar (12 saat ara ile). Her iki kutup noktasında da Güneş görülür. Gel-git genliği en fazladır. Ekvator’da cisimlerin gölge boyu sıfır olur. Türkiye’de saat 12.00’de, oluşan gölge boyu cismin boyuna en yakındır.
İnsanlar güneşin hareketlerini binlerce yıldır gözlemliyorlar ve genellikle ekinoksları kültürel ve dini geleneklerine dâhil ediyorlar. Birçok antik uygarlık için Güneş’in hareketleri sadece mevsimlerin başlangıcı değil, aynı zamanda ekinlerin ne zaman ekilip hasat edileceğini de göstermektedir. Sadece Dünya ekinoks yaşamaz. Aslında Güneş Sistemi’ndeki her gezegen, güneşe göre yörüngesi ve eğiminin sonucu olarak, her iki yarı küresinin yaklaşık olarak eşit miktarda ışık aldığında ekinoksu yaşamaktadır.
Ekinoks sırasında dünyanın elektromanyetik alanında ciddi boyutta bir düşüş gerçekleşmektedir. Bu da “portal” olarak değerlendirilmektedir. Bu noktada dünyanın elektromanyetik gücü değişmektedir. Bunun vücudumuz, zihnimiz ve bilinç düzeyinde etkisi ise aydınlanma, uyanış, farkındalığın yükselmesi ve sezgilerin güçlenmesi şeklinde olmaktadır.

Share
144 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...