logo

DÜNYA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE HAFTASI

Ülkelerin sınırlarını aşıp küresel bir problem haline gelerek toplumların bugününü ve geleceğini tehdit eden şey uyuşturucu kullanımıdır. Uyuşturucu kullanımı, ölümlerin yanı sıra, yaşamların dramatik bir şekilde kararmasına, bireyin ve toplumun refah düzeyinin düşmesine, madde ile ilintili suç ve kazaların, enfeksiyon hastalıklarının artmasına yol açmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü, uyuşturucu kavramını; Sakinleştirici veya uyarıcı etkileri olan, kişide kullanımına bağlı daha fazla kullanma isteği uyandıran ve alınmadığında yoksunluk belirtileri gösteren, bitkisel kökenli veya bir takım kimyasal bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluştuğunu belirtmektedir. Bu oluşum, merkezi sinir sistemini etkileyerek fiziksel ve ruhsal bağımlılık hallerine yol açan bütün maddeler olarak tanımlamaktadır.
Bağımlılık ise, kişinin zarar görmesine rağmen madde kullanımına devam etmesi, kullandığı maddeyi uzun süre bırakamaması, sürekli madde arayışı içinde olması, kullandığı maddeyi giderek arttırması olarak tarif edilmektedir.
Madde bağımlılığı tüm dünya genelindeki toplumların temel sağlık sorunlarından birisidir. Sadece kullanılan maddenin ortaya çıkardığı yan etkiler değil, yol açtığı sosyal sorunlar ve fiziksel hastalıklar ele alındığında, bireysel ve toplumsal maliyeti yüksek hastalıklar arasında yer almaktadır. Günümüzde uyuşturucu bağımlılığı tüm dünya için büyük bir tehlikedir.
Ülkemizin sorunu olduğu kadar dünyanın da en önemli sorunlarından birisi madde bağımlılığıdır. Bağımlı kişi, özgürlüğünü kaybeder, kendine olan güveni zayıflar, kendisini kontrol altında tutamaz, ideallerini kaybeder ve insani ilkeleri yok olmaya başlar.
Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında almış olduğu bir kararla 26 Haziran’ın dünyada, “Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü” olmasına karar vermiştir.
Uyuşturucu ile Mücadele Günü’nün ilan edilmesindeki amaç, dünya topluluğunun dikkatinin uyuşturucu sorununa çekilmesini ve tüm halkın uyuşturucu ile mücadele için birleştirilmesini hedeflemektedir. Her türlü doğal veya sentetik uyuşturucu maddeler ve bunların üretiminde kullanılan ara kimyasalların, ulusal ve uluslararası boyutta kaçakçılığını, üretimini, kullanımını, dağıtımını ve sokak düzeyinde satışını engellemektir.
Uyuşturucu ile mücadelede aileye çok büyük bir görev düşmektedir. Gençlerimizin milli değerlere bağlı bir şekilde yetişmesini sağlayan ailenin, bu tehlikenin bertaraf edilmesinde çok büyük bir katkısı olacaktır. Bunun yanında eğitim ve öğretim kurumlarında uyuşturucu felaketinin boyutları hakkında yapılan eğitimler de aynı şekilde faydalı olacaktır.
Önleme çalışmalarında bireyi madde kullanımına başlamadan bilinçlendirmek öncelikli hedef olmalıdır. Önleme çalışmalarında eğitim yolu ile madde kullanımının engellenmesine çalışılmalıdır. En iyi korunma yolu ise hiç başlamamak ve kullanmamaktır. Madde kullanımı ve bağımlılığı bir sağlık sorunu olmakla birlikte tedavisi mümkün bir hastalıktır.
Benim başıma gelmez, benim çocuğum yapmaz yaklaşımından uzaklaşılmalıdır. Çocuk ve gençlerimizin bu illetten kurtulması için toplumun tüm kesimleri üzerine düşen her türlü sorumluluğu sonuna kadar yerine getirmelidir. Çağımızın vebası olarak değerlendirilen bu sorunla sonuna kadar mücadele edilmesi gerekmektedir. Uyuşturucu ile mücadelede ailenin çok büyük bir önemi vardır.
Uyuşturucu sorunu yalnızca bazı grupların risk altında olduğu bir problem olmayıp, tüm toplumun problemidir ve herkes risk altındadır. Bu sebeple mücadelenin de toplumun her kesimi tarafından topyekûn bir seferberlik anlayışıyla sürdürülmesi gerekmektedir.
Bağımlılıklar birbirini tetikleyen ve birbirine kapı açan olaylardır. Bugün sigarayla başlayan bir bağımlılık, yarın alkole ve uyuşturucuya dönüşebilir. Lütfen çocuklarımızla ilgilenelim. Onların anneleri babaları olduğumuzu, onların en yakınları olduğumuzu unutmayalım. Çocuklarımızla konuşalım, onları dinleyelim.
Eğer biz çocuklarımızla konuşmazsak sokaklarda çocuklarımızla konuşmak isteyen uyuşturucu kaçakçıları ve kötü niyetli insanlar bulunmaktadır. Çocuklarımıza sahip çıkalım, sokaklara bırakmayalım…

Share
1.042 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...