logo

DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur.
Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedir. Toprak, hava ve su, dünyamıza hayat veren üç temel unsurdur. Bunları temiz tuttuğumuz sürece, dünyamız temiz ve sağlıklı olur.
Çevre Temizliği; Çevrenin temiz tutulması, yaşanılan yerlerin temizliği, doğal çevrenin temizliği, insanların bulunduğu herhangi bir alanın temizliği olarak bilinmektedir. Yaşadığımız çevrenin temizliği herkes açısından çok önemlidir. Özellikle bilinçsizce atılan atıklar doğanın dengesini bozmakta hatta bütün canlıların hayatlarını tehlikeye atmaktadır.
21 Eylül Dünya Temizlik Günü, dünya genelinde Let’s Do It! Foundation (Hadi Yapalım Derneği) tarafından organize edilen, Türkiye’de ise “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen bir çevre temizliği etkinliğidir.
Temizlik günü, 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da ortaya çıkmıştır. 50.000 kişinin bir araya gelerek ülkenin 10.000 ton çöpünü 5 saat içinde temizlenmesiyle birlikte etki alanını hızla genişletmiştir.
Milyonlarca insan, yüzbinlerce ton atığın temizlenmesi, hayatlarının kurtarılması ve sağlığın iyileştirilmesi gibi hareketlere katılmaktadır. Sadece 5 saatte 10.000 ton çöpün temizlenmesi o kadar etkileyici oldu ki “Tek günde temizlik modeli” farklı şehir ve ülkelere hızla yayılmıştır. Dünyanın her yerinden gönüllü gruplar ve çeşitli kuruluşlar, 157 ülkede doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve toplum farkındalığını artırmak için “Dünya Temizliği” adı altında bir uluslararası hareket başlatmıştır.
Türkiye’de, doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl “Sivil Yaşam Derneği” koordinatörlüğünde çevre temizliği etkinliği gerçekleştirilmektedir. Ancak, toplum olarak çevre temizliği konusunda çok bilinçli olduğumuz söylenmez. Halen bilinçsiz ve duyarsız bazı insanlarımız maalesef çevreye çöp atıklarını bırakmakta devam etmektedir.
Sıcak havalarda ve özellikle hafta sonlarında pek çok kişi tarafından tercih edilen piknik alanları, sahil, göl ve su kenarları bilinçsiz bazı vatandaşların bıraktıkları atıklar yüzünden adeta çöplüğe dönüşmektedir. Çok sayıda çöp konteyneri olmasına rağmen piknikçiler çöplerini olduğu gibi bırakmakta veya suya atmaktadır. Bu çöpler dolayısıyla görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Oysa dışarıda tüketilen yiyecek ve içecek ambalajları toplanmalı ve çöp kutusuna atılmalıdır. Doğaya karışmayacak olan cam, plastik, metal, pil gibi maddeler doğaya bırakılmamalıdır.
Bu yüzden çevremizin temizliği için duyarlı vatandaşlarımıza, doğaseverlere ve belediyelere görev düşmektedir. Kendi bünyesinde barındırdığı binlerce aktif gönüllüsü, farklı sivil toplum örgütlerinde gönüllülük esaslı çalışmalar yürüten kişiler ve çevreye duyarlı bütün vatandaşlar da, bu yıl çevre temizliği ile ilgili projelere destek vereceğini bekliyorum.
Siz de Dünya temizlik Günü’ne katılarak elinize eldivenlerini giyip, plastik poşetlerinizi alarak dışarı çıkabilir çevrenizdeki çöpleri toplayabilir, çevre temizliği konusunda farkındalık yaratılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Dünya Temizlik Gününde, doğaseverlerin, Türkiye’nin birçok noktasında çöp toplayarak doğaya bir kez daha sahip çıkacağına inanıyorum.

Share
8.750 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...