logo

DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur.
Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedir. Toprak, hava ve su, dünyamıza hayat veren üç temel unsurdur. Bunları temiz tuttuğumuz sürece, dünyamız temiz ve sağlıklı olur.
Çevre Temizliği; Çevrenin temiz tutulması, yaşanılan yerlerin temizliği, doğal çevrenin temizliği, insanların bulunduğu herhangi bir alanın temizliği olarak bilinmektedir. Yaşadığımız çevrenin temizliği herkes açısından çok önemlidir. Özellikle bilinçsizce atılan atıklar doğanın dengesini bozmakta hatta bütün canlıların hayatlarını tehlikeye atmaktadır.
21 Eylül Dünya Temizlik Günü, dünya genelinde Let’s Do It! Foundation (Hadi Yapalım Derneği) tarafından organize edilen, Türkiye’de ise “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen bir çevre temizliği etkinliğidir.
Temizlik günü, 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da ortaya çıkmıştır. 50.000 kişinin bir araya gelerek ülkenin 10.000 ton çöpünü 5 saat içinde temizlenmesiyle birlikte etki alanını hızla genişletmiştir.
Milyonlarca insan, yüzbinlerce ton atığın temizlenmesi, hayatlarının kurtarılması ve sağlığın iyileştirilmesi gibi hareketlere katılmaktadır. Sadece 5 saatte 10.000 ton çöpün temizlenmesi o kadar etkileyici oldu ki “Tek günde temizlik modeli” farklı şehir ve ülkelere hızla yayılmıştır. Dünyanın her yerinden gönüllü gruplar ve çeşitli kuruluşlar, 157 ülkede doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve toplum farkındalığını artırmak için “Dünya Temizliği” adı altında bir uluslararası hareket başlatmıştır.
Türkiye’de, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde çevre temizliği etkinliği gerçekleştirilmektedir. Ancak, toplum olarak çevre temizliği konusunda çok bilinçli olduğumuz söylenmez. Halen bilinçsiz ve duyarsız bazı insanlarımız maalesef çevreye çöp atıklarını bırakmakta devam etmektedir.
Sıcak havalarda ve özellikle hafta sonlarında pek çok kişi tarafından tercih edilen piknik alanları, sahil, göl ve su kenarları bilinçsiz bazı vatandaşların bıraktıkları atıklar yüzünden adeta çöplüğe dönüşmektedir. Çok sayıda çöp konteyneri olmasına rağmen piknikçiler çöplerini olduğu gibi bırakmakta veya suya atmaktadır. Bu çöpler dolayısıyla görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Oysa dışarıda tüketilen yiyecek ve içecek ambalajları toplanmalı ve çöp kutusuna atılmalıdır. Doğaya karışmayacak olan cam, plastik, metal, pil gibi maddeler doğaya bırakılmamalıdır.
Bu yüzden çevremizin temizliği için duyarlı vatandaşlarımıza, doğaseverlere ve belediyelere görev düşmektedir. Kendi bünyesinde barındırdığı binlerce aktif gönüllüsü, farklı sivil toplum örgütlerinde gönüllülük esaslı çalışmalar yürüten kişiler ve çevreye duyarlı bütün vatandaşlar da, bu yıl çevre temizliği ile ilgili projelere destek vereceğini bekliyorum.
Siz de Dünya temizlik Günü’ne katılarak elinize eldivenlerini giyip, plastik poşetlerinizi alarak dışarı çıkabilir çevrenizdeki çöpleri toplayabilir, çevre temizliği konusunda farkındalık yaratılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Dünya Temizlik Gününde, doğaseverlerin, Türkiye’nin birçok noktasında çöp toplayarak doğaya bir kez daha sahip çıkacağına inanıyorum.

Share
8.604 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...