logo

DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz.
İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu.
Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri üretime geçildiği günden bugüne, kolay bulunabilir ve pratik olma özelliği nedeniyle günlük hayatta yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. Mürekkepli kalemlerin sızıntı ve kuruma sorunlarının çözümüyle ilgili olarak ilk defa 30 Ekim 1888 tarihinde Massachusettsli John J. Loud adlı bir tabakhaneci patent başvurusunda bulunmuştur. Loud, ucunda döner küçük bir top olan ve haznesinden bu uca sürekli mürekkep gelen bir tükenmez kalem icat ederek derileri işaretlemede kullanmıştır.
Tükenmez kalem günümüzde sıradan sayılan bir eşya olsa da tarihte büyük kolaylıklar sağladığı için icadı bir hayli olaylı olmuştur. Tükenmez kalem, Loud’un ölümünden yıllar sonra 1938 yılında, bir gazetede editör olarak çalışan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi George Biro ile birlikte geliştirerek seri üretime dönüştürülmüştür.
Kalemin mürekkebini sürekli değiştirmek zorunda olmaktan ve mürekkebin sayfalara bulaşmasından şikayetçi olan Ladislao Biro, bir gün çalıştığı derginin matbaasına gittiği sırada, basımda kullanılan mürekkebin çabuk kuruma özelliğine sahip olduğunu görmüş ve bunu bir kalemde de kullanabileceğini düşünmüştür. Böylece bugünkü anlamda tükenmez kalem fikri doğmuştur. Biro kardeşler ucuna minik bir top koyduğu kalem ucunu mürekkebi alacak şekilde tasarlamışlar ve kâğıt üzerinde hareket ettikçe bu top dönerek, mürekkebin kontrollü şekilde kâğıda ulaşmasını sağlamışlardır.
Tükenmez kalemin ilk seri üretime geçmesi Nazi baskısından kaçıp Arjantine giden Biro kardeşlerin tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo’nun teşvikiyle gerçekleşmiştir. Tükenmez kalemin yağmurda yazabilme özelliğini geliştirdikten sonra kalemi halka pazarlayan Biro kardeşler, Justo’nun desteklemesi sonucu Arjantin’de tükenmez kalem fabrikası kurdular ve kısa bir süre sonra bu alanda başarılı oldular.
Ladislao Biro, en sonunda çalışmalarının sonucunu aldı ve 10 Haziran 1943’de “mürekkep damlatmayan” bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirdi. Bu nedenle 10 Haziran tarihi, “Dünya Kalem Günü” olarak kabul edilerek kutlanmaya başlanmıştır. Tükenmez kalem, başta Amerika olmak üzere kısa zamanda tüm dünyaya yayılmış olup, 1969 yılında da ülkemizde üretilmeye başlamıştır.
Peki bu kaleme neden “Tükenmez Kalem” ismi verilmiştir? Tükenmez kaleme “tükenmez” denilmesinin nedeni, onunla yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğu çizebilmesidir.
Kalemin hepimizin hayatında önemli bir yeri vardı. Ancak bilgisayar çağına geçtikten sonra kalemin önemi giderek azaldı. Hatta birçoğumuz neredeyse kalem ile yazı yazmayı unuttuk. Okul ve iş hayatında sıklıkla tercih ettiğimiz tükenmez kalemler, şimdilerde ihtiyaç olduğunda kullanılmaktadır.
Tükenmez kalemlerin kapağında neden delik vardır dikkat ettiniz mi? Raporlara göre Amerika’da her yıl ortalama 100 kişinin kalem kapaklarının soluk borusuna kaçması yüzünden boğularak hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştır. Bunu engellemek için üretici firmalar delikli kapak üretimine geçmiştir. Yanlışlıkla kalem kapağını yuttuğunuzda nefes borunuzda ki hava geçişinin kesilmemesi için bu delik düşünülmüştür.
Hepimizin elinde bir telefon, bütün gün önümüzdeki bilgisayarların başındayız. Bu yüzden, bir zamanlar insan hayatında çok önemli rol oynayan bu varlığı yani “tükenmez kalemi” unutmaya başladık. Tükenmesin diye üstüne “hohladığımız”, defalarca salladığımız ancak yine de tükenen ve yazının en önemli yerinde boşluk bırakan tükenmez kalemin faydalı bir icat olduğunu da unutmayalım.

Share
560 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...