logo

DÜNYA UFO GÜNÜ

İnsanlık tarihinin en ilgi çekici yönlerinden biri, evrende bizden başka bir yaşam olup olmadığını ve bunlardan herhangi birinin bizim olduğumuz şekilde zeki olup olmadığını hep merak etmişizdir.
Henüz dünya dışından gelen herhangi bir varlıkla hiç temasa geçmedik. Bu yüzden “Dünya dışı varlıklar” konusunda, “vardır” veya “yoktur” demek yerine tırnak içerisinde “Belki” demek sanıyorum ki en doğrusu olacaktır.
UFO iddiaları çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Fakat eski zamanlarda gözlemlenen bu tuhaf varlıkların kuyruklu yıldızlar, parlak meteorlar ya da atmosferdeki optik varlıklar yani fenomenler olduğu sanılmaktadır.
Bilindiği üzere, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla UFO gözlemleri yapılmakta, dünya dışı zeki yaşama dair sivil ve resmi kişilerce önemli tanıklar yaşanmakta ve zaman zaman bu gözlemler amatör kameralarla vatandaşlarımız tarafından fotoğraflanıp, filme alınarak belgelenmektedir.
UFO terimi bugün uluslararası kabul gören bir kullanımdır. Bizde halk arasındaki kullanımı daha çok “Uçan Daire” olarak tanımlanmaktadır. UFO’lar, çağımızın insanlarına göre dünya dışı varlıkların uzay aracıdır.
UFO kelime anlamıyla “Unidenified Flying Object” ya da Türkçe karşılığıyla “Tanımlanamayan Uçan Nesneler” dir. Bu nesneler gözle görünürler veya radar, uydu ve uçak kamerası gibi görüntüleme cihazlarıyla yakalanırlar. Ancak, yapılan telsiz çağrılarına yanıt vermezler veya bir anda gözden kaybolurlar.
İşte tam bu noktada onları tanımlayamadığımız için UFO ismini alırlar. Çok çeşitli biçim ve ebatlarda oldukları kabul edilmekle birlikte en sık görüldüğü belirtilen UFO’lar dairesel biçimde olduğu için ‘uçan daire’ terimi popülerlik kazanmıştır. En önemli özelliklerinden biri çevrelerine ışık saçmalarıdır. UFO gördüğünü iddia eden kişilerin raporlarında bu şiddetli ışıkların gözleri rahatsız edecek derecede fazla olduğu söylenmektedir.
Peki gerçekten de UFO’lar var mı? Bu sorunun cevaplarını kimse tam olarak bilmiyor. Fakat UFO olarak adlandırdığımız nesneler gerçekte çok farklı cisimler olabilir.
Dünya genelinde yapılan UFO gözlemlerinde çok ciddi artışlar saptanmaktadır. Üst düzey bir düzine askeri yetkili Washington Ulusal Basın Kulübünde birçok önemli medya kuruluşunun katıldığı bir basın toplantısıyla, UFO gözlemlerinin birçok defa askeri üslerde ve nükleer başlıklı silahların ve füzelerin konuşlandırıldığı bölgelerde defalarca gözlendiğini itiraf etmişlerdir.
2 Temmuz 1947 tarihinde, ABD’nin Roswell kasabasına bir uçan daire düşmüş ve bu uçan dairenin enkazı bölgedeki 509.Bombardıman Ekibi askeri personeli tarafından ele geçirilmiştir. 2001 yılından itibaren her yıl 2 Temmuz günü, dünyanın her yerinde aynı anda düzenlenen organizasyon ve etkinliklerle “Dünya UFO Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.
ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Türkiye, Brezilya, Meksika, Avusturalya, İsviçre, Romanya, Arjantin, Rusya, İsveç vs. gibi birçok ülkede konferanslar, seminerler, yürüyüşler, sergiler, TV ve radyo programları, sinema gösterimleri, açık oturumlar gibi çeşitli etkinliklerle bu anlamlı gün kutlanmaktadır.
Günümüzde uzaylı temasını konu alan filmler hala da büyük ilgi görseler de eskiden çok daha fazla ilgi görürlerdi. Uzaylıların gelip iz bıraktığı tarlalar, UFO’lar ve UFO’larından çıkıp dünyalılara selam veren figürleri gibi günümüzün klasikleşmiş olguları, bizlere eski zamanlarda kalan bir miras diyebiliriz. Uzaylılar ile UFO tamamen birbirinden farklıdır. Her tanımlanmayan cisim bir UFO, fakat her UFO bir uzaylı değildir.
Gerçekliği kanıtlanmış UFO’lara ait fotoğraf ve amatör kameralarca çekilmiş video görüntüleri, gizli belge ve raporlar evrende yalnız olmadığımız gerçeğini açıkça gözler önüne sermektedir. Bugün Amerika’da beş üniversitede, Almanya’da üç, Hollanda’da ve İngiltere’de birer üniversitede bu konu bilimsel olarak çalışılmaktadır.

Share
182 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...