logo

DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz.
İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu.
Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri üretime geçildiği günden bugüne, kolay bulunabilir ve pratik olma özelliği nedeniyle günlük hayatta yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. Mürekkepli kalemlerin sızıntı ve kuruma sorunlarının çözümüyle ilgili olarak ilk defa 30 Ekim 1888 tarihinde Massachusettsli John J. Loud adlı bir tabakhaneci patent başvurusunda bulunmuştur. Loud, ucunda döner küçük bir top olan ve haznesinden bu uca sürekli mürekkep gelen bir tükenmez kalem icat ederek derileri işaretlemede kullanmıştır.
Tükenmez kalem günümüzde sıradan sayılan bir eşya olsa da tarihte büyük kolaylıklar sağladığı için icadı bir hayli olaylı olmuştur. Tükenmez kalem, Loud’un ölümünden yıllar sonra 1938 yılında, bir gazetede editör olarak çalışan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi George Biro ile birlikte geliştirerek seri üretime dönüştürülmüştür.
Kalemin mürekkebini sürekli değiştirmek zorunda olmaktan ve mürekkebin sayfalara bulaşmasından şikayetçi olan Ladislao Biro, bir gün çalıştığı derginin matbaasına gittiği sırada, basımda kullanılan mürekkebin çabuk kuruma özelliğine sahip olduğunu görmüş ve bunu bir kalemde de kullanabileceğini düşünmüştür. Böylece bugünkü anlamda tükenmez kalem fikri doğmuştur. Biro kardeşler ucuna minik bir top koyduğu kalem ucunu mürekkebi alacak şekilde tasarlamışlar ve kâğıt üzerinde hareket ettikçe bu top dönerek, mürekkebin kontrollü şekilde kâğıda ulaşmasını sağlamışlardır.
Tükenmez kalemin ilk seri üretime geçmesi Nazi baskısından kaçıp Arjantine giden Biro kardeşlerin tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo’nun teşvikiyle gerçekleşmiştir. Tükenmez kalemin yağmurda yazabilme özelliğini geliştirdikten sonra kalemi halka pazarlayan Biro kardeşler, Justo’nun desteklemesi sonucu Arjantin’de tükenmez kalem fabrikası kurdular ve kısa bir süre sonra bu alanda başarılı oldular.
Ladislao Biro, en sonunda çalışmalarının sonucunu aldı ve 10 Haziran 1943’de “mürekkep damlatmayan” bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirdi. Bu nedenle 10 Haziran tarihi, “Dünya Kalem Günü” olarak kabul edilerek kutlanmaya başlanmıştır. Tükenmez kalem, başta Amerika olmak üzere kısa zamanda tüm dünyaya yayılmış olup, 1969 yılında da ülkemizde üretilmeye başlamıştır.
Peki bu kaleme neden “Tükenmez Kalem” ismi verilmiştir? Tükenmez kaleme “tükenmez” denilmesinin nedeni, onunla yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğu çizebilmesidir.
Kalemin hepimizin hayatında önemli bir yeri vardı. Ancak bilgisayar çağına geçtikten sonra kalemin önemi giderek azaldı. Hatta birçoğumuz neredeyse kalem ile yazı yazmayı unuttuk. Okul ve iş hayatında sıklıkla tercih ettiğimiz tükenmez kalemler, şimdilerde ihtiyaç olduğunda kullanılmaktadır.
Tükenmez kalemlerin kapağında neden delik vardır dikkat ettiniz mi? Raporlara göre Amerika’da her yıl ortalama 100 kişinin kalem kapaklarının soluk borusuna kaçması yüzünden boğularak hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştır. Bunu engellemek için üretici firmalar delikli kapak üretimine geçmiştir. Yanlışlıkla kalem kapağını yuttuğunuzda nefes borunuzda ki hava geçişinin kesilmemesi için bu delik düşünülmüştür.
Hepimizin elinde bir telefon, bütün gün önümüzdeki bilgisayarların başındayız. Bu yüzden, bir zamanlar insan hayatında çok önemli rol oynayan bu varlığı yani “tükenmez kalemi” unutmaya başladık. Tükenmesin diye üstüne “hohladığımız”, defalarca salladığımız ancak yine de tükenen ve yazının en önemli yerinde boşluk bırakan tükenmez kalemin faydalı bir icat olduğunu da unutmayalım.

Share
366 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...
 • DÜNYA ACI SOS GÜNÜ

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl Ocak ayının 22. günü, “Acı Sos Günü” olarak kutlanmaktadır. Acı Sos; Acı biber ve diğer birleşenlerden yapılmış herhangi bir çeşni, baharat veya salçadır. Yemeklerin yanında kullanılan soslar, yemekten alacağımız lezzeti artırırken aynı zamanda bizlere farklı tecrübeler de yaşatabilmektedir. İnsanlar binlerce yıldır acı biber ve diğer acı baharatları kullanmışlardır. Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika’da yaşayanların 6.000 yıldan daha uzun bir süre önce acı biberleri kullandıkları belirlenmiştir. Amerikan bitkisi olan acı biber, 16...
 • ARA DİNLENME SÜRELERİ GÜNLÜK ÇALIŞMA SÜRESİNDEN SAYILIR MI?

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Dinlenme hakkı, işçilere ve tüm çalışanlara tanınmış bir haktır. Dinlenme hakkı Anayasa ile güvence altına alınmış sosyal bir haktır. 1982 Anayasası’nın 50/2 maddesinde, ‘Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.’ ve 50/3 maddesinde de ‘Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir.’ denilmiştir. İşçilerin tüm günü çalışmayla geçmez. İşçiler hiç dinlenmeden aralıksız çalıştırılamaz. İşçilerin gün içerisinde nefes almaya, dinlenmeye ihtiyaçları vardır ki bu iş sağlığı ve güvenliği açısından da gereklidir....
 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...