logo

DÜNYA TERZİLER GÜNÜ

Siparişe göre giysiler dikmek için müşteriyi model ve malzeme seçimi konusunda yönlendiren, provalı giysi dikimi yapan, moda ve güncel akımları takip eden nitelikli kişiye “Terzi” denilmektedir. Terzi, bir kıyafeti, elbiseyi ya da aksesuarı tek başına tasarlayıp, üretme kabiliyetine sahip kişidir. Bu mesleğe de “terzilik” ismi verilmektedir. Terzilik, el emeği göz nuru bir iş olup, hiç ölmeyecek mesleklerden birisidir.
Terzilik, tarihi çok eskilere dayanan bir meslektir. İlk insan ve ilk peygamber Âdem (A.S) zamanından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılamışlardır. Önceleri kemik parçalarını iğne olarak kullanan insanlar, deri parçalarını birbirine ekleyerek giysiler yapmaya başlamışlardır. Daha sonraları kumaş dokuma sanatı gelişmiştir. Dokunan bu kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücuduna uydurma durumu ortaya çıkmıştır.
Mesleği terzilik olarak bilinen, ilk kez iğne ile dikiş diken ve ilk defa elbise dikip giyen de Hazreti İdris (A.S)’dır. Ondan önceki insanlar, hayvanların derilerini giymişlerdir.
Teknolojik gelişmeler sonucunda Avrupa’da giyim ve kuşamda yenilikler başlatılmıştır. Modernleşme çağı olarak adlandırılan yeni dönemde giyim bir yer edinmiştir. Yapılan yenilikler, giysi modellerinin kalıplarında üretilmesinde ve dikilmesinde kullanılmıştır. Terzilik mesleği Osmanlının son dönemlerinden itibaren mektepli olmuştur. Mektebi başarı ile bitirenlere “şahadetname” verilmiştir.
4 Haziran, “Dünya Terziler Günü” (Terzilere Teşekkür Günü)dür. Bugünün “Dünya Terziler Günü” ilan edilmesinin nedeni de 19.yy. sonlarında, dikiş makinesinin patentini alan Sir Elias Howe’un doğum gününün 4 Haziran olmasıdır. Gerçi dikiş makinesi üzerinde ondan önce pek çok kişi çalışmıştır. Ancak, ucunda delik bulunan bir iğnesi, altında mekiği olan ve zincir dikişi beceren makineyi bulan kişini Howe olmasıdır.
Terzi, müşterilerinin talepleri doğrultusunda dikim diken ya da onarım yapmakla görevlidir. Dünyanın en eski zanaatları arasında yer alan terzilik ülke ve dünya modasını takip etmeyi gerektirmektedir. Günümüzde terzilerin önemli bir kısmı kendi dükkanında çalışmaktadır. Bunun dışında gelinlik, elbise, takım elbise ve smokin gibi kıyafet üreten dikimevleri ya da lüks markalar, terzi ile çalışmaktadır.
Terzi olmak için genellikle bu meslek, usta ve çırak ilişkisiyle öğrenilmektedir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin büyük kısmı, öncelikle bir terzinin yanında çırak olarak başlaması gerekmektedir. Bugünün terzi ustaları, çıraklık ve kalfalık yollarından geçmiş, bu mesleğe ömür adamış insanlardır. Onlar, mesleğin devamından endişeli ve çırak adaylarının ilgisizliğinden şikayetçidirler. Yine de anlayışla karşılıyorlar durumu, zira vaziyet meydanda: terzi esnafı vergisini, sigortasını, faturalarını, dükkân kirasını nasıl ödeyeceğini şaşırmış durumdadır.
Yapılan araştırmalara göre korona virüs nedeniyle ekonomik olarak en çok etkilenen esnaflardan birisi de terziler olmuştur. Salgın döneminde kapanmaları, düğün, nişan gibi birçok etkinliğin iptal olmasının kendilerini olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden birçok terzi, bu dönemde dükkanını tamamen kapatmak durumunda kalmıştır. Ayakta kalan terziler ise, günümüzde birçok kıyafet ya da aksesuarın fabrikalar tarafından üretilmesi sebebiyle genellikle ütü, elbise onarımı, bedene uygun hale getirme (Tadilat) gibi işlere yönelmişlerdir.
Hal böyle olunca terzilik mesleğine eskiden duyulan ilgiden eser maalesef kalmıyor. Terzi dükkanında çalıştıracak çırak ve kalfa bulamaması hem mesleğin devamını riske atıyor hem de ustaların eleman ihtiyacını giderememesine neden oluyor. Son yıllarda terziler sipariş üzerine üretim yerine tadilat işleriyle uğraşıyorlar. Hatta artık tadilat işleri de giderek azalıyor. Tüketiciler bir giysiyi onarmak yerine yenisini almayı tercih ediyorlar. Bu da esnafı daha zor durumda bırakıyor. Neredeyse terzilik mesleğinin kaybolmaya yüz tutmuş meslekler gurubuna alınması durumu var.
Gelecekte sektörler nasıl evrilir bilinmez ama biçki, dikiş bilmenin de kimseye bir zararı dokunmaz. Biçki, Dikiş ve Terzilik eğitimleri hem meslek hem de hobi edinmenizi sağlayabilir. Güzel bir meslek sahibi olan ve zarafet ile elbiselerimizi diken terzilerin, “Dünya Terziler Gününü” kutluyorum.

Share
1.654 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...