logo

DÜNYA TURİZM GÜNÜ

Dünyanın her köşesinde birbirinden eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Bu güzellikleri görmek uğruna bir ülkeden başka bir ülkeye veya bir şehirden başka bir şehre gidilmektedir. Günümüzde insanlar, seyahat etmek, yeni kültürler, yeni insanlar tanımak için planlar yapmaktadır.
İnsanlar bulundukları yerden uzakta da olsa anıtları, kentleri, tarihsel kalıntıları, doğa güzelliklerini, sanat yapılarını yakından görmeyi arzu edebilmektedir. İşte bu amaçla dinlenmek, eğlenmek, görmek, tanımak, alışveriş yapmak gibi gezilere katılmak isteyen insanlar bulunmaktadır. Biz bu insanlara turist demekteyiz.
Turizm bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda yaşanan gelişmelerin diğer ülkelere de aktarılarak deneyimlerin paylaşılması amacıyla Dünya Turizm Örgütü (WTO)’nün önerisi üzerine Birleşmiş Milletler, 1979 yılında aldığı kararla, 27 Eylül gününü “Dünya Turizm Günü” olarak kabul etmiş ve kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de 2002 yılından itibaren kutlanmaktadır.
Bu kutlamaların sebebi dünyanın sahip olduğu doğal, tarihi veya kültürel zenginlikleri tanıtmak, insanlar arasındaki iletişimi güçlendirmek ve her ülkenin gerekirse kendi turizm imkânlarının reklamını yapma fırsatını vermektedir.
Yurdumuz, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Bir ülkede turizmin gelişmesi için bazı koşulların gerçekleşmesi zorunludur. Turist bir ülkeyi bir yöreyi tanımayı arzular. Orada yaşayan yaşayanların törelerini, göreneklerini, hayat tarzlarını bilmeyi ister. Dolasıyla bu istek, insanlar arasında sevgi, arkadaşlık, dostluk bağlarının doğup gelişmesini sağlar.
Bu nedenle turizm yalnız ekonomik faydalar sağladığı için değil, insanlar arasında dostluk duygularının doğup gelişmesine yardımcı olduğu için de yararlıdır. Turizmin ülkeler arasındaki huzur ve barış ortamının sağlanmasında ve ülke ekonomisine canlılık kazandırılmasında önemli bir etken olduğu da bilinmektedir. Günümüzde ülkeler, turizm alanında uluslararası düzeydeki rekabet gücünü, pazar payını ve marka değerini artırmaya çalışmaktadır.
Kültürel ve tarihi mirası, eşsiz güzellikleriyle cennet vatanımız Türkiye, bir turizm ülkesi olarak artık markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Ülkemizdeki turizmcilerin yıllardır hayalini kurmuş olduğu turizmin on iki aya yayılması durumu günümüzde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Türkiye artık dört mevsim turizm faaliyetlerinin aktif olarak yapıldığı bir ülke konumundadır. Bu ülkemiz açısından çok önemli bir gelişmedir. Geçmiş yıllarda turizm sezonu 24 hafta iken günümüzde bu rakam 40 haftaya kadar çıkmıştır.
Ülkemize daha çok turist gelebilmesi için, yollarımızın daha güzel, ulaşım araçlarının daha gelişmiş, konaklama yerlerinin bol, rahat ve temiz olması gerektiğini biliyoruz. Turistlere karşı güler yüzlü olmak, onları rahatsız etmemek, değerinden yüksek ve zorla satış yapmamak gerekir. Onların memnun ayrılması, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlar.
Sonuç olarak ülkemizin doğal zenginliklerini, anıtlarını, tarihi kalıntılarını, doğa güzelliklerini, camileri, sarayları, müzelerini görmek, güneşinden, denizinden, kaplıcalarından yararlanmak, spor yapmak, dinlenmek, eğlenmek için gelen turistlere yardımcı olmalıyız.
Bu itibarla turistleri rahatsız etmeden rahat gezmelerini sağlayalım. Onların karşılaştıkları güçlükleri yenmek için yardımcı olalım. Turistin ülke ekonomisine yaptığı katkıyı unutmayalım. Dünya Turizm Gününüz kutlu olsun.

Share
2.748 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...