logo

DÜNYA VEJETARYEN GÜNÜ

Hızla artan dünya nüfusu, beraberinde farklı alanlarda farklı sonuçlar hatta problemler getirmiştir. Bunlardan en önemlileri tüketim konusunda ortaya çıkan problemlerdir. Dünya nüfusundaki bu artış, tüketim ihtiyacının ve hızının da artmasına yol açmıştır.
Vejetaryenliğin ortaya çıkışı hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Özellikle Avrupa ve Amerika’da daha erken ortaya çıktığı düşünülmektedir. Tarihteki ilk vejetaryen birlik olan “Vejetaryen Derneği” 1847 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Bundan 13 yıl sonra yani 1860 yılında da Amerika Vejetaryen Derneği, 1867 yılında da Almanya’da kurulan vejetaryen derneklerinin sayısı yıllar geçtikçe çoğalmıştır.
3 Mart 2012 tarihinde de “Türkiye Vejetaryenler Derneği” kurulmuştur. Bu dernek, Türkiye’de vegan ve vejetaryenler için kurulmuş ilk ve tek resmi kurumdur.
Vejetaryen kelimesinin kökeni zannedildiği gibi vegetable-sebze kelimesinden değil Latince “vegetus” kelimesinden gelmektedir. Latince Vegetus: canlı, sağlıklı, hayat dolu demektir. Vejetaryenlik, et tüketmemek üzerine kurulu bir felsefedir.
Uluslararası Vejetaryenler Birliği 2011 yılında “Vejetaryenliği”; Süt ürünleri, yumurta, bal gibi hayvansal gıdaların dâhil ya da hariç olduğu tamamen bitkisel kaynaklı bir beslenme biçimidir” diye tanımlamıştır.
“Dünya Vejetaryen Günü”, her sene 1 Ekim günü kutlanmaktadır. Gün, vejetaryenliğin sağlık ve çevresel faydalarına küresel bir ilgi göstermekte ve vejetaryen bir yaşam tarzı izlemenin etiğine odaklanmaktadır. Birçok vejetaryen kuruluş ve grup bu gün vejetaryenin yararları hakkında bilgi yaymak ve insanları vejetaryen diyetine nasıl geçecekleri konusunda eğitmek için kullanmaktadır.
Vejetaryen, ahlaki, etik veya dini kaygılardan dolayı et veya hayvan kesimi ürünlerini tüketmeyen bir kişidir. Çok sayıda vejetaryen çeşidi vardır.
· LAKTO – OVO VEJETARYEN: Hiçbir canlının etini yemezler, ama yumurta ve süt ürünlerini tüketirler. Genelde vejetaryenler bu grupta yer almaktadır.
· LAKTO VEJETARYEN: Bu grup hayvansal kaynaklı besinlerden yalnızca süt ve süt ürünlerini tüketirler.
· OVO VEJETARYEN: Bu grup hayvan kaynaklı hiçbir ürün tüketmez ama yumurta tüketirler.
· PESKO VEJETARYEN: Bu grup et ve kümes hayvanlarını tüketmez. Sadece balık, süt ürünleri ve yumurta tüketir.
· YARI VEJETARYEN: Bu grup sadece kırmızı et tüketmez.
· POLLO VEJETARYEN: Bu grup sadece kanatlı hayvanları tüketir.
· FRUITARIAN: Bu grup botanik olarak sebze ve meyve grubuna giren sebze ve meyvelerle beslenirler.
Pek çok kültürde vejetaryen, dinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hinduizm, Budizm ve Jainizm’in pek çok mezhebi, et ve hayvansal ürünlerin tüketimini yasaklamaktadır. Ancak bazı inanışlarda süt, bal ve bazen döllenmemiş kümes hayvanlarının kullanımı kabul edilebilmektedir. Hindistan’da, Jain dinine mensup kişiler, yalnızca hayvansal ürünleri yemeyi yasaklamakla kalmayıp, aynı zamanda soğan, patates ve sarımsak gibi kök sebzelerin tüketimini de kısıtlayan bir vejetaryenlik biçimini izlerler. Bu kök sebzelerini yememenin sebebi çok açıktır. Bir bitkiyi yediğiniz zaman onu öldürmüş olmamanız gerekmektedir. Mesela elma yerken elma ağacına zarar vermiş olmazsınız. Ama havuç yediğiniz zaman havucu öldürmüş olursunuz. Bu Jain dini canlıları öldürmeye de karşıdır.
Vejetaryenlikte karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi B12 vitamin eksikliğidir. Vejetaryenler, ihtiyaçları olan proteini bitkilerden almaktadır. Dışardan alınması gereken aminoasitleri ise etten alamasalar da yumurta, süt ve süt ürünlerinden alabilmektedirler. Eğer kilo problemi yaşamak istemeyen biri iseniz belki de vejetaryenlik tam size göre olabilir. Daha az tüketilen hayvansal gıdalardan ötürü vejetaryenlerin vücut kitle indeksleri çok daha doğaldır.

Share
116 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...