logo

DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ

İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için temel ve sosyal olmak üzere pek çok şeye ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmetlerden yararlanan, üretici veya satıcılardan satın alıp kullanmaya “Tüketim” ve bu malzemeleri tüketen kimselere de “Tüketici” denilmektedir. Yaşayan her insan doğumundan ölümüne kadar birer tüketicidir.
Her yıl 15-21 Martın içinde bulunduğu hafta “Tüketiciyi Koruma Haftası” olarak kutlanmaktadır. İlk olarak Amerika, Avrupa ve İskandinav ülkelerinde ortaya çıkan Tüketici Koruma Faaliyetleri, daha sonra Japonya’ya ve oradan da tüm dünya ülkelerine yayılmaya başlamıştır. Bu gelişmeler üzerine Birleşmiş Milletler, 1985 yılında aldığı bir kararla 15 Mart tarihini Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul etmiştir.
Tüketiciyi Koruma Haftası, ülkemizde 1995 yılından beri her yıl kutlanmaktadır. Bu hafta içinde tüketici hakları ile ilgili paneller, sempozyumlar, televizyon programları düzenlenmekte, tüketici haklarına saygı duyan, koruyan kurum ve kuruluşlara ödüller verilmektedir. Halen Uluslararası tüketici örgütünün dünyanın 105 ülkesinde üyesi bulunmaktadır. Öyle ise Tüketici Hakları nedir?
Tüketici hakları, herhangi bir mal veya hizmeti satın alan kişinin kanunen sahip olduğu haklardır. Bu konudaki mevcut yasal düzenlemelerin yanı sıra, Tüketiciyi Koruma Derneği gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar da tüketici haklarını korumak ve tüketicileri bilinçlendirmek konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Tüketicilerin birçoğu haklarını bilmediği ve bu haklarını kullanmadığı için mağdur olmaktadır. Bu nedenle Tüketici Hakları Derneği kurulmuş ve toplumun bilinçlenmesi sağlanmıştır. Son yıllarda hükümetin tüketici haklarına verdiği destek, yasalarla, yönetmeliklerle daha ön plana çıkmıştır.
Tüketici Hakları; “Temel gereksinmelerin karşılanması, sağlık ve güvenliğin korunması, ekonomik çıkarların korunması, bilgilendirme, eğitilme, tazmin edilme, temsil edilme, sağlıklı bir çevrede yaşama hakları” olmak üzere tüketicinin 8 temel hakkını içermektedir.
Tüketici Hakları içerisinde dünyada pek de benzeri olmayan en önemli kurumların başında tüketici sorunları hakem heyetleri gelmektedir. Her il ve ilçe merkezlerinde tüketici kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla tüketici sorunları hakem heyeti kurulmuştur. Bunlar genelde kaymakamlık ve valilik bünyelerinde yer almaktadır.
Ürün çeşitliği artığından dolayı da tüketici mağduriyetleri de artmaktadır. Tüketici Koruma Haftası çerçevesinde, tüketicilere, yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemeleri ve hak aradıkça haksızlıkların azalacağı noktasında bilgilendirme etkinlikleri düzenlenmektedir. Son yıllarda dünyada yaşanan ekonomik krizler, tüketici davranışlarını da etkileyen bir faktör olarak görülmektedir. Tüketiciler giderek daha seçici ve bilinçli tercihler yapmaya yönelmektedir.
Bilinçli tüketici, ihtiyaçlarını önceden iyi tespit ederek, iyi piyasa araştırması yaparak, mal ve hizmetler arasında mukayese ederek, gelirine, aile bütçesine en uygun malı ve hizmeti satın alan kişidir. Doğruyu söylemek gerekirse cepte kredi kartı, etrafımızda da satın alınacak bol, cezbedici ve lüks ürünler var iken bilinçli tüketici davranışı sergilemek günden güne oldukça zorlaşmaktadır.
Genel itibariyle dünyaya baktığımızda ve gelişmiş ülkelerin temelini incelediğimizde, tüketici haklarına çok değer verdikleri gözükmektedir. Türk tüketicisi de en az gelişmiş ülkeler kadar yüksek kaliteli mal ve hizmet tüketme hakkına sahiptir. Bu yüzden tükettiğimiz her üründe “TSE” kalite belgesini aramalıyız. Bizler birer tüketici olarak haklarımızı çok iyi bilmek zorundayız. Bilinçli tüketiciler olalım. Karşılaştığımız sorunları da mutlaka kanunlar çerçevesinde çözmeye gayret edelim.

Share
828 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...