logo

DÜNYA SOLAKLAR GÜNÜ

Solaklık, geçmişten bu yana en çok tartışılan konulardan birisi olmasına rağmen bugün hala gizemini korumaktadır. Halk arasında sağlaklık ve solaklık insanın günlük yaşantısında öncelikli tercih ettiği el kullanımını tanımlamaktadır. Yazı yazarken, yemek yerken ya da bir şeye uzanırken, sağ elinizi kullanıyorsanız sağlak, sol elinizi kullanıyorsanız solak olarak tanımlanırsınız.
Diğer ifadeyle solak; Verilen bir işi yerine getirme sırasında sol elini sağ elinden fark edilir düzeyde kullanabilen insanlara denilmektedir. Araştırmalara göre insanların yüzde 10’u solak, yüzde 70’i sağlaktır. Yüzde 20’si ise karışık ellilik veya çift ellilik kategorisinde yer almaktadır.
Uzmanlar, sağ veya sol elin baskın olmasının kökeninin beyinde değil omurilikten kaynaklandığını açıklamaktadır. Bu konudaki ilk tespitler 1980’li yıllarda yapılan ultrason çekimlerine dayanmaktadır. Uzmanlar, 13 haftadan büyük bebeğin ana karnında emdiği parmak hangi el ise, büyüdüğünde de o eli tercih ettiğini belirtmektedir.
Bebekler genellikle 7-9 aylıkken el tercihlerini göstermeye başlarlar. Birçok çocuk iki yaş civarında baskın elini belli eder. Ancak baskın elin oturması, okula başlamayı bulabilir. Yemek yerken ve kalem kullanırken sol elini kullanıyorsa, tek ayağı üzerinde durması gerektiğinde sol ayağı üzerinde duruyorsa, herhangi bir şeyi karıştırırken veya döndürürken saat yönünün tersine çeviriyorsa solak olma ihtimali yüksektir. Anne ve babalar solaklığın anormal bir durum olmadığını kabul etmelidir. Bu gelişmeler karşısında aileler kesinlikle baskı yapmaması ve olduğu gibi kabul etmeleri gerekmektedir.
Dünya Solaklar Günü, 13 Ağustos 1992 tarihinde İngiltere’de, Solaklar Kulübü tarafından ilan edilmiştir. Dünya Solaklar Günü, her yıl 13 Ağustos ‘da tüm dünyada kutlanmaktadır.
Solaklık anormal bir durum değildir. Solaklık, hareketlerde, ince işlerde ve görsel, işitsel algılamalarda kendiliğinden vücudun sol yarısının kullanılmasıdır. Solaklar yazı yazarken, yemek yerken, resim yaparken sol ellerini, topa vururken, tekme atarken sol ayaklarını, göz kırparken sol gözlerini, telefonla konuşurken sol kulaklarını kullanırlar.
Solaklıkla ilgili tüm bilimsel araştırmalara baktığımızda insan beyni temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Ellerin işlevselliği de bu bölümlerin yolladığı komutlar sayesinde ortaya çıkmaktadır. Beynin sağ ve sol kısımları farklı zihinsel süreçleri yönetmektedir. Sağ eli kontrol eden beynin sol kısmı, konuşma, dil, yazı yazma, mantık, matematik ve bilim konularından sorumludur. Sol eli kontrol eden beynin sağ kısmı ise, müzik, sanat, algı ve duygulardan sorumludur. Solakların beyni ile sağlakların beyni arasındaki en temel fark dil merkezi açısından ortaya çıkmaktadır. Sağlaklarda dil merkezi sol beyindedir. Solaklarda ise genelde sağ beyindedir.
Solakların genellikle daha akıllı ve çok yönlü oldukları iddia edilmektedir. Solaklar, bilgileri çok daha hızlı işlerler. Daha hızlı iyileşme gösterirler. Sanatsal yönleri çok daha ağır basar. Daha fazla para kazanırlar. Daha hızlı düşünürler. İyi tasarımcılar solaklar arasından çıkarlar. Solakların sporda daha başarılı olduğu artık olimpik anlamda kabul edilmektedir. Dünya futbolunda en yetenekli ve pahalı yıldız oyuncular sol ayaklı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Pele, Maradona, Messi gibi.
Solakların sağlaklara oranla alerji ve migren sahibi olma ihtimalleri daha yüksektir. Erkeklerde solak olma ihtimali, kadınlara göre iki kat fazla olduğu ifade edilmektedir.
Solakların zekâ veya farklı yönleri ile ilgili çok yoğun araştırmalar bulunmaktadır. Solaklarda bazı zekâ farkları olduğunu iddia eden çalışmalar yayınlanmıştır. Ancak araştırmacılar yaptıkları büyük ölçekli çalışmalar ile toplumun genelini incelediklerinde, solaklar ve sağlaklar arasında belirgin bir zekâ farkı olmadığını ortaya koymuşlardır.

Share
5.976 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...