logo

Dünyanın En İyi Şiiri ve Çocuk

Doğduğumda Siyahtım,
Büyürken Siyahtım,
Güneşe Çıktığımda Siyahtım,
Korkunca Siyahtım,
Hastayken Siyahtım,
Öldüğümde Hala Siyahım…
Ve Sen Beyaz Çocuk,
Doğduğunda Pembesin,
Büyürken Beyazsın,
Güneşe Çıktığında Kırmızı,
Üşüdüğünde Mor,
Korktuğunda Sarı,
Hastayken Yeşil,
Öldüğünde de Grisin,
Sen Şimdi Bana Renkli mi Diyorsun?
Afrikalı zenci bir çocuğun bu şiiri, 2005’te Dünyanın en iyi şiiri Seçilmiştir…!

Çocuk; Ukrayna’da, Suriye’de, Irak’ta, Saray Bosna’da, Arakan’da da çocuktur. Kimi yerde mavi gözlü sarışın, kimi yerde esmer, kumral siyah tenli fark etmez. Çocuk çocuktur.
Hiçbir çocuk yaşayacağı hayatı kendisi belirleyemez. Hangi topraklarda doğacağını, hangi millete ve dine mensup olacağını seçme şansı yoktur. Onlar saf kalplidir. Olanlara bir anlam veremezler. Dünyaları başlarına yıkıldığında bazen tepki veremezler. Çocukturlar çünkü.
Yaşadıklarının gerçek olup olmadığını bile anlayamazlar. Ölümler bile kalplerini katılaştırmaya yetmez. Yine de sevgi saçmaya devam ederler.
Sebebini anlatsam dahi anlamayacakları çatışmaların, savaşların kurbanlarıdır.
Hiç kimsenin, bir çocuk fotoğraf makinesi gördüğünde onu silah zannedecek kadar üzmeye hakkı yoktur. Hiçbir devlet, örgüt, inanç grubu ve çetenin buna hakkı yoktur.
Her kanlı saldırıda onların endişeli gözleri ekranlara gelir. Savaşın en masumları; çocuklar… Suçsuz, günahsız, olan bitenden habersiz en büyük bedeli öderler onlar. İliklerine kadar sinen savaş travmasını bir ömür taşırlar.


Hayattan vazgeçmezler, en kötü durumlarda bile hayal güçleri onları ayakta tutar. Gördükleri yıkımlar ve ölümlere rağmen yine de çocuklar gülümser, çocukların her daim umudu vardır.
Umutlarını korumaktan başka da bir çareleri yoktur gerçi…
Hayatları boyu yaşadıklarının izlerini taşırlar. Kimi fiziksel olarak kimiyse ruhunun derinliklerinde. Bambaşka topraklara, bambaşka hayatlara sürüklenirler.
Dünyanın ne kadar boş bir yer olduğunu daha okul çağına bile ermeden anlar çoğu, mecburen anlar hem de. Diğer insanların onları neden istemediklerini anlayamazlar. Çünkü onlar bir suç mu işlemiştir ki istenmiyorlardır?
Kendilerine ne olduğunu bile anlayamazlar. Minik kalpleriyle en güzel şekilde sevdiği ailesinin fertlerinin bir bir toprağa gömüldüğünü görürler. Hayatlarında bomba, yaralanma ve ölümü bir anda tanırlar. Gözyaşı dökmekten başka bir şey gelmez ellerinden. Sahip oldukları küçücük hayatlarını birileri başlarına yıkar. Çektikleri acıyı kaldıramazlar, yürekleri ve bedenleri buna dayanamaz. Onlara, bu acıları yaşatanları da asla unutmazlar. Çocukluğunu bombalar ve ölümlere teslim etmek zorunda kalmaları, onların değil yetişkinlerin suçuydu.
Patlamaları ve yıkımları anlayamaz. Yalan ve hırs gibi yetişkinlere ait hisler barındırmazlar. Onlar saf kalplidir. Olanlara bir anlam veremezler. Onlar için dünya, yaşadıkları mahalle ya da sokaktan ibarettir. Dünyaları başlarına yıkıldığında bazen tepki veremezler. Çocukturlar çünkü.
Yine de sevgi saçmaya devam ederler. Umutlarını korumaktan başka da bir çareleri yoktur gerçi…
Minik kalpleriyle en güzel şekilde sevdiği ailesinin fertlerinin bir bir toprağa gömüldüğünü görürler
Onlara, bu acıları yaşatanları da asla unutmazlar. Hangi coğrafyada ve her ne biçimde olursa olsun şiddete maruz bırakılmış bir çocuk “en büyük özürü” hak eden çocuktur.
Bütün Dünya üzerinde bir tek güzel çocuk vardır, bütün anneler de ona sahiptir. Çocuklar bugünün yarını, yarının umududur. Dünyada insanın en önemli işi, yüzünü ağartacak çocuklar yetiştirmektir. Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Share
258 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...