logo

DÜNYA TÜRK KAHVESİ GÜNÜ

Atasözlerine bile konu olan kültürümüzün değişmez bir parçası olan Türk Kahvesi, pürüzsüz köpüğü ve eşsiz kokusuyla birçok kimsenin en sevdiği içeceklerin başında gelmektedir.
ABD’nin Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, 5 Aralık tarihini, “Dünya Türk Kahvesi Günü” olarak ilan ettiklerini açıklamıştır. Bowser’in bu ilanının ardından, Türk kahvesinin tanıtımı ve kültürler arası bağların güçlendirilmesi amacını güden, merkezi Amerika’da bulunan “Turkish Coffee Lady Vakfı’nın” girişimi yatmaktadır.
Türkiye’de en çok içilen içeceklerin başında gelen Türk Kahvesi, gerek lezzeti gerekse geleneği ile dikkatleri çekmektedir. UNESCO’nun Türk Kahvesini “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak tanımladığı gün olan 5 Aralık tarihini, 2020 yılı itibariyle ”Dünya Türk Kahvesi Günü” olarak kutlamaktadır.
Türk kahvesi, dünyanın en ince öğütülmüş ve içinde telveyle servis edilen tek kahvedir. Orijini, Arabica dediğimiz türdendir. Birinci özellik kavurma, ikinci özellik öğütme, üçüncüsü de geleneksel olarak cezveyle ateş üzerinde pişirilmesidir. Kendine özgü pişirme tekniği ve sunumuyla eşsiz bir tada sahip olan Türk Kahvesinin UNESCO tarafından tesciliyle dünyaya açılımı başlamıştır.
Kahvenin kökeni Arap yarımadası olarak bilinmektedir. İlk bilgiler 10.yy’da bir Arap Doktor Rhazes’e uzansa da kullanımı MS 575’nci yıllara dayanmaktadır. Bazı araştırmacılara göre kahve adının kahvenin üretim beşiği olan Güneybatı Etiyopya’nın Kaffa şehriyle ilgisinden geldiği tahmin edilmektedir. Farklı düşüncelere göre ise Arapçada şarap anlamına gelen kahva zamanla kahveye dönüşmüştür. Kahve, Yemen’den Mekke ve Medine’ye oradan 15.yy. sonunda seyyahlar vasıtasıyla İran, Mısır, Türkiye ve oradan Avrupa ülkelerine yayılmıştır.
Kahvenin Osmanlı İmparatorluğu’na gelişi konusunda iki rivayet vardır. Birincisine göre, 1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşanın, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirdiği ve onun sayesinde sarayın kahveyle tanıştığı belirtilmektedir. İkincisi ise 1554 yılında Suriyeli iki girişimci tarafından İstanbul’a getirilmesiydi. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek “Türk Kahvesi” adını almıştır.
İngilizlerdeki çay saati geleneği gibi, Türk kahvesinin içilmesi hususunda da bir zaman kavramı oluşmuştur. Genellikle sabah ve öğlen öğünleri arasında Türk kahvesi içilmektedir. Günlük hayatımızda Türk kahvesi, arkadaş sohbetlerine refakat etmekte, işlerin azaldığı saatlerde yorgunluğu almaktadır. Kız isteme meclislerinin vazgeçilmezi olup, köpüksüz olması hoş karşılanmaz. İslami olarak uygun bulunmasa da gelecek hakkında açıklamalarda bulunmak için kahve falına bakma toplumumuzda hayli yaygındır. En önemli ifadeyle, kırk yıllık hatırı olan “Türk Kahvesi” birçok sebeple hayatımızın içerisinde yer almıştır.
Telvesi ile birlikte pişirilmesi şüphesiz ki Türk kahvesinin antioksidan kapasitesini artırmaktadır. Yapılan çalışmalar günde 1-3 fincan içilen Türk kahvesinin birçok kanser türünden koruyucu olduğuna işaret etmektedir. Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk Kahvesi, zihinsel fonksiyonları destekleyerek yoğunlaşma (konsantrasyon) kabiliyetini ve ezber gücünü artırmaktadır. Kakao oranı yüksek bir çikolata ile birlikte tüketildiğinde ise bu yeteneği daha çok artırdığına işaret edilmektedir.
Ayrıca sağlık açısından da Türk kahvesinin yanında su içmek önemlidir. Böbrek taşlarının %75’i oksalattan (Birçok bitkide bulunan organik bir asittir.) oluşmaktadır. Birçok besinin yanı sıra kahvenin içerisinde de oksalat bulunmaktadır. Kahvenin yanında ikram edilen su kahveyle içildiğinde oksalatın atılmasında yardımcı olmaktadır.
Kahve, Türk kültürünün ayrılmaz parçasıdır. Aslında acısı, ortası, bol köpüklüsü pek fark etmiyor. Misafirlikte, kız istemede ikram edilmekte, sohbetlerin de vazgeçilmezi durumundadır. Hazırlanış ve sunuş biçimiyle dünya üzerindeki tüm kahvelerden farklıdır.
Günün her anına uygun, yorgunluk alan, mutlu eden, her yudumu ayrı bir lezzet olan mis gibi Türk kahvesi, tek başına bile mutlu etmeye yetse de kahvenin yanına iyi giden lokum, çikolata, pişmaniye, kurabiye, badem ezmesi, makaron, hurma gibi tatlıları da yanında eksik etmeyin. Şimdiden afiyet olsun.

Share
336 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...