logo

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Önemli sağlık sorunu olan sigara kullanımı, hem kendi ekonomisini hem de ülke ekonomisini ciddi şekilde zora sokan insanlar arasında son derece yaygın olan sağlığa zararlı alışkanlık türüdür.

Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ olarak anılmakta ve bu günde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Birçok insan her yeni yıla hatta yeni bir haftaya girişte “Bu kez sigarayı kesin olarak bırakıyorum” diyerek bir başlangıç yapmaktadır. İradesine hâkim olanlar gerçekten sigarayı bırakırken iradesine hâkim olamayanlar ise en fazla üç gün sonra tekrar sigara içmeye devam etmektedir.

Bugün, sigaradan kurtulmak isteyen insanlar için önemli bir başlangıç olabilir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de ihtiyaç duyulabilirler. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat edilerek veya ‘Alo 171 Sigara Bırakma Hattı’nı arayarak destek isteyebilirler.

Yapılan araştırmalarda, dünyada tütüne karşı yürütülen mücadele çerçevesinde gelişmiş ülkelerdeki sigara tiryakilerinin oranı azalırken, Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerde özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında sigara kullananların oranlarının giderek arttığı belirlenmiştir. Ancak son yıllarda ülkemizde sigaraya karşı etkin bir mücadele yapılmaktadır. Bu mücadelenin sonucunda Türkiye, Avrupa’da “Sigara ile en iyi mücadele eden dördüncü ülke” konumuna gelmiştir. Devletimiz sigara ile mücadele konusunda çok doğru adımlar atarak bu seviyeye gelmiştir.

“Bir taneden bir şey olmaz” diyerek başlanan ve zamanla bağımlılığa dönüşen sigaranın, sağlığa zararları saymakla bitmemektedir. Sigara bağımlılığı birçok hastalığa davetiye çıkarırken, Türkiye’de her yıl binlerce kişi sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybetmektedir. Sigara içmek bir hastalıktır. Nedeni tütündür ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tiryakiler önce bırakmaya karar vermeli, sonra tıbbi yardım almalıdır.
Sigaranın etkilemediği doku ve organ yoktur. Hepsini etkilemektedir. Sigaranın her dozu zararlıdır ve sadece içene değil içmeyene de zararı vardır. Sigarayı bırakmak isteyenlerin yani hastaların, sigara bırakma konusunda kendini hazırlaması ve kararlı duruma gelmesi çok önemlidir.

Sigara dumanı içinde siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum ve aseton gibi 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. Bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışmaktadır. Bunun sonucunda zaman içinde bir takım akciğer ve diğer organlarla ilgili rahatsızlıklara yol açmaktadır. Akciğer kanserlerinin yüzde 90’nına sigara neden olmaktadır. Sigara kullanan kişilerin daha sık grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara maruz kaldıkları görülmektedir.

Doktorlar, “Canınız sigara istediğinde yakmadan önce bir bardak süt ya da küçük bir fincan meyve suyu için. (Portakal, greyfurt, vişne…) Ağız içi PH ne kadar asidik olursa nikotin isteği ve emilimi o kadar yavaş olur” diyorlar. Sigara içme alışkanlığı insanların sonradan edindiği bir davranıştır. Yani insanların doğasında sigara içme davranışı yoktur. Bu nedenle sigara içme davranışından vazgeçilmesi de mümkündür.
Sonuç olarak sigara kullanımı hem sağlık, hem sosyal, hem de ekonomik ve çevresel vb. çeşitli yönlerden sakıncalar yaratmaktadır. Bu nedenle sigaranın bırakılması gerekir. Uzun yıllar sigara içmiş ve bu yüzden mide kanaması geçirmiş birisi olarak gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Kendi sağlığınızın yanı sıra aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı sakın unutmayın.

Share
827 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...