logo

DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur.
Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedir. Toprak, hava ve su, dünyamıza hayat veren üç temel unsurdur. Bunları temiz tuttuğumuz sürece, dünyamız temiz ve sağlıklı olur.
Çevre Temizliği; Çevrenin temiz tutulması, yaşanılan yerlerin temizliği, doğal çevrenin temizliği, insanların bulunduğu herhangi bir alanın temizliği olarak bilinmektedir. Yaşadığımız çevrenin temizliği herkes açısından çok önemlidir. Özellikle bilinçsizce atılan atıklar doğanın dengesini bozmakta hatta bütün canlıların hayatlarını tehlikeye atmaktadır.
21 Eylül Dünya Temizlik Günü, dünya genelinde Let’s Do It! Foundation (Hadi Yapalım Derneği) tarafından organize edilen, Türkiye’de ise “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen bir çevre temizliği etkinliğidir.
Temizlik günü, 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da ortaya çıkmıştır. 50.000 kişinin bir araya gelerek ülkenin 10.000 ton çöpünü 5 saat içinde temizlenmesiyle birlikte etki alanını hızla genişletmiştir.
Milyonlarca insan, yüzbinlerce ton atığın temizlenmesi, hayatlarının kurtarılması ve sağlığın iyileştirilmesi gibi hareketlere katılmaktadır. Sadece 5 saatte 10.000 ton çöpün temizlenmesi o kadar etkileyici oldu ki “Tek günde temizlik modeli” farklı şehir ve ülkelere hızla yayılmıştır. Dünyanın her yerinden gönüllü gruplar ve çeşitli kuruluşlar, 157 ülkede doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve toplum farkındalığını artırmak için “Dünya Temizliği” adı altında bir uluslararası hareket başlatmıştır.
Türkiye’de, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde çevre temizliği etkinliği gerçekleştirilmektedir. Ancak, toplum olarak çevre temizliği konusunda çok bilinçli olduğumuz söylenmez. Halen bilinçsiz ve duyarsız bazı insanlarımız maalesef çevreye çöp atıklarını bırakmakta devam etmektedir.
Sıcak havalarda ve özellikle hafta sonlarında pek çok kişi tarafından tercih edilen piknik alanları, sahil, göl ve su kenarları bilinçsiz bazı vatandaşların bıraktıkları atıklar yüzünden adeta çöplüğe dönüşmektedir. Çok sayıda çöp konteyneri olmasına rağmen piknikçiler çöplerini olduğu gibi bırakmakta veya suya atmaktadır. Bu çöpler dolayısıyla görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Oysa dışarıda tüketilen yiyecek ve içecek ambalajları toplanmalı ve çöp kutusuna atılmalıdır. Doğaya karışmayacak olan cam, plastik, metal, pil gibi maddeler doğaya bırakılmamalıdır.
Bu yüzden çevremizin temizliği için duyarlı vatandaşlarımıza, doğaseverlere ve belediyelere görev düşmektedir. Kendi bünyesinde barındırdığı binlerce aktif gönüllüsü, farklı sivil toplum örgütlerinde gönüllülük esaslı çalışmalar yürüten kişiler ve çevreye duyarlı bütün vatandaşlar da, bu yıl çevre temizliği ile ilgili projelere destek vereceğini bekliyorum.
Siz de Dünya temizlik Günü’ne katılarak elinize eldivenlerini giyip, plastik poşetlerinizi alarak dışarı çıkabilir çevrenizdeki çöpleri toplayabilir, çevre temizliği konusunda farkındalık yaratılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Dünya Temizlik Gününde, doğaseverlerin, Türkiye’nin birçok noktasında çöp toplayarak doğaya bir kez daha sahip çıkacağına inanıyorum.

Share
7.054 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...
 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  02 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanmış hayatlardan ders olabilecek bir kısa değerlendirmenin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci'nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci hocamız, dedem ile ilgili hatıralarım olup o...