logo

DÜNYA SİVRİSİNEK GÜNÜ

Ne savaşlar, ne terör saldırıları, ne kanser, ne veba ne de covid-19 salgını, tarihte en fazla insan ölümüne sivrisinekler sebep olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 800 bin kişi sivrisineklerin taşıdığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
Tarihçi yazar Timothy Winegard, sivrisinekler üzerine kapsamlı olarak yaptığı araştırmalarda, bugüne kadar 52 milyar insanın sivrisineklerin taşıdığı hastalıklar yüzünden yaşamını yitirdiği tespit etmiştir.
Bugün 20 Ağustos, “Dünya Sivrisinek Günüdür”. 20 Ağustos, Nobel ödüllü Sir Ronald Ross’un 1897 yılında, sivrisineklerin sıtmayı insandan insana bulaştırdığını ispatladığı tarihtir. Bu günün amacı, halkı sıtma ve ondan korunma yöntemleri hakkında bilgilendirmektir.
Dünyada her yıl 350-500 milyon sıtma enfeksiyonu vakası görülmektedir. Bunların 1.3 – 3 milyonu ölümle sonuçlanmaktadır. Hastalık en çok Ekvator ve alt ekvator bölgelerinde yaygındır. Bilim adamlarına göre sivrisinek, dünyaya Güney Amerika’dan yayıldığı belirlenmiştir.
Dünya’nın en ölümcül hastalıklarının taşıyıcısı olan ve doğada toplam 3500 farklı türü bulunan sivrisinekler, iflah olmaz kaşıntılar, kulağın dibindeki sinir bozucu vızıltılar ve vücutta rahatsız edici kızarıklıklar haricinde hiçbir işe yaramıyormuş gibi gözükmektedir. Oysa sivrisinek, bıraktığı larvalarla su ekosistemi için hayatidir. Sivrisinekleri tüketen canlılar arasında çok fazla sayıda kuş, yarasa ve örümcek bulunmaktadır. Özellikle birçok örümcek için sivrisinekler, ana besin kaynakları arasında yer almaktadır.
Araştırmalara göre bugün tüm dünyada 110 trilyon sivrisinek yaşamaktadır. Biz insanoğlu var olduğumuzdan bu yana 110 trilyonluk bu sivrisinek ordusuyla savaş halindeyiz. SİVRİSİNEK ordusunun bütün savaşçıları dişi olan sivrisineklerdir. Sivrisinekler avlarına yaklaşmak için görsel ve ısısal sensörlerinin yanı sıra kimyasal sensörlerini de kullanmaktadırlar. Bunlar önce 10 saniyelik bir keşif yapıyor. Sıcak ve nemli gecelerde uyku uyutmayan sivrisinekler sokacağı kişiyi ısı ve koku yolu ile buluyor. Karanlık ortamda aşırı terleyen, vücut ısısı yüksek ve terleri kokan kişiler sivrisineklerin hedefi oluyor. O nedenle çalışan, koşan, terleyen insanlar daha büyük hedef durumundadır. Sivrisinekler, terleyenlerin kanını daha çok seviyorlar. Bazı parfümler de onu en çok çeken şeylerden biridir.
Sivrisinek konduğu canlının en uygun damarı buluyor ve arka tarafını yukarı kaldırarak bu damarın üzenine çöküyor. Bu hayvanın çok gelişmiş 6 iğnesi var. Bunlardan biri doktorların kullandığı hipodermik iğneye benziyor. Damarımızı kolayca bulduktan sonra her defasında 3-5 miligram kan emiyor. Kanın içindeki suyu anında atarak yüzde 20’lik protein kısmını saklıyor ve kanı karnına göndermek üzere kendi içine çekiyor. Emme esnasında öteki iğnelerle kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla antikoagülan adlı proteinler içeren tükürüğünü derimizin içine bırakıyor. Tükürüğünde bulunan mikroplarda bu vesileyle vücudumuza girmiş oluyor.
Ülkemizde sivrisineklerin bulaştırdığı en önemli hastalık sıtmadır. Sivrisinek sokmalarının sıtma, sarıhumma, Nil humması, lenfatik filariasis, grip ve tifüs gibi hastalıkları insandan insana taşıyabildiği belirtilmektedir. Sivrisinek sokmasına maruz kalan kişilerin ısırılan bölgeye buz veya kolonya uygulayarak kaşıntının önüne geçilebilmektedir. Özellikle alerjik yapılı kişilerin, hamilelerin, bebeklerin ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin sivrisineklerden korunması gerekmektedir.
Sivrisineklerin hiç sevmediği kokular, lavanta, portakal, limon, ada çayı, kadife çiçeği, karanfil, okaliptüs, defne, reyhan, sarımsak, soğan, sirke ve biberiyedir. Sivrisinekler daha çok koyu renkleri tercih etmektedir. Sivrisinekler çok terli olan vücutlara ve ayak kokusu problemi yaşayan kişilere geldiği için yatmadan önce duş almak bu davetsiz misafirlere karşı koruyabilir. Bu vesileyle “Dünya Sivrisinek Gününü” sağlıklı bir dünya ve sivrisineklerden uzak günler dileyerek anmak istiyorum.

Share
340 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...