logo

DÜNYA TAZE NEFES GÜNÜ

Canlı ve enerjik yapının en önemli sırlarından birisi de temiz kan dolaşımıdır. Bu da ancak doğru ve taze nefes alma ile mümkün olmaktadır. Doğru nefes alındığında vücuttaki tüm organlar daha düzenli çalışarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesine sebep olmaktadır. Ayrıca taze ve doğru nefes almak, cildi güzelleştirir ve genç görünmeyi sağlar.
Nefes alıp verme canlılığımızın garantisidir. Haliyle, her türlü fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkta hatalı nefesin etkisi de olacaktır. Nefes alıp vermenin, vücudun her bir bölümüyle ilişkili olduğunu bilmemize rağmen doğru nefes alıp vermenin nasıl olması gerektiğini düşündük mü?
Nefes yaşam demektir. Bu yüzden her şeyden önce insan doğru nefes alıp vermeyi öğrenmelidir. Dakikada alınan nefes sayısı yükseldikçe nefes kalitesi düşer ve birçok fiziksel ve ruhsal rahatsızlığa yol açar. Sağlıklı kişi dinlenme anında dakikada ortalama 14 kere nefes almaktadır. Doğru nefes, burundan alınan ve burundan verilen nefestir. Ağızdan nefes almak bronşlarda istenmeyen mukozalı salgılara yol açar. Üst solunum enfeksiyonlarına daha çabuk yakalanır. Doğru nefes alıp veremeyen insanlar karbondioksite daha duyarlıdır.
Nefes alıp vermenin gerçekleşmesinde görevli kas ve organların başında diyafram gelmektedir. Taze ve doğru nefes, vücudumuzdaki bazı zehirli atıkların ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. İnsan hiç yemek yemeden birkaç hafta, hiç su içmeden birkaç gün yaşayabilir. Ancak nefes almadan 3-5 dakikadan fazla yaşayamaz. Bu nedenle doğru nefes almak oldukça önemlidir.
Doğru nefes almak ve akciğerleri tamamen temiz ve taze havayla doldurmak için ilk başta tamamen boşaltmak gerekmektedir. Yavaşça boşalan akciğerlerden sonra alınan derin bir nefes, vücudun ihtiyacı olan oksijeni karşılamaya yetecektir.
Kimse, öğle yemeğinde soğan veya sarımsak yiyen bir kişi ile yakın bir konuşma yapmayı sevmez. Bu nedenle Taze Nefes Günü, taze nefesi teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur. Her sene 6 Ağustos günü “Taze Nefes Günü” olarak kutlanmaktadır. Yılın her günü kutlanması gerektiğini düşündüğümüz bugünü mümkün olduğunca geniş kitleler ile kutlamak gerekmektedir.
Her zaman taze olan ve kokmayan bir nefesiniz olsun istiyorsanız, öncelikli olarak koku yapan yiyecekleri daha nadir tüketmelisiniz. Sarımsak ve soğan başta olmak üzere ağız ve midenizde kokuya neden olacak ve bu sebeple de doğrudan nefesinizi etkileyecek besinleri daha az tüketin. Eğer bu tarzda besinler yiyecekseniz ardından mutlaka dişlerinizi fırçalayın ve nefesinizi ferah yapacak gargara, karanfil ya da sakız çiğneme vb. bir işlem uygulayın.
Birçok insanın nefes alışverişi yüzeysel ve çabuk olduğu için akciğerleri tam olarak çalışmamaktadır. Yüzeysel solunum yüzünden beden hücreleri yeterli miktarda oksijen almamakta ve akciğerler solunum sırasında ortaya çıkan toksinlerden tam şekilde kurtulamamaktadır. Böyle bir solunum esnasında diyafram hareketsiz kaldığı için böbrekler, bağırsaklar, tüm sindirim ve boşaltım sistemi pasifleşmektedir.
Oksijen, iç organların, bezlerin, sinir sistemi ve beynin çalışması için gereklidir. Beynin diğer organlarına oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Beden yeterince oksijeni almadığında kana yeterince oksijen gitmeyecektir. Yeterli oksijen alınmadığında kaslar egzersizler sırasında kolayca yorulacak, zihinsel bulanıklık, negatif düşünce, depresyon yaşanabilecektir. Düzgün ve yeterli nefes alamayanlar sürekli kendilerini yorgun hissedecek, sinirli ve verimsiz olacaklardır. Yaşlanmanın en belirgin sebebi hücrelerin yeterli ve düzenli nefes alamamaları ve oksijenle buluşamamalarıdır. Bu nedenle bedendeki oksijen ve karbondioksit miktarının dengesi önemlidir.
Vücudumuzdan toksinlerin %70’inin nefesle atıldığını söylersek nefesin önemini daha iyi anlatmış oluruz. Hayatımız boyunca hatalı yaptığımız ve düzeltme gereği duymadığımız nefes alıp verme üzerine biraz daha düşünelim. Mümkün olduğunca taze ve doğru nefes alıp vermeye dikkat edelim.

Share
136 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...