logo

DÜNYA SPAGETTİ GÜNÜ

Spagetti, İtalyanca spaghetti sözcüğünden alıntı olup, uzun, ince ve silindirik şekilde olan bir makarna türüdür. Geleneksel İtalyan mutfağının en temel gıda maddelerinden birisidir. Spagetti, diğer makarnalar gibi öğütülmüş buğday ve su ile imal edilmektedir. Ancak İtalyan spagettisi diğer ülkelerden farklı olarak makarnalık irmikten yapılmaktadır. Ülkemizde ise spagetti Durum Buğdayından yapılarak soframıza gelmektedir. Durum Buğdayı sadece makarnanın değil bulgurun ve kuskusun da hammaddesidir.
Spagetti, haşlandıktan sonra üzerine sos konularak en keyifle yenen makarnalardan birisidir. Çatala dolanması, sosla bütünleşmesi, lezzeti ile spagetti, burnumuza ve gözümüze hitap eden ve afiyetle yediğimiz yemeklerden birisidir.
Spagetti makarna ilk defa 1842 yılında Napoli’de yaşayan Antonio Viviani tarafından ipe benzediği için, İtalyanca “Spago” kelimesinden yola çıkarak bu şekilde adlandırılmıştır. Orijinal olarak 50 cm uzunluğundadır. Ancak, zaman içerisinde yer ve süre kısıtlamalarından dolayı boyu kısaltılarak şimdiki 25 cm uzunluğuna inmiştir.
Uzun makarnalar dünyasının en klasiği olan Spagetti, orta kalınlıkta olup, sayısız tariflerle pişirilme imkânına sahiptir. Spagettinin hızlı ve kolay tüketilebilir olması, ekonomik satın alma özelliği, çeşitli soslarla çok daha lezzetli hale getirilebilmesi, pratik kullanımı, besleyici değerleri ve uzun raf ömrü ona duyulan ilgiyi ve talebi de arttırmaktadır.
Makarna çeşidi olan spagetti, her ülkenin baş tacı yemeklerinden birisidir. Bu konuda her ne kadar İtalyanlar egemenliklerini ilan edip, tüm dünyaya kendi çeşitlerini yaymış görünseler de spagetti her ülkenin mutfağında yerel bir lezzettir.
Her yıl 4 Ocak tarihi, “Dünya Spagetti Günü” olarak kutlanmaktadır. Uzun makarna yani spagetti, artık çeşitli soslarla tatlandırılarak zengin malzemesiyle ana öğün olarak sofralarımızda yer almaktadır.
Spagetti, karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda Akdeniz diyetinin de sembolik yiyeceğidir. Sindirimi kolay olup, enerji verir. Spagetti, hem hızlı hem de kolay pişen bir besindir. Dolayısıyla hazırlanırken hem enerjisinden hem de zamandan tasarruf sağlanır. Pek çok besin maddesine göre çok daha ucuzdur. Oldukça besleyici değerlere sahiptir.
Bir tabak spagettide 220 kalori mevcuttur. Üzerine konan sosların cinsine göre kalori miktarı artmaktadır. Kalori dağılımı ise %5 yağ, %80 Karbonhidrat, %15 ise protein içermektedir. Diyetisyenler makarnanın kilo yapmayıp aksine zayıflatmaya yardımcı olduğunu belirtmektedir. Tabi ki tüketilen makarna günlük kalori ihtiyacınız içinde yer almalıdır.
Efsaneye göre Çin’de ilk kez spagettiyi tadan kişinin Marco Polo olduğu ifade edilmektedir. Ancak makarnanın orijinalinin nereye ait olduğu hala çözümlenememiştir. Bazı kaynaklar Çin derken bazı kaynaklar Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır.
Çoğumuz pürüzsüz, güzel soslu olan spagettiyi çatalımıza dolamanın büyüsüne karşı koyamayız. Güzel soslu bir spagettiyi de sevmeyecek birisini bulmak gerçekten zordur. Çocukların da çok sevdiği spagetti, öğrenci menülerinin de baş tacıdır. Bu vesileyle herkesin “4 Ocak Dünya Spagetti Gününü” kutluyorum. Bu özel günde güzel soslu bir spagetti yenilmesi dileğiyle…

Share
3.132 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

    14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

    24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
  • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

    14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

    16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
  • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

    14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

    Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
  • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

    09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

    İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...