logo

DÜNYA UFO GÜNÜ

İnsanlık tarihinin en ilgi çekici yönlerinden biri, evrende bizden başka bir yaşam olup olmadığını ve bunlardan herhangi birinin bizim olduğumuz şekilde zeki olup olmadığını hep merak etmişizdir.
Henüz dünya dışından gelen herhangi bir varlıkla hiç temasa geçmedik. Bu yüzden “Dünya dışı varlıklar” konusunda, “vardır” veya “yoktur” demek yerine tırnak içerisinde “Belki” demek sanıyorum ki en doğrusu olacaktır.
UFO iddiaları çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Fakat eski zamanlarda gözlemlenen bu tuhaf varlıkların kuyruklu yıldızlar, parlak meteorlar ya da atmosferdeki optik varlıklar yani fenomenler olduğu sanılmaktadır.
Bilindiği üzere, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla UFO gözlemleri yapılmakta, dünya dışı zeki yaşama dair sivil ve resmi kişilerce önemli tanıklar yaşanmakta ve zaman zaman bu gözlemler amatör kameralarla vatandaşlarımız tarafından fotoğraflanıp, filme alınarak belgelenmektedir.
UFO terimi bugün uluslararası kabul gören bir kullanımdır. Bizde halk arasındaki kullanımı daha çok “Uçan Daire” olarak tanımlanmaktadır. UFO’lar, çağımızın insanlarına göre dünya dışı varlıkların uzay aracıdır.
UFO kelime anlamıyla “Unidenified Flying Object” ya da Türkçe karşılığıyla “Tanımlanamayan Uçan Nesneler” dir. Bu nesneler gözle görünürler veya radar, uydu ve uçak kamerası gibi görüntüleme cihazlarıyla yakalanırlar. Ancak, yapılan telsiz çağrılarına yanıt vermezler veya bir anda gözden kaybolurlar.
İşte tam bu noktada onları tanımlayamadığımız için UFO ismini alırlar. Çok çeşitli biçim ve ebatlarda oldukları kabul edilmekle birlikte en sık görüldüğü belirtilen UFO’lar dairesel biçimde olduğu için ‘uçan daire’ terimi popülerlik kazanmıştır. En önemli özelliklerinden biri çevrelerine ışık saçmalarıdır. UFO gördüğünü iddia eden kişilerin raporlarında bu şiddetli ışıkların gözleri rahatsız edecek derecede fazla olduğu söylenmektedir.
Peki gerçekten de UFO’lar var mı? Bu sorunun cevaplarını kimse tam olarak bilmiyor. Fakat UFO olarak adlandırdığımız nesneler gerçekte çok farklı cisimler olabilir.
Dünya genelinde yapılan UFO gözlemlerinde çok ciddi artışlar saptanmaktadır. Üst düzey bir düzine askeri yetkili Washington Ulusal Basın Kulübünde birçok önemli medya kuruluşunun katıldığı bir basın toplantısıyla, UFO gözlemlerinin birçok defa askeri üslerde ve nükleer başlıklı silahların ve füzelerin konuşlandırıldığı bölgelerde defalarca gözlendiğini itiraf etmişlerdir.
2 Temmuz 1947 tarihinde, ABD’nin Roswell kasabasına bir uçan daire düşmüş ve bu uçan dairenin enkazı bölgedeki 509.Bombardıman Ekibi askeri personeli tarafından ele geçirilmiştir. 2001 yılından itibaren her yıl 2 Temmuz günü, dünyanın her yerinde aynı anda düzenlenen organizasyon ve etkinliklerle “Dünya UFO Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.
ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Türkiye, Brezilya, Meksika, Avusturalya, İsviçre, Romanya, Arjantin, Rusya, İsveç vs. gibi birçok ülkede konferanslar, seminerler, yürüyüşler, sergiler, TV ve radyo programları, sinema gösterimleri, açık oturumlar gibi çeşitli etkinliklerle bu anlamlı gün kutlanmaktadır.
Günümüzde uzaylı temasını konu alan filmler hala da büyük ilgi görseler de eskiden çok daha fazla ilgi görürlerdi. Uzaylıların gelip iz bıraktığı tarlalar, UFO’lar ve UFO’larından çıkıp dünyalılara selam veren figürleri gibi günümüzün klasikleşmiş olguları, bizlere eski zamanlarda kalan bir miras diyebiliriz. Uzaylılar ile UFO tamamen birbirinden farklıdır. Her tanımlanmayan cisim bir UFO, fakat her UFO bir uzaylı değildir.
Gerçekliği kanıtlanmış UFO’lara ait fotoğraf ve amatör kameralarca çekilmiş video görüntüleri, gizli belge ve raporlar evrende yalnız olmadığımız gerçeğini açıkça gözler önüne sermektedir. Bugün Amerika’da beş üniversitede, Almanya’da üç, Hollanda’da ve İngiltere’de birer üniversitede bu konu bilimsel olarak çalışılmaktadır.

Share
340 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...