logo

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ

Her geçen gün oturarak her zamankinden daha fazla zaman geçiriyoruz. İster iş yerinde, isterse evde televizyon ve bilgisayar karşısında veya cep telefonu ile sanal dünyada dolaşırken hareketsiz yaşam tarzı sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Günün kaç saatini oturarak geçiriyorsunuz hiç düşündünüz mü? Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte hareketsiz kaldığımız süre de artmaya başlamıştır.

Toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesine neden olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, vücut kaslarının enerji harcayarak gerçekleştirdiği tüm hareketleri fiziksel aktivite olarak tanımlamaktadır. Egzersiz ile çok sık karıştırılan bu kavram, egzersizi de içine alan ve gün içinde diş fırçalamaktan, merdiven çıkmaya, bulaşık yıkamaktan, yemek yapmaya kadar dinlenme dışındaki tüm hareketleri kapsayan bir aktivitedir. Egzersiz veya spor ise süresi ve şiddeti planlanarak uygulanan fiziksel aktivite türüdür.
Bağışıklık sistemini destekleyen önemli etmenlerden biri de fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmektir. Yürüyüş yapmak tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık hareketleridir. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Hepimiz fiziksel aktivitenin daha iyi bir genel sağlığa yol açtığını biliyoruz. Ülkemizde 1991 yılından bu yana gündelik hayatın içine fiziksel aktiviteyi de dâhil etmek amacıyla her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu, “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ülkeler kutlama için farklı günler belirleyebilmekte ise de otuz yılı aşkın bir süredir 160’dan fazla ülkeden gelen milyonlarca insan Ekim ayının ilk Pazar gününü “Dünya Yürüyüş Gününe” dönüştürerek birlikte yürümeyi alışkanlık haline getirmiştir.

Ülkemizde de 3-4 Ekim günleri yürüyüş günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri ile gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi de entegre ederek teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Yapılacak çeşitli fiziksel aktivitelerle hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de ruhsal ve bedensel olarak güçlü olmak amacıyla “4 Ekim Dünya Yürüyüş Gününde” ülkemizin ve dünyasının dört bir yanında yürüyüş etkinlikleri düzenlenmektedir.

Uzmanlar, yürüyüş yapmanın faydalarını şöyle sıralamaktadır. Yürüyüş, ruh halinizi düzeltir. Yürümek beyin için harikadır. Yürümek sizi daha dikkatli hale getirmekte ve daha güçlü bağlara yol açabilmektedir. Yürümek güven oluşturmakta ve yaratıcılığı artırmaktadır. Yürüyüş kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olmaktadır. Yürüyüş enerjiyi artırmakta, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Yürüyüş kemikleri güçlü tutmaktadır. Yürümek daha iyi uyku sağlar ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Yürümek metabolizmayı hızlandırır. Yürüyüş kilo vermenize yardımcı olabilir. Yürümek denge bozukluğuna ve diyabete iyi gelir. Yürüyüş bağışıklık sistemini sağlıklı tutar ve akciğer kapasitesini artırır. Yürüyüş yaşlanma belirtilerini önler. Yürüyüş varis başlangıcını geciktirir. Şunu unutmayalım yürümek en ucuz aktivitedir.

“Her gün 10 bin (5 bin de olabilir) adım” sloganıyla uzmanlar sağlıklı hayat çağrısında bulunuyor. Çok basit yöntemlerle hayatımızı daha yaşanabilir hale getirebiliriz. Sizin için neyin iyi geldiğini keşfedin ve en önemlisi kendinizi asla başkalarıyla kıyaslamayın. Ruh halinizi ve ruh sağlığınızı iyileştirmek için mutlaka yürüyüşe çıkın.
Yürüyüş yapmak için özel bir zaman ayarlamaya özel bir program yapmaya ihtiyacınız yok. Yürüyüşü günlük hayatınızın içerisine yerleştirebilirsiniz. Doğa bizim için en güzel spor alanıdır. Günlük koşuşturmalardan sıyrılın ve doğanın güzelliğine kendinizi bırakın. Siz yeter ki yürüyüş yapın, spor yapın, her yer sizin için yürüyüş alanı ve spor alanı olur. Bahane bulmaktan vazgeçin, yürüyüşü istediğiniz an yapın. Sağlığınız için çok önemli aktivite olduğunu da unutmayın. Bu itibarla bugün sizin için de bir başlangıç olsun ve sizde her gün en az yarım saat yürüyüş yapın.

Share
386 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEVHİT, TAKVA VE TESLİMİYETİN ADIDIR KURBAN

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir. Kurban, Kur'ân-ı Kerîm, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olup hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın kendilerine rızık ola...
 • DÜNYA DİKİŞ MAKİNESİ GÜNÜ

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Dikiş makinesi, kumaşları birleştirmek veya tamir etmek için kullanılan bir makinadır. İplikleri dikiş yerine takan ve bir iğne yardımıyla ipliklerin kumaşa geçmesini sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Dikiş makinesi, manuel olarak çalıştırılabileceği gibi modern modellerde elektrik veya bilgisayar kontrollü olabilir. Günümüzde çok çeşitli dikiş makineleri bulunmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Dikiş makinesi, giysilerin ve diğer kumaşların dikilmesini kolaylaştıran, pratik ve hızlı bir araçtır. Bu teknolojik cihazın icadı, t...
 • Edebiyatçı, Şair, Yazar ve Akademisyen Hocam Dr. Bekir Oğuzbaşaran

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Bu haftaki konuğum, edebiyatçı, şair, yazar ve akademisyen değerli hocam Bekir Oğuzbaşaran. M. Bahaeddin Cebeci ağabeyimin üniversite yıllarından yakın arkadaşıydı. Talebelik yıllarında Fatih Vakıflar Yurdu'nda kaldıklarını hatırlıyorum. 1973 yılında Basının kalbi Cağaloğlu'nda Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde Sanat Edebiyat sayfaları hazırlarken tanışmak nasip oldu. Sanat ve Edebiyat Sayfasında tiyatro kritikleri yazmama izin verdi. O yıllardan Bekir Oğuzbaşaran ve merhum Mustafa Miyasoğlu ağabeylerimi asla unutamam. Miyasoğlu ağabeyim...
 • MERHAMETSİZLİK HELAK SEBEBİDİR

  07 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Merhamet “acımak, şefkat göstermek” anlamında olup, “acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf” anlamında isim olarak kullanılan merhamet, Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevk eden acıma duygusunu belirtmektedir. (TDV. İslam Ansiklopedisi) Merhamet aynı zamanda Allah"ın Rahmân isminin bir yansımasıdır. (Tirmizî, Birr, 16) Var olan bütün mahlukatın yaratıl...