logo

DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

 

Sağlık insanların en büyük varlığıdır. İnsanların mutlu, neşeli, verimli, çalışkan olabilmelerinin ilk koşulu sağlıklı olmaktır. Sağlıklı bir insan yaşamdan mutluluk duyar, yaşamayı sever. Geleceğe güvenle bakar. Sağlık, bir insanın yaşamını, hastalıksız, rahat ve neşeli olarak geçirmesidir. Ayrıca sağlık, yalnızca bedenen değil, ruhen de iyi olma durumudur. İnsanların yaşaması, öğrenmesi ve iş yapabilmesi için sağlıklı olması gerekmektedir.
Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı temel insan haklarından birisidir. Sağlıklı olmayan ya da olamayan insanın kendine ve çevresine hiç bir faydası olmaz. Bu nedenle atalarımız “Her şeyin başı sağlıktır” demişlerdir. Sağlık olmayan yerde mutluluktan bahsedilmez.
Dünya Sağlık Teşkilatı, 7 Nisan 1948 tarihinde kurulmuştur. İnsanların sağlık kurallarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü 7-13 Nisan tarihleri arasını “Sağlık Haftası” olarak kabul etmiştir. Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaştırmaktır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı bu gaye ile hastaneler, dispanserler, sanatoryumlar açmaktadır. Verem Savaş Dernekleri, Kızılay, Yeşilay gibi kurumlar ile özel sağlık kurumları da bu gaye ile çalışmaktadır.
Sağlık haftası boyunca halkımıza sağlık ve ilk yardım bilgisi verilmekte, insanların sağlıklı yaşama bilincine ulaşması için çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Beden sağlığı, beslenme, sağlığın önemi ve sağlıklı yaşama kuralları konularında geniş halk kitleleri bilgilendirilmektedir.
Biz insanlar her şeyin değerini sonradan anladığımız gibi sağlığımızın değerini de maalesef sağlığımızı kaybettikten sonra anlıyoruz. Bu durum oldukça üzücü ancak hepimiz bu konuya karşı biraz duyarlı olursak hastalıklarımızdan çok daha kolay kurtulabiliriz.
Aslında sağlıkla yaşlanmak, hastalanmadan dinç kalmak, çevreye her zaman mutluluk ve neşe saçmak mümkündür. Kişinin beden sağlığı ve ruh sağlığı genel sağlığının belirleyicisidir ve birinde ortaya çıkan herhangi bir yöndeki değişme, öbürünü de aynı yönde etkilemektedir.
Uzmanlar bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve hastalıklara karşı vücudun dirençli olabilmesi için bol oksijenli havanın faydalı olduğunu belirtmektedir. Açık havada spor yapılması, bol yeşillik yenmesi, pozitif olunması, stres ve yorgunluktan uzak durulması, düzenli uyunması en önemli etkenler olduğunu, ayrıca, işlenmiş hazır gıdalardan, kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması, bunların yerine taze meyve, bitkisel çaylar ve organik gıdaların tüketilmesi önerisinde bulunmaktadır.
İnsan vücudu hareket etmek için yaratılmıştır. Kullanılmayan bir aletin çürümesi gibi insan organizmasında da kullanılmayan dokular zedelenir, hastalanır. İnsan aklı, yaşı ile olgunlaşmakla birlikte, eğer egzersiz ve spor yapmazsa vücudunda yaşlanmanın etkilerini görmeye başlar. Çağımızda insanlığı tehdit eden sağlık sorunlarının başında obezite ve madde bağımlılığı gelmektedir.
Sağlık, her insan için gerekli olan bir zenginliktir. Vücut sağlığımızı korumak için doğru beslenmek gerekmektedir. Ruh sağlığımızı korumak ise düzenli bir yaşantıya bağlıdır. Unutulmamalıdır ki beden ve ruh sağlığı yerinde olmayan bir toplum gelişemez, ekonomik, bilimsel, sosyal vb. alanlarda varmak istediği çağdaş hedeflere ulaşamaz.
Bu temel kurallara uyarak, büyük Atamızın “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözünü unutmadan, kendimiz ve ülkemiz için sağlığımıza özen gösterip, korumalıyız. Sağlımız için çevremizi temiz tutmalıyız. Sağlık öğütlerine uymalıyız. Bu vesileyle herkese sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür dilerim.

Share
997 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...