logo

DÜNYA TASARRUF GÜNÜ

Tasarruf, kullanım hakkını elinde bulundurmak demektir.
Bu hakkın doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Tasarruf etmek, insanların ellerindeki kıymetini bilerek onları ihtiyaca göre tüketmek anlamına gelmektedir. İhtiyaç dışı tüketilen her şey israf olarak adlandırılmaktadır. İnsanların tasarruflu davranabilmesi için öncelikle bu konuda bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. Tasarruf, en çok doğal kaynakların kullanımında ve ekonomik harcamalarda gündeme gelmektedir.
1924 yılında Milano’da gerçekleştirilen ilk Uluslararası Tasarruf Kongresinin sonunda 31 Ekim günü, “Dünya Tasarruf Günü” adıyla dünyanın her yerinde, tasarrufun teşvik edilmesine adanmış bir gün olarak kabul edilmiştir. Tasarruf etmenin insanlar ve ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla 1924 yılında “Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü” kurulmuştur. O tarihten bu yana Dünya Tasarruf Günü kutlaması bir gelenek haline gelmiştir.
Dünya tasarruf günü ülkemizde, 1924 yılından beri kutlanmaktadır. 1935 yılında bazı Türk bankaları, tasarrufu insanların hayatına yerleştirmek için 31 Ekim gününü “Uluslararası Tasarruf Günü” olarak desteklemişlerdir. Buradaki amaç ise insanların birikimini yastık altından çıkartarak bir bankada değerlendirmektir.
İnsanlar, geleceklerini güvence altına almak için tasarrufa yönelmektedir. Bu tasarruf gününde, israflardan kaçınarak aile bütçesine ve ülke sermayesine sahip çıkmaları için insanlar teşvik edilmektedir. Maalesef toplum olarak tasarrufu çok seven bir millet değiliz. İnsanlar gelirleri arttıkça tasarruf edeceği yerde, artan gelire oranla daha fazla harcama yoluna gitmektedir.
Tasarruf, sadece kişiler için değil hem toplum hem de devletler için de çok önemli bir konudur. “Dünya Tasarruf Günü’nün” bütün sosyal alanlarında ve platformlarda kutlanması, anılması ve anlamlandırılması gerekmektedir. Çünkü tasarruf, zengin olmanın en kısa yoludur.
Tasarruf, yarınlarımız için önemli kaynakların idareli tüketilmesidir. Aksi takdirde bir gün her şey tükenecek ve geri dönüşü olmayacaktır. Suyumuz azalmakta, topraklarımız verimsiz hale dönüşmektedir. Her şey bize kaynaklarımızın tükenmek üzere olduğunu gösterdiği halde bu konuyu maalesef ciddiye almıyoruz. Bu konu üzerinde düşünen ve harekete geçen insan sayısı ise yeterince azdır.
Dünyamızda var olan su, hava, toprak, bitki, hayvan, petrol ve doğalgaz gibi maddeler, sınırlı yaşamsal kaynaklarımızdır. Bilinçsiz ve aşırı tüketim nedeniyle bu kaynaklar her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Hazır kaynakları kullanmak daha az emek ve sermaye gerektirdiğinden daha cazip hale gelmektedir. Tasarruf, bugünün ihtiyacını karşılarken gelecek nesillerin de sosyal ve ekonomik durumlarının güvence altına alınmasını sağlamak için bir çözüm olmalıdır. Çünkü tasarruf, yarını güvence altına almak amacıyla yapılmalıdır.
Tasarruflu olmak, önce israf etmemektir. Boşa geçen zaman da gereksiz yanan ışıklar da, lüzumsuz çalışan her alet ve eşya da israftır. Kaybedilen zaman ve emek, yapabileceğinin en iyisini yapmamak, fırsatları boşa harcamak da israftır. Bu israfı ancak bilinci bir tasarruf ile önlemek mümkündür.
Bilinçli tüketime ve değerlerimize sahip çıkmayı öğrenmeliyiz. Zamanımızı, suyumuzu, elektriğimizi, paramızı kısaca tüm değerlerimizi tasarruflu kullanmalıyız. Daha iyi bir hayatı talep etmek, kendimiz ve ailemiz için daha fazla tüketmeyi istemek hepimizin hakkıdır. Bunu herkesin isteyeceğini ve karşı çıkacağını düşünmüyorum. Ancak, yarın da iyi yaşamak istiyorsak tasarruf yapamaya ihtiyacımız olduğunu unutmayalım.

Share
464 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...