logo

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ

Dünya Veteriner Hekimler Birliği (WVA), 2000 yılında aldığı bir kararla her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününün uluslararası ölçekte “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir. Türkiye’de, Dünya Veteriner Hekimler Günü ilk olarak 28 Nisan 2001 yılında “Türk Veteriner Hekimleri Birliği” tarafından kutlanmaya başlanmıştır.
Dünya Veteriner Hekimler Günü, küresel veteriner hekimler topluluğunu bir araya getirmek ve dünyanın her yerindeki veteriner hekimlerin hayat kurtaran çalışmalarını vurgulamak ve mesleğin toplum nezdindeki önemini belirtmek amacıyla yapılan bir etkinliktir. Ayrıca, Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimlik mesleğini teşvik etmek, hayvan ve insan refahını, çevreyi, gıda güvenliğini ve hayvan taşıma ile karantina uygulamalarını iyileştirmek için çalışmalar yapmayı da amaçlamaktadır.
Veteriner hekim eski adıyla baytar, yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin (pet hayvanları, çiftlik hayvanları, egzotik hayvanlar ve ulusal hayvanlar) sağlığı için önlem alan, hayvan hastalıklarına tanı koyup tedavisi, üremesi, sağlığı, bakımı gibi alanlarda tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişidir.
Veteriner Hekimlik, kamu ve kişi yararına uygulanıp gelişmesini sağlamak ve meslek mensuplarının hak ve yararlarını koruma amacı ile kurulmuş, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde mesleki bir kuruluştur.
Veteriner Hekimlik, hayvanların evcilleştirilmesi ile tarih sahnesine çıkmış dünyanın en saygın ve en köklü mesleklerden biridir. Gelişmiş ülkelerde en saygın ve en önemli mesleklerden biri olan Veteriner Hekimlik, hayvan hastalıklarının mücadelesine ek olarak halk sağlığı ve gıda güvenliğine en etkin hizmeti sağlayan meslektir. Bunların yanı sıra küresel açlığın azaltılması, Zoonotik (Hayvanlardan insanlara bulaşan ve her iki gruba dâhil bireylerde ortak şekillenen hastalıklar) karşı mücadelede, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanlarında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır.
Hayvandan insana geçen 200’den fazla salgın hastalığın olması, et fiyatlarındaki yükseliş, hileli etlerin basında sıkça yer almaya başlaması, hayvansal gıdalarda ilaç kalıntılarının zararlarının önem kazanması ve büyük şehirlerde pet hayvancılığının gelişmesi Veteriner Hekimlik mesleğinin önemine dikkat çekmektedir.
Veteriner hekimler, sağlık hizmetlerinin yanında ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadırlar. Bir veteriner hekim, çiftlikteki inekten elde edilen sütün peynir, yoğurt, ayran, kefir gibi süt ürünlerine, inek, koyun, keçi gibi hayvanlardan elde edilen etlerin pastırma, sucuk, sosis, salam gibi et ürünlerine dönüştürülmesinde hayati rol oynarlar. İlaç sanayi, kozmetik ürünleri, teknolojik araştırmalar ve sağlık bilimleri araştırmalarında da hayvan kullanımdan dolayı veteriner hekimlere büyük ihtiyaç duyulmaktadır.
Bugün ülkemizde yaklaşık 30 bin civarında veteriner hekim mevcuttur. Gelişen dünya koşulları, Veteriner Halk Sağlığının ve Gıda Güvenliğinin her geçen gün önem kazanması Veteriner Hekimlik alanında yeni düzenlemelere gereksinim doğurmaktadır.
Veteriner hekimler, fiili hizmet (yıpranma payı), sağlıkta şiddet, özlük hakları, uzmanlık eğitimi, kamuda istihdam ve serbest veteriner hekimlik uygulamalarındaki mağduriyetlerini ortadan kaldıracak yasal ve yapısal düzenlemelerin biran önce yapılmasını istemektedirler.
Dünya Veteriner Hekimler Birliği (WVA) ve Küresel Hayvan Sağlığı Birliği, 2022 yılı için Dünya Veteriner Hekimler Günü temasını “Veteriner Hekimin Zorluklarla Mücadele Gücünün Artırılması” olarak belirlendiğini duyurmuştur. 2022 Dünya Veteriner Hekimler Günü, 30 Nisan 2022 tarihinde kutlanacaktır.
Gece, gündüz, kar, yağmur, çamur, soğuk, sıcak, uzak, yakın demeden hayvan sağlığı için çalışan, halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması için kendi hayatlarını riske atan, sevgi, merhamet, şefkat ve fedakârlıklarla görevini yapan tüm veterinerlerin “Dünya Veteriner Hekimler Gününü” kutluyorum.

Share
216 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...