logo

DÜNYA WAFFLE GÜNÜ

Son yıllarda ülkemizde de özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Waffle (Vafıl), Belçika asıllı bir hamur tatlısıdır. Üzerine birçok farklı çeşitte tatlı ürün konulup, çikolata, başta çilek olmak üzere değişik meyveler, şekerleme, fındık, fıstık, çerez parçacıkları vb. ile zenginleştirilen bu harika tatlı, yiyen herkesi de kendisine hayran bırakmaktadır.
2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden birkaç yıl öncesinde Brüksel’de yaşayan bir çift olan Maurice Vermersch ve eşi, her zaman yaptıkları Waffle tarifinde bir değişiklik yapmak isterler ve hamuru kabartmak için maya eklerler. Sonuç oldukça tatmin edici olmuş ve ortaya farklı bir ürün çıkmıştır.
Hamurun mayalanması sonucu Waffle, artık daha kabarık, daha gevrek ve lezzetli bir hale gelmiştir. Bu yeni keşfettikleri lezzeti, önce aile ve arkadaşlarıyla paylaşan çift, daha sonra 1960’da Dünya Brüksel Fuarında açtıkları stantta Brüksellilere tanıtmışlardır.
Bu başarıyı takiben Brükselli çift, bu yeni Waffle’ı tanıtmak üzere 1964 yılında Dünya New York fuarına gitmişler, Avrupa’dan gelen bu yeni tatlı, fuarda oldukça iyi bir beğeni toplamıştır. O yıllarda Brüksel’i çok da tanımayan Amerikalılara bu tatlı, Belçika Waffle’ı olarak tanıtılmıştır. Tanıtımı yapılan bu tatlı, böylece tüm dünyaya yayılmıştır. Daha sonra her ülke kendi damak zevkine ve kendi usulünü göre Waffle’ı yapmıştır.
Özellikle son dönemlerde tüm dünyada tercih edilen ve Belçika asıllı bir hamur tatlısı olan Waffle, dünyada Waffle, Wafel, Gaufre olarak da karşımıza çıkmaktadır. Modern Flamancada (Hollandaca) Wafel, Fransızcada Gaufre ve Almancada Waffel kelimelerin hepsi “Waffle” isminin oluşmasında pay sahibidir. Ancak Flamanca Wafel, söyleniş nedeniyle 18.yüzyılda modern Amerikan İngilizcesinde Waffle olarak yerini bulmuş ve tüm dünyada böyle anılmaya başlamıştır.
Waffle genel olarak “Waffle Makinesi” kullanılarak yapılmaktadır. Bu makineler genelde bal peteği şeklindedir. Fakat farklı desenlerde Waffle yapan makineler de piyasada bulunmaktadır.
Waffle’ın en karakteristik özelliklerinden birisi, dışının şekerle karamalize olması ve kabarık olmasıdır. Birçok Waffle çeşidi bulunmakla beraber ülkemizde genellikle rafine şeker, beyaz un, Ayçiçek yağı veya tereyağı ile hazırlanan altın sarısı renklerde, bal peteği, yonca şeklindeki Waffle hamurları tercih edilmektedir.
Üzerine çeşitli çikolata kremaları, meyve jöleleri eklenir ve taze meyvelerle, kuruyemişlerle üzeri süslenir. Waffle tüketimine yaşam penceresinden baktığımızda maalesef oldukça kalorili ve rafine şeker açısından zengince bir tatlı olduğunu görmekteyiz. İçinde bulundurduğu yüksek orandaki kalori 100 gram sade Waffle, 292 kalori, çikolatalı ve meyveli 380-400 kalori olduğu için oldukça yüksek enerji vermektedir.
Çok az kişinin bildiği üzere Waffle Günü, iki ayrı gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Birincisi 25 Mart tarihindedir. 25 Mart, İsveç’te baharın gelişinin kutlandığı gündür. Diğeri ise 24 Ağustos tarihidir. Yani Cornelius Swarthout adlı kişinin, 1869 yılında Waffle tavasının patentini aldığı gündür.
İlk olarak İsveç’te kutlanmaya başlanan “Dünya Waffle Günü”, her yıl tüm dünyada 25 Mart’ta kutlanmaya devam edilmektedir. Yiyebileceğiniz ve de deneyebileceğiniz birçok waffle çeşidi bugüne özel yapılmaktadır. İster tuzlu ister tatlı waffle her zaman tüketebilirsiniz.
Waffle genel olarak pankek ile karıştırılmaktadır. Fakat bu iki tarif arasında gözle görülür birçok farklılık bulunmaktadır. Dünyada beyaz çikolatalı, bitter çikolatalı, karışık çikolata ve meyveli, dondurmalı, Brüksel usulü, Liege usulü gibi waffle çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde İstanbul usulünü pek çok yerde bulmanız mümkündür. Alışıla gelmiş tatlı waffle anlayışından farklı olarak tuzlu lezzetler içeren waffle’lar yumurtalı, tavuklu, somon ve ton balıklı olanları da yapılmaktadır.
Evlerimizde rahatlıkla yapılabilen Waffle, doyurucu hamuru, rengarenk meyveleri, ılık çikolatası ile insana hayat enerjisi veren bir tatlı olarak hayatımıza girmiştir. Baharın gelişiyle birlikte ihtiyaç duyacağınız enerjiyi görüntüsüyle bile vermektedir. Henüz tam ısınmamış havaların etkisini ılıklığıyla yumuşatacak olan enfes bir lezzettir. Şimdiden yiyenlere afiyet olsun.

Share
4.972 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...