logo

DÜNYA TERZİLER GÜNÜ

Siparişe göre giysiler dikmek için müşteriyi model ve malzeme seçimi konusunda yönlendiren, provalı giysi dikimi yapan, moda ve güncel akımları takip eden nitelikli kişiye “Terzi” denilmektedir. Terzi, bir kıyafeti, elbiseyi ya da aksesuarı tek başına tasarlayıp, üretme kabiliyetine sahip kişidir. Bu mesleğe de “terzilik” ismi verilmektedir. Terzilik, el emeği göz nuru bir iş olup, hiç ölmeyecek mesleklerden birisidir.
Terzilik, tarihi çok eskilere dayanan bir meslektir. İlk insan ve ilk peygamber Âdem (A.S) zamanından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılamışlardır. Önceleri kemik parçalarını iğne olarak kullanan insanlar, deri parçalarını birbirine ekleyerek giysiler yapmaya başlamışlardır. Daha sonraları kumaş dokuma sanatı gelişmiştir. Dokunan bu kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücuduna uydurma durumu ortaya çıkmıştır.
Mesleği terzilik olarak bilinen, ilk kez iğne ile dikiş diken ve ilk defa elbise dikip giyen de Hazreti İdris (A.S)’dır. Ondan önceki insanlar, hayvanların derilerini giymişlerdir.
Teknolojik gelişmeler sonucunda Avrupa’da giyim ve kuşamda yenilikler başlatılmıştır. Modernleşme çağı olarak adlandırılan yeni dönemde giyim bir yer edinmiştir. Yapılan yenilikler, giysi modellerinin kalıplarında üretilmesinde ve dikilmesinde kullanılmıştır. Terzilik mesleği Osmanlının son dönemlerinden itibaren mektepli olmuştur. Mektebi başarı ile bitirenlere “şahadetname” verilmiştir.
4 Haziran, “Dünya Terziler Günü” (Terzilere Teşekkür Günü)dür. Bugünün “Dünya Terziler Günü” ilan edilmesinin nedeni de 19.yy. sonlarında, dikiş makinesinin patentini alan Sir Elias Howe’un doğum gününün 4 Haziran olmasıdır. Gerçi dikiş makinesi üzerinde ondan önce pek çok kişi çalışmıştır. Ancak, ucunda delik bulunan bir iğnesi, altında mekiği olan ve zincir dikişi beceren makineyi bulan kişini Howe olmasıdır.
Terzi, müşterilerinin talepleri doğrultusunda dikim diken ya da onarım yapmakla görevlidir. Dünyanın en eski zanaatları arasında yer alan terzilik ülke ve dünya modasını takip etmeyi gerektirmektedir. Günümüzde terzilerin önemli bir kısmı kendi dükkanında çalışmaktadır. Bunun dışında gelinlik, elbise, takım elbise ve smokin gibi kıyafet üreten dikimevleri ya da lüks markalar, terzi ile çalışmaktadır.
Terzi olmak için genellikle bu meslek, usta ve çırak ilişkisiyle öğrenilmektedir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin büyük kısmı, öncelikle bir terzinin yanında çırak olarak başlaması gerekmektedir. Bugünün terzi ustaları, çıraklık ve kalfalık yollarından geçmiş, bu mesleğe ömür adamış insanlardır. Onlar, mesleğin devamından endişeli ve çırak adaylarının ilgisizliğinden şikayetçidirler. Yine de anlayışla karşılıyorlar durumu, zira vaziyet meydanda: terzi esnafı vergisini, sigortasını, faturalarını, dükkân kirasını nasıl ödeyeceğini şaşırmış durumdadır.
Yapılan araştırmalara göre korona virüs nedeniyle ekonomik olarak en çok etkilenen esnaflardan birisi de terziler olmuştur. Salgın döneminde kapanmaları, düğün, nişan gibi birçok etkinliğin iptal olmasının kendilerini olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden birçok terzi, bu dönemde dükkanını tamamen kapatmak durumunda kalmıştır. Ayakta kalan terziler ise, günümüzde birçok kıyafet ya da aksesuarın fabrikalar tarafından üretilmesi sebebiyle genellikle ütü, elbise onarımı, bedene uygun hale getirme (Tadilat) gibi işlere yönelmişlerdir.
Hal böyle olunca terzilik mesleğine eskiden duyulan ilgiden eser maalesef kalmıyor. Terzi dükkanında çalıştıracak çırak ve kalfa bulamaması hem mesleğin devamını riske atıyor hem de ustaların eleman ihtiyacını giderememesine neden oluyor. Son yıllarda terziler sipariş üzerine üretim yerine tadilat işleriyle uğraşıyorlar. Hatta artık tadilat işleri de giderek azalıyor. Tüketiciler bir giysiyi onarmak yerine yenisini almayı tercih ediyorlar. Bu da esnafı daha zor durumda bırakıyor. Neredeyse terzilik mesleğinin kaybolmaya yüz tutmuş meslekler gurubuna alınması durumu var.
Gelecekte sektörler nasıl evrilir bilinmez ama biçki, dikiş bilmenin de kimseye bir zararı dokunmaz. Biçki, Dikiş ve Terzilik eğitimleri hem meslek hem de hobi edinmenizi sağlayabilir. Güzel bir meslek sahibi olan ve zarafet ile elbiselerimizi diken terzilerin, “Dünya Terziler Gününü” kutluyorum.

Share
810 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...
 • DÜNYA ACI SOS GÜNÜ

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl Ocak ayının 22. günü, “Acı Sos Günü” olarak kutlanmaktadır. Acı Sos; Acı biber ve diğer birleşenlerden yapılmış herhangi bir çeşni, baharat veya salçadır. Yemeklerin yanında kullanılan soslar, yemekten alacağımız lezzeti artırırken aynı zamanda bizlere farklı tecrübeler de yaşatabilmektedir. İnsanlar binlerce yıldır acı biber ve diğer acı baharatları kullanmışlardır. Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika’da yaşayanların 6.000 yıldan daha uzun bir süre önce acı biberleri kullandıkları belirlenmiştir. Amerikan bitkisi olan acı biber, 16...
 • ARA DİNLENME SÜRELERİ GÜNLÜK ÇALIŞMA SÜRESİNDEN SAYILIR MI?

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Dinlenme hakkı, işçilere ve tüm çalışanlara tanınmış bir haktır. Dinlenme hakkı Anayasa ile güvence altına alınmış sosyal bir haktır. 1982 Anayasası’nın 50/2 maddesinde, ‘Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.’ ve 50/3 maddesinde de ‘Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir.’ denilmiştir. İşçilerin tüm günü çalışmayla geçmez. İşçiler hiç dinlenmeden aralıksız çalıştırılamaz. İşçilerin gün içerisinde nefes almaya, dinlenmeye ihtiyaçları vardır ki bu iş sağlığı ve güvenliği açısından da gereklidir....
 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...