logo

DÜNYA YILAN GÜNÜ

Yılan, hemen hemen her kültürün mitolojisinde yer alan hayvanlardan biridir. Görünüş itibariyle soğuk bir hayvan olan yılana, özellikle eski çağlarda hem saygı gösterilmiş hem de kendisinden korkulmuştur. Çoğu insan için yılan konusundaki ilk tepki korku ve onu öldürmek istemesidir.
Yılanlar, orman veya dere kenarlarında yaşayan sürüngen canlılardır. Yüzeyleri pulla kaplıdır ve zaman zaman kabuk değiştirirler. Yılanlar doğada ekosistem içerisinde önemli yeri olan sürüngenlerdir. Çevreye ve doğaya yararı olan canlılardır. Yılanlar, böcek, fare gibi kemirgenlerin sayısını dengeleyerek hastalıkların artışını ve ekinlerin yok edilmesini engellemektedir. Bu nedenle yılanların öldürülmesi doğru değildir.
Yılanların fiziksel özellikleri ait olduğu türlere göre değişiklik gösterir. Bazı yılanlar metrelerce boya sahip olurken bazıları oldukça küçüktür. Bu nedenle avlandıkları canlılar ve ihtiyaç duydukları yiyecek oranı değişebilmektedir.
Zehirli yılanlar daha köşeli yüz ve çene hatlarına sahipken zehirsiz yılanlar oval hatlara sahiptir. Ayrıca zehirsiz yılanların gözleri yataydır. Zehirli yılanların gözleri ise dikey şekildedir.
Zehirli yılanların boyları, zehirsiz olanlara göre daha kısadır. Ayrıca zehri kolay enjekte edebilmek için ağızlarında yer alan iki diş daha gelişmiş, keskin ve sivridir. Zehirsiz yılanların dişleriyse daha küçüktür. Zehirli yılanlar ayrıca daha küçük ve sık pullara, daha iyi koku alan burun deliklerine, ses çıkaran kuyruklara, genellikle renkli pul yapılarına sahiptir.
Türkiye’de, zehirli ve zehirsiz olmak üzere toplamda 57 yılan türü yaşamaktadır. Türkiye’deki yılanların sadece 16’sının zehirli olduğu bilinmektedir.
Dünya Yılan Günü, her yıl 16 Temmuz’da kutlanmaktadır. Dünya Yılan Günü’nün kurucusu hala bilinmemektedir. Dünya Yılan Günü, insanlara yılanların nasıl idare edileceği, kimi arayacakları, kaynaklarının ve daha fazlasının nasıl ele alınacağı konusunda eğitmek ve bilgilendirmek için kutlanan bir gündür.
Toplumda yılanlara karşı yanlış bir algı ve düşmanlık bulunmaktadır. Her yılanın zehirli olduğu ve insana zarar verdiği sanılmaktadır. Uzmanlar bunun doğru olmadığını belirtmektedir. Hiçbir yılan durduk yere insana saldırmaz ve ısırmaz. Yılanların duyma özellikleri yoktur. Ama yerdeki titreşimleri algılayabildiklerinden dolayı kendisine yaklaşmakta bir insanı hissederek oradan uzaklaşmaya çalışırlar.
Dünyada yaklaşık 3,500 yılan türü vardır. Çok etkili avcılardırlar ve her alanda doğa dengesinin korunmasında hayati bir rol oynarlar. Üzerine varmadıkça insandan kaçan, çiftçi dostu yılanlar yaz mevsimini sevdiklerinden bu aylarda çokça gezerler.
İnsanlar tarafından soğuk ve ürkütücü olarak bilinen yılanlar, toz kükürt, sarı kükürt, naftalin ve ardıç katranı gibi maddelerin kokularından rahatsız olurlar ve bu kokulu alanlara giremezler. Yılanlar nemli ve sıcak havaları severler. Özellikle yağışlı günlerden sonra gelen güneşli havalar yılanların fazlaca görülebileceği günlerdir.
Yılan dendiği zaman pek çok insanın aklına Piton türü yılan gelir. Dünyanın en büyük yılanları arasında yer alan pitonlar, 10 metreden daha uzun olabilirler. Çok büyük olmalarına rağmen hızlı hareket edebilen bu yılanlar zehirli değildir.
En bilinen yılan türlerinden bir diğeri de “Anakondadır”. Pitonlara göre oldukça acımasız olan bu türünde, aç kalan yılanlar kendi yavrularını yiyebilirler. Hemen hemen 10 metreye uzayan boyları sayesinde oldukça ürkütücü canlılardır. Tek seferde çok fazla yavru doğururlar ve doğumlar suda gerçekleşir.
Yılanın birçok simgesel anlamının yanında hem kötülüğü simgelemesi hem de iyileştirici bir gücü olduğunu görüyoruz. Yılanlarla mücadele öldürerek ya da kimyasalla yok ederek değil, önlem ve uzaklaştırma olarak yapılmalıdır.

Share
944 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...