logo

DÜNYA SİVRİSİNEK GÜNÜ

Ne savaşlar, ne terör saldırıları, ne kanser, ne veba ne de covid-19 salgını, tarihte en fazla insan ölümüne sivrisinekler sebep olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 800 bin kişi sivrisineklerin taşıdığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
Tarihçi yazar Timothy Winegard, sivrisinekler üzerine kapsamlı olarak yaptığı araştırmalarda, bugüne kadar 52 milyar insanın sivrisineklerin taşıdığı hastalıklar yüzünden yaşamını yitirdiği tespit etmiştir.
Bugün 20 Ağustos, “Dünya Sivrisinek Günüdür”. 20 Ağustos, Nobel ödüllü Sir Ronald Ross’un 1897 yılında, sivrisineklerin sıtmayı insandan insana bulaştırdığını ispatladığı tarihtir. Bu günün amacı, halkı sıtma ve ondan korunma yöntemleri hakkında bilgilendirmektir.
Dünyada her yıl 350-500 milyon sıtma enfeksiyonu vakası görülmektedir. Bunların 1.3 – 3 milyonu ölümle sonuçlanmaktadır. Hastalık en çok Ekvator ve alt ekvator bölgelerinde yaygındır. Bilim adamlarına göre sivrisinek, dünyaya Güney Amerika’dan yayıldığı belirlenmiştir.
Dünya’nın en ölümcül hastalıklarının taşıyıcısı olan ve doğada toplam 3500 farklı türü bulunan sivrisinekler, iflah olmaz kaşıntılar, kulağın dibindeki sinir bozucu vızıltılar ve vücutta rahatsız edici kızarıklıklar haricinde hiçbir işe yaramıyormuş gibi gözükmektedir. Oysa sivrisinek, bıraktığı larvalarla su ekosistemi için hayatidir. Sivrisinekleri tüketen canlılar arasında çok fazla sayıda kuş, yarasa ve örümcek bulunmaktadır. Özellikle birçok örümcek için sivrisinekler, ana besin kaynakları arasında yer almaktadır.
Araştırmalara göre bugün tüm dünyada 110 trilyon sivrisinek yaşamaktadır. Biz insanoğlu var olduğumuzdan bu yana 110 trilyonluk bu sivrisinek ordusuyla savaş halindeyiz. SİVRİSİNEK ordusunun bütün savaşçıları dişi olan sivrisineklerdir. Sivrisinekler avlarına yaklaşmak için görsel ve ısısal sensörlerinin yanı sıra kimyasal sensörlerini de kullanmaktadırlar. Bunlar önce 10 saniyelik bir keşif yapıyor. Sıcak ve nemli gecelerde uyku uyutmayan sivrisinekler sokacağı kişiyi ısı ve koku yolu ile buluyor. Karanlık ortamda aşırı terleyen, vücut ısısı yüksek ve terleri kokan kişiler sivrisineklerin hedefi oluyor. O nedenle çalışan, koşan, terleyen insanlar daha büyük hedef durumundadır. Sivrisinekler, terleyenlerin kanını daha çok seviyorlar. Bazı parfümler de onu en çok çeken şeylerden biridir.
Sivrisinek konduğu canlının en uygun damarı buluyor ve arka tarafını yukarı kaldırarak bu damarın üzenine çöküyor. Bu hayvanın çok gelişmiş 6 iğnesi var. Bunlardan biri doktorların kullandığı hipodermik iğneye benziyor. Damarımızı kolayca bulduktan sonra her defasında 3-5 miligram kan emiyor. Kanın içindeki suyu anında atarak yüzde 20’lik protein kısmını saklıyor ve kanı karnına göndermek üzere kendi içine çekiyor. Emme esnasında öteki iğnelerle kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla antikoagülan adlı proteinler içeren tükürüğünü derimizin içine bırakıyor. Tükürüğünde bulunan mikroplarda bu vesileyle vücudumuza girmiş oluyor.
Ülkemizde sivrisineklerin bulaştırdığı en önemli hastalık sıtmadır. Sivrisinek sokmalarının sıtma, sarıhumma, Nil humması, lenfatik filariasis, grip ve tifüs gibi hastalıkları insandan insana taşıyabildiği belirtilmektedir. Sivrisinek sokmasına maruz kalan kişilerin ısırılan bölgeye buz veya kolonya uygulayarak kaşıntının önüne geçilebilmektedir. Özellikle alerjik yapılı kişilerin, hamilelerin, bebeklerin ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin sivrisineklerden korunması gerekmektedir.
Sivrisineklerin hiç sevmediği kokular, lavanta, portakal, limon, ada çayı, kadife çiçeği, karanfil, okaliptüs, defne, reyhan, sarımsak, soğan, sirke ve biberiyedir. Sivrisinekler daha çok koyu renkleri tercih etmektedir. Sivrisinekler çok terli olan vücutlara ve ayak kokusu problemi yaşayan kişilere geldiği için yatmadan önce duş almak bu davetsiz misafirlere karşı koruyabilir. Bu vesileyle “Dünya Sivrisinek Gününü” sağlıklı bir dünya ve sivrisineklerden uzak günler dileyerek anmak istiyorum.

Share
120 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...