logo

DÜNYA ŞİFRE GÜNÜ

Şifre, gizli haberleşmede özel işaretlerle yapılan bir yazı çeşididir. Şifre ile muhabereye çok eski çağlardan beri başvurulmuş, bu yolla gizli yazıların düşman eline geçtiği takdirde anlaşılmasının önlenmesi sağlanmıştır. Son zamanlarda şifreler üzerinde de büyük gelişmeler olmuş, çok karışık, çözülmesi güç şifreler bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Şifrelerin çözülmesi ancak o şifrenin anahtarını bilmekle mümkün olmaktadır.
Günümüzde verilerin iletilmesi önemli iken, bu verilen gizlilik esasına dayalı olarak güvenli bir şekilde taşınması da büyük önem taşımaktadır. İletilecek bilgilere bir başkasının erişememesi için şifreleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kişisel verileri korumak için kullanılan kodlama tekniğine şifreleme denilmektedir. Diğer bir ifadeyle bilgilerin gizli kalmasını sağlamak amacıyla, bu bilgileri görmesini istemediğiniz kişilerden korumak için yapılan bir kodlama yöntemidir.

Dünya Şifre Günü, Mayıs ayının ilk Perşembe günü düzenlenen bir etkinliktir. Bu sene mayıs ayının ilk Perşembesi 2 Mayıs gününe denk gelmektedir. Dünya Şifre Gününün amacı, insanları güçlü şifrelerin önemine dair eğitmek ve şifre güvenliğini iyileştirmek için harekete geçmelerini teşvik etmektedir. Eski şifreleri güncellemek, daha güçlü şifreler oluşturmak ve aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanmaktan kaçınmak için hatırlamak için kutlanan bir gündür. Şifreler, çevrimiçi güvenliğin önemli bir parçasıdır. Verilerinize yetkisiz erişimden korunmak için ilk savunma hattını oluştururlar.

Şifreler ile ilgili olarak herkesin farklı farklı görüşleri var. Günümüz şartlarında artık pek çok işkolunun dışarıdan çalıştığını düşünecek olursak “kuvvetli şifre kullanımının” önemi karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemleri yaparken şifre değiştirmekten tutun belli sayıda hatalı giriş denemesi sonrasına kitlenen hesaplarınız bu saldırıyı önlemek içindir. Kuvvetli şifre politikası burada önem arz etmektedir.

Tahmin edilmesi ve deneme yanılma metodu ile ele geçirilmesi oldukça zor olan şifreler güçlü şifre olarak adlandırılır. Oluşturulan bir şifrenin kırılmasının güç olabilmesi için en azından küçük, büyük harf ve rakam gibi 3 farklı tipte karakterden oluşturulmalıdır.
Şifre Güvenliği neden önemlidir? Şifre güvenliği ilk olarak, şifreler verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi yetkisiz erişimden korur. Bir hacker (kırıcı) hesabınıza erişirse, kimliğinizi, paranızı veya diğer değerli varlıklarınızı çalabilir.

İkinci olarak, zayıf şifreler otomatik araçlar kullanarak hackerlar tarafından kolayca kırılabilir. Bu, bir hacker’ın çok fazla çaba harcamadan hesabınıza erişebileceği anlamına gelmektedir. Güçlü şifreler ise çok daha zor kırılır ve başarılı bir siber saldırının riskini önemli ölçüde azaltabilmektedir.

Üçüncü olarak, birçok insan aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanması ve bu kimlik bilgilerinin çalınması riskini artırmaktadır. Bir hacker bir hesaba erişirse aynı şifreyi diğer hesaplara da erişmek için kullanabilir.
Siber suçluların şifre kırma yöntemi ile kişisel verilere erişebilmesi pek çok kişi için risk oluşturmaktadır. Şifreler alışveriş, banka işlemleri ve sosyal platformlar gibi uygulamalarda kullanılmasının yanı sıra kişileri verileri de korumaktadır.

Şifrelerimiz en az 15 karakter olmalıdır. Tahmin edilebilir şifreler oluşturmayın. Doğum tarihiniz, doğum yeriniz, eşiniz veya çocuğunuzun adı gibi kişisel bilgilerin sosyal medya hesaplarınızda bulunma ihtimali vardır. Büyük harfler de olmak üzere, harfleri, numaraları ve sembolleri birlikte kullanın. Parolaları küçük değişiklik yaparak kullanmayın.
Güvenliğiniz için şifrelerinizi belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir. Farklı uygulamalar veya sistemler için farklı şifreler kullanmak, ekstra güvenlik sağlayacaktır. Şifreleriniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa o kadar güvende olursunuz.

Zayıf şifreler, hassas verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi riske atabilir. Bu nedenle tüm hesaplarınız için güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmak önemlidir. Unutmayın, çevrim içi güvenlik konusunda tedbirli olmak her zaman iyidir. Parolanızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız hemen şifrenizi değiştirin.

Share
288 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...
 • KAPI ÇALMA SESİ 2023 Yılının En İyi Öyküsü

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Hikâye ya da öykü, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düzyazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatım türlerinden ayrılır. 2023 yılının En İyi Yaratıcı Öyküsü : Geçen kış işimden çıkarıldım. Geçimimi sağlamak için gazete dağıtımcısı olarak geçici bir işe girmek zorunda kaldım. Dağıttığım evlerden birinin posta kutusu mühürlenmişti, bu yüzden kapı...
 • DÜNYA BASİT YAŞAMA GÜNÜ

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaşam tarzı terimi, bireylerin değerleri, nerede yaşadıkları, ne yaptıkları, ne yedikleri gibi günlük yaşantılarının hemen hemen her yönünü kapsayan geniş bir içeriğe sahiptir. Hayatlarımız giderek daha modern ve karmaşık hale geldikçe, çoğumuz daha basit ve daha az çılgın bir hayat aramaya çalışıyoruz. Basit bir yaşam, farklı bireyler için farklı şeyler ifade edebilir. Basit yaşam veya sade yaşam, günümüz insanının kaos içinde nefes alacak bir yol arayışı sonucu ortaya çıkmıştır. Sade ve basit yaşam ya da son zamanlarda popüler hale gelen a...