logo

DÜNYA TESİSATÇILAR GÜNÜ

Isıtma, aydınlatma, su kullanımı vb. gibi belli bir işin sağlanmasına yarayan araçların uygun yerlere döşenmesi ya da döşenen bu araçların tümüne tesisat denir.
(Elektrik tesisatı, su tesisatı, kalorifer tesisatı vb.)
Tesisat çeşitleri ise birbirleriyle birçok konuda bağıntılı olarak mekanik tesisat ve elektrik tesisatı olarak ikiye ayırabiliriz. Isıtma Tesisatı, sıhhi Tesisat, Yangın Tesisatı, Klima Tesisatı, Havalandırma Tesisatı, Güneş Enerjisi Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı, Asansör Tesisatı, Basınçlı Hava Tesisatı, Medikal Gaz Tesisatı, Çamaşırhane ve Mutfak Tesisatı, Buhar, Kızgın Su ve Kızgın Yağ Tesisatı, Havuz Tesisatı gibi bölümleri bulunmaktadır. Bu yazımda su tesisatı ve tesisatçıları üzerinde duracağım.
Temiz suyun sağlıklı bir şekilde kullanım yerlerine kadar iletilmesini, kirli ve pis suların toplanarak bina dışına çıkarılmasını sağlayan boru ağına sıhhi tesisat, bu boru tesisatını yapana da su tesisatçı veya sıhhi tesisatçısı denir.
Sıhhi Tesisat, yapı için gerekli olan suyun temini, depolanması, ısıtılması, yumuşatılması, basınçlandırılması ve dağıtımı, pis suyun atılması, atık suların arıtılması, yağmur suyu tahliyesi ve yangın söndürme konularını içermektedir.
Sıhhi tesisat, daha iyi hijyen sağlamak ve insanın yaşam temel ihtiyaçlarını karşılamak için toplumun hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Çağdaş dünyamızda insanların sağlıklı, güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde yaşaması ve çağdaş yapılara sahip olmasında hiç şüphesiz tesisat mühendisliğinin önemi büyüktür. Her gün kendini yenileyen ve geliştiren önemli bir uzmanlık alanıdır.
İnsanların pek çoğu evinde yaşadıkları su sızıntıları ve su kaçaklarının farkına varamaz ve sürekli yüksek miktarlarda su faturası ödemek zorunda kalır. Bu nedenle tesisatın sorunsuz çalışması gerekir. Tesisatçılardan alacağınız en genel hizmet tesisatınızda boru kırılmaları, çatlamaları veya eskimelerinden dolayı duyulan boru değişimleridir. Tesisat ustaları da projelendirilmiş tesisat sistemlerini uygulayarak suyun sağlıklı, güvenli ve tasarruflu bir şekilde kullanıma katkı sağlamaktadır.
Su hattı sızıntıları, tıkanmış borular ve donmuş tesisat hatları, evinizde su kaybetmenize neden olabilecek tesisat sorunlardan sadece birkaçıdır. Tesisatçılar, kırık borular veya tıkalı drenajlar gibi sıhhi tesisat acil durumlarını idare ederler ve yeni bir boru sisteminden yedek musluklara kadar her şeyi kurar ve korurlar. Tesisatçılar ayrıca küvet ve duş, tuvalet, su ısıtıcısı ve bulaşık makinesinin nasıl kurulacağını bilirler. Tesisatçılar, bazen inşaat sırasında bir boru sistemi tasarlayıp döşeyen konut veya ticari alanlarda çalışabilir.
“Dünya Tesisat Günü” her yıl 11 Mart’ta kutlanmaktadır. Amaç, dünyanın dört bir yanındaki insanların durup sıhhi tesisatın sağlıklarını ve yaşam biçimlerini korumada oynadığı önemli rol üzerinde düşünmeleridir. “Dünya Sıhhi Tesisat Konseyi”, sıhhi tesisatın sağlığımız ve güvenliğimiz üzerindeki önemli rolünü hatırlatmak için 2010 yılında “11 Mart Dünya Tesisatçılar Gününü” kutlamaya başlamıştır.
Su insan hayatının devamını sağlayan en önemli unsurlardandır. Temiz su, ilk çağlardan beri insanoğlunun varlığında önemli rol oynamıştır. İnsanlar temiz su buldukları yerlere yerleşmiş, kaynakları kuruyunca veya kirlenince yeni yerler arayışına girmiştir.
Doğru kullanılmayan ve kirlenen su kaynakları nedeniyle tüm dünyada temiz su kaynakları tükenme yolunda hızla ilerlemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2.4 milyar insan tuvalet kullanamamaktadır. Bu da her üç kişiden biri demektir. Ne yazık ki her yıl yaklaşık 315.000 çocuk mikrobik sular ve kötü sağlık koşulları nedeniyle gelişen hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Kullanılabilir bir sıhhi tesisat alt yapısının bu insanların hayatında çok büyük farklar yaratacaktır. Dünya Tesisatçılar Gününün kutlanması bu nedenlere dayanmaktadır. Sıhhi tesisat sistemleri halk sağlığı açısından son derecede önemlidir.
Bu nedenle “11 Mart Dünya Tesisatçılar Gününü” ve tesisatçılarımızı kutluyorum.

Share
294 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...