logo

DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur.
Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedir. Toprak, hava ve su, dünyamıza hayat veren üç temel unsurdur. Bunları temiz tuttuğumuz sürece, dünyamız temiz ve sağlıklı olur.
Çevre Temizliği; Çevrenin temiz tutulması, yaşanılan yerlerin temizliği, doğal çevrenin temizliği, insanların bulunduğu herhangi bir alanın temizliği olarak bilinmektedir. Yaşadığımız çevrenin temizliği herkes açısından çok önemlidir. Özellikle bilinçsizce atılan atıklar doğanın dengesini bozmakta hatta bütün canlıların hayatlarını tehlikeye atmaktadır.
21 Eylül Dünya Temizlik Günü, dünya genelinde Let’s Do It! Foundation (Hadi Yapalım Derneği) tarafından organize edilen, Türkiye’de ise “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen bir çevre temizliği etkinliğidir.
Temizlik günü, 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da ortaya çıkmıştır. 50.000 kişinin bir araya gelerek ülkenin 10.000 ton çöpünü 5 saat içinde temizlenmesiyle birlikte etki alanını hızla genişletmiştir.
Milyonlarca insan, yüzbinlerce ton atığın temizlenmesi, hayatlarının kurtarılması ve sağlığın iyileştirilmesi gibi hareketlere katılmaktadır. Sadece 5 saatte 10.000 ton çöpün temizlenmesi o kadar etkileyici oldu ki “Tek günde temizlik modeli” farklı şehir ve ülkelere hızla yayılmıştır. Dünyanın her yerinden gönüllü gruplar ve çeşitli kuruluşlar, 157 ülkede doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve toplum farkındalığını artırmak için “Dünya Temizliği” adı altında bir uluslararası hareket başlatmıştır.
Türkiye’de, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde çevre temizliği etkinliği gerçekleştirilmektedir. Ancak, toplum olarak çevre temizliği konusunda çok bilinçli olduğumuz söylenmez. Halen bilinçsiz ve duyarsız bazı insanlarımız maalesef çevreye çöp atıklarını bırakmakta devam etmektedir.
Sıcak havalarda ve özellikle hafta sonlarında pek çok kişi tarafından tercih edilen piknik alanları, sahil, göl ve su kenarları bilinçsiz bazı vatandaşların bıraktıkları atıklar yüzünden adeta çöplüğe dönüşmektedir. Çok sayıda çöp konteyneri olmasına rağmen piknikçiler çöplerini olduğu gibi bırakmakta veya suya atmaktadır. Bu çöpler dolayısıyla görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Oysa dışarıda tüketilen yiyecek ve içecek ambalajları toplanmalı ve çöp kutusuna atılmalıdır. Doğaya karışmayacak olan cam, plastik, metal, pil gibi maddeler doğaya bırakılmamalıdır.
Bu yüzden çevremizin temizliği için duyarlı vatandaşlarımıza, doğaseverlere ve belediyelere görev düşmektedir. Kendi bünyesinde barındırdığı binlerce aktif gönüllüsü, farklı sivil toplum örgütlerinde gönüllülük esaslı çalışmalar yürüten kişiler ve çevreye duyarlı bütün vatandaşlar da, bu yıl çevre temizliği ile ilgili projelere destek vereceğini bekliyorum.
Siz de Dünya temizlik Günü’ne katılarak elinize eldivenlerini giyip, plastik poşetlerinizi alarak dışarı çıkabilir çevrenizdeki çöpleri toplayabilir, çevre temizliği konusunda farkındalık yaratılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Dünya Temizlik Gününde, doğaseverlerin, Türkiye’nin birçok noktasında çöp toplayarak doğaya bir kez daha sahip çıkacağına inanıyorum.

Share
8.548 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...