logo

DÜNYA TUVALET GÜNÜ

Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır.
Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane, kademhane, WC, hela gibi ifade edilmektedir.
Günümüzde dünyadaki birçok bölge için refah göstergesi olan tuvaletlerin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Tuvalet ve lağım çukurlarının ilk izleri M.Ö 3000 de Mezopotamya ve İndus vadisinde, daha sonraları Girit ve Miken uygarlıklarında görülmektedir. Efes Antik şehrindeki tuvaletler alaturka- alafranga karışımı bir tipe benzemektedir.
Günümüzde tuvaletler insanlığın büyük bir kısmı için hala lüks sayılmaktadır. 19 Kasım 2001’de Dünya Tuvalet Örgütü (WTO), Singapurlu bir hayırsever olan Jack Sim tarafından kurulmuştur. On iki yıl sonra Birleşmiş Milletler (BM), 2013 yılında 19 Kasım tarihini, “Dünya Tuvalet Günü” olarak ilan etmiştir.
Her yıl, 19 Kasım tarihinde, Dünya Tuvalet Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlenmekte, en temel ihtiyaçlardan biri olan tuvaletten yoksun ülkeler için yardım toplanmakta, insanlar tuvalet temizliği, küresel ölçekte sağlık açısından farkındalık yaratmak konusunda bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır.
Açık alanların tuvalet olarak kullanıldığı ülkeler, çocuk ölümlerinin de en fazla görüldüğü yerlerdir. BM’ye göre, dünya nüfusunun yüzde 40’ı temiz ve uygun bir tuvaletten mahrumdur. Sadece 1 milyar kişi kanalizasyon sisteminden yararlanabilmektedir. 5 milyar dolayında insanın 200 milyon ton dolayındaki tuvalet artıkları, doğrudan doğruya doğaya atılmaktadır.
Dünyadaki birçok bölgede, fosseptik ve kanalizasyon atıkları arıtılmadan temiz sulara karışmaktadır. Her yıl dünya çapında 5 milyonu aşkın çocuk, temizlik şartlarının yetersizliğinden ve kirlenmiş içme suları kaynaklı hastalıklardan kaynaklanan, ishal benzeri hastalıklar sonucu ölmektedir. Tuvalet imkânı olmayan her 5 kadından 2’si dışarıda tuvalet nedeniyle tecavüz ve istismar riskiyle karşı karşıya bulunmaktadır.
Dünya çapında 4,5 milyar insan, güvenli olacak şekilde temizlik olmaksızın yaşamaktadır. Fakir ülkelerde halka açık alan, paylaşılan alan, evler, şehir ve köylerde insanların kullanımı için umumi tuvalet, sanisette (Para at-gir tuvaleti), alafranga tuvalet, alaturka tuvalet, rezervuar, pisuar, kompost tuvalet gibi tuvaletler yapılarak ihtiyaçların giderilmesi için uğraş verilmektedir.
Modern tuvaletlerde, insanın ihtiyacını gidermeye yardımcı olacak tuvalet taşı, klozet gibi aparatlar atık su kanalizasyon şebekesine bağlanarak atığın binadan sağlıklı şekilde atılması sağlamaktadır. Ülkemizde, inancımızdan dolayı toplumumuzda temizliğe büyük önem verildiğinden yüzyıllar öncesinde bile tuvaletlerin temiz olmasına özen gösterilmeye çalışılmıştır.
Ancak, halen bazı aileler çocuklarına yeterince tuvalet eğitimi ve alışkanlığını verememektedir. Alışkanlıklar toplumdan topluma değişiklik göstermektedir. Hatta aynı toplumda içindeki kültürlerde de farklılıklar göstermektedir. Türkiye’de tuvalet erişimi sorunu yok ama tuvalet temizliği konusunda gidilecek epey yolumuz var. Çünkü tuvalet eğitimi kadar tuvalet kullanımı da önemlidir. Çoğu insan tuvalet temizliğinin nasıl yapılacağından bile habersiz.
Temiz olmak kişiye öncelikle güven ve mutluk vermektedir. Tuvaletlerimizi temiz tutalım. Hijyen konusuna önem verelim. Bu arada tuvaletlerin bir ülkenin medeniyet göstergesi olduğunu da unutmayalım. Çünkü “Temizlik Uygarlıktır”.

Share
8.116 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...