logo

DÜNYA TURİZM GÜNÜ

Dünyanın her köşesinde birbirinden eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Bu güzellikleri görmek uğruna bir ülkeden başka bir ülkeye veya bir şehirden başka bir şehre gidilmektedir. Günümüzde insanlar, seyahat etmek, yeni kültürler, yeni insanlar tanımak için planlar yapmaktadır.
İnsanlar bulundukları yerden uzakta da olsa anıtları, kentleri, tarihsel kalıntıları, doğa güzelliklerini, sanat yapılarını yakından görmeyi arzu edebilmektedir. İşte bu amaçla dinlenmek, eğlenmek, görmek, tanımak, alışveriş yapmak gibi gezilere katılmak isteyen insanlar bulunmaktadır. Biz bu insanlara turist demekteyiz.
Turizm bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda yaşanan gelişmelerin diğer ülkelere de aktarılarak deneyimlerin paylaşılması amacıyla Dünya Turizm Örgütü (WTO)’nün önerisi üzerine Birleşmiş Milletler, 1979 yılında aldığı kararla, 27 Eylül gününü “Dünya Turizm Günü” olarak kabul etmiş ve kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de 2002 yılından itibaren kutlanmaktadır.
Bu kutlamaların sebebi dünyanın sahip olduğu doğal, tarihi veya kültürel zenginlikleri tanıtmak, insanlar arasındaki iletişimi güçlendirmek ve her ülkenin gerekirse kendi turizm imkânlarının reklamını yapma fırsatını vermektedir.
Yurdumuz, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Bir ülkede turizmin gelişmesi için bazı koşulların gerçekleşmesi zorunludur. Turist bir ülkeyi bir yöreyi tanımayı arzular. Orada yaşayan yaşayanların törelerini, göreneklerini, hayat tarzlarını bilmeyi ister. Dolasıyla bu istek, insanlar arasında sevgi, arkadaşlık, dostluk bağlarının doğup gelişmesini sağlar.
Bu nedenle turizm yalnız ekonomik faydalar sağladığı için değil, insanlar arasında dostluk duygularının doğup gelişmesine yardımcı olduğu için de yararlıdır. Turizmin ülkeler arasındaki huzur ve barış ortamının sağlanmasında ve ülke ekonomisine canlılık kazandırılmasında önemli bir etken olduğu da bilinmektedir. Günümüzde ülkeler, turizm alanında uluslararası düzeydeki rekabet gücünü, pazar payını ve marka değerini artırmaya çalışmaktadır.
Kültürel ve tarihi mirası, eşsiz güzellikleriyle cennet vatanımız Türkiye, bir turizm ülkesi olarak artık markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Ülkemizdeki turizmcilerin yıllardır hayalini kurmuş olduğu turizmin on iki aya yayılması durumu günümüzde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Türkiye artık dört mevsim turizm faaliyetlerinin aktif olarak yapıldığı bir ülke konumundadır. Bu ülkemiz açısından çok önemli bir gelişmedir. Geçmiş yıllarda turizm sezonu 24 hafta iken günümüzde bu rakam 40 haftaya kadar çıkmıştır.
Ülkemize daha çok turist gelebilmesi için, yollarımızın daha güzel, ulaşım araçlarının daha gelişmiş, konaklama yerlerinin bol, rahat ve temiz olması gerektiğini biliyoruz. Turistlere karşı güler yüzlü olmak, onları rahatsız etmemek, değerinden yüksek ve zorla satış yapmamak gerekir. Onların memnun ayrılması, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlar.
Sonuç olarak ülkemizin doğal zenginliklerini, anıtlarını, tarihi kalıntılarını, doğa güzelliklerini, camileri, sarayları, müzelerini görmek, güneşinden, denizinden, kaplıcalarından yararlanmak, spor yapmak, dinlenmek, eğlenmek için gelen turistlere yardımcı olmalıyız.
Bu itibarla turistleri rahatsız etmeden rahat gezmelerini sağlayalım. Onların karşılaştıkları güçlükleri yenmek için yardımcı olalım. Turistin ülke ekonomisine yaptığı katkıyı unutmayalım. Dünya Turizm Gününüz kutlu olsun.

Share
2.674 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...