logo

DÜNYA TASARRUF GÜNÜ

Tasarruf, kullanım hakkını elinde bulundurmak demektir.
Bu hakkın doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Tasarruf etmek, insanların ellerindeki kıymetini bilerek onları ihtiyaca göre tüketmek anlamına gelmektedir. İhtiyaç dışı tüketilen her şey israf olarak adlandırılmaktadır. İnsanların tasarruflu davranabilmesi için öncelikle bu konuda bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. Tasarruf, en çok doğal kaynakların kullanımında ve ekonomik harcamalarda gündeme gelmektedir.
1924 yılında Milano’da gerçekleştirilen ilk Uluslararası Tasarruf Kongresinin sonunda 31 Ekim günü, “Dünya Tasarruf Günü” adıyla dünyanın her yerinde, tasarrufun teşvik edilmesine adanmış bir gün olarak kabul edilmiştir. Tasarruf etmenin insanlar ve ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla 1924 yılında “Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü” kurulmuştur. O tarihten bu yana Dünya Tasarruf Günü kutlaması bir gelenek haline gelmiştir.
Dünya tasarruf günü ülkemizde, 1924 yılından beri kutlanmaktadır. 1935 yılında bazı Türk bankaları, tasarrufu insanların hayatına yerleştirmek için 31 Ekim gününü “Uluslararası Tasarruf Günü” olarak desteklemişlerdir. Buradaki amaç ise insanların birikimini yastık altından çıkartarak bir bankada değerlendirmektir.
İnsanlar, geleceklerini güvence altına almak için tasarrufa yönelmektedir. Bu tasarruf gününde, israflardan kaçınarak aile bütçesine ve ülke sermayesine sahip çıkmaları için insanlar teşvik edilmektedir. Maalesef toplum olarak tasarrufu çok seven bir millet değiliz. İnsanlar gelirleri arttıkça tasarruf edeceği yerde, artan gelire oranla daha fazla harcama yoluna gitmektedir.
Tasarruf, sadece kişiler için değil hem toplum hem de devletler için de çok önemli bir konudur. “Dünya Tasarruf Günü’nün” bütün sosyal alanlarında ve platformlarda kutlanması, anılması ve anlamlandırılması gerekmektedir. Çünkü tasarruf, zengin olmanın en kısa yoludur.
Tasarruf, yarınlarımız için önemli kaynakların idareli tüketilmesidir. Aksi takdirde bir gün her şey tükenecek ve geri dönüşü olmayacaktır. Suyumuz azalmakta, topraklarımız verimsiz hale dönüşmektedir. Her şey bize kaynaklarımızın tükenmek üzere olduğunu gösterdiği halde bu konuyu maalesef ciddiye almıyoruz. Bu konu üzerinde düşünen ve harekete geçen insan sayısı ise yeterince azdır.
Dünyamızda var olan su, hava, toprak, bitki, hayvan, petrol ve doğalgaz gibi maddeler, sınırlı yaşamsal kaynaklarımızdır. Bilinçsiz ve aşırı tüketim nedeniyle bu kaynaklar her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Hazır kaynakları kullanmak daha az emek ve sermaye gerektirdiğinden daha cazip hale gelmektedir. Tasarruf, bugünün ihtiyacını karşılarken gelecek nesillerin de sosyal ve ekonomik durumlarının güvence altına alınmasını sağlamak için bir çözüm olmalıdır. Çünkü tasarruf, yarını güvence altına almak amacıyla yapılmalıdır.
Tasarruflu olmak, önce israf etmemektir. Boşa geçen zaman da gereksiz yanan ışıklar da, lüzumsuz çalışan her alet ve eşya da israftır. Kaybedilen zaman ve emek, yapabileceğinin en iyisini yapmamak, fırsatları boşa harcamak da israftır. Bu israfı ancak bilinci bir tasarruf ile önlemek mümkündür.
Bilinçli tüketime ve değerlerimize sahip çıkmayı öğrenmeliyiz. Zamanımızı, suyumuzu, elektriğimizi, paramızı kısaca tüm değerlerimizi tasarruflu kullanmalıyız. Daha iyi bir hayatı talep etmek, kendimiz ve ailemiz için daha fazla tüketmeyi istemek hepimizin hakkıdır. Bunu herkesin isteyeceğini ve karşı çıkacağını düşünmüyorum. Ancak, yarın da iyi yaşamak istiyorsak tasarruf yapamaya ihtiyacımız olduğunu unutmayalım.

Share
544 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...