logo

DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

 

Sağlık insanların en büyük varlığıdır. İnsanların mutlu, neşeli, verimli, çalışkan olabilmelerinin ilk koşulu sağlıklı olmaktır. Sağlıklı bir insan yaşamdan mutluluk duyar, yaşamayı sever. Geleceğe güvenle bakar. Sağlık, bir insanın yaşamını, hastalıksız, rahat ve neşeli olarak geçirmesidir. Ayrıca sağlık, yalnızca bedenen değil, ruhen de iyi olma durumudur. İnsanların yaşaması, öğrenmesi ve iş yapabilmesi için sağlıklı olması gerekmektedir.
Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı temel insan haklarından birisidir. Sağlıklı olmayan ya da olamayan insanın kendine ve çevresine hiç bir faydası olmaz. Bu nedenle atalarımız “Her şeyin başı sağlıktır” demişlerdir. Sağlık olmayan yerde mutluluktan bahsedilmez.
Dünya Sağlık Teşkilatı, 7 Nisan 1948 tarihinde kurulmuştur. İnsanların sağlık kurallarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü 7-13 Nisan tarihleri arasını “Sağlık Haftası” olarak kabul etmiştir. Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaştırmaktır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı bu gaye ile hastaneler, dispanserler, sanatoryumlar açmaktadır. Verem Savaş Dernekleri, Kızılay, Yeşilay gibi kurumlar ile özel sağlık kurumları da bu gaye ile çalışmaktadır.
Sağlık haftası boyunca halkımıza sağlık ve ilk yardım bilgisi verilmekte, insanların sağlıklı yaşama bilincine ulaşması için çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Beden sağlığı, beslenme, sağlığın önemi ve sağlıklı yaşama kuralları konularında geniş halk kitleleri bilgilendirilmektedir.
Biz insanlar her şeyin değerini sonradan anladığımız gibi sağlığımızın değerini de maalesef sağlığımızı kaybettikten sonra anlıyoruz. Bu durum oldukça üzücü ancak hepimiz bu konuya karşı biraz duyarlı olursak hastalıklarımızdan çok daha kolay kurtulabiliriz.
Aslında sağlıkla yaşlanmak, hastalanmadan dinç kalmak, çevreye her zaman mutluluk ve neşe saçmak mümkündür. Kişinin beden sağlığı ve ruh sağlığı genel sağlığının belirleyicisidir ve birinde ortaya çıkan herhangi bir yöndeki değişme, öbürünü de aynı yönde etkilemektedir.
Uzmanlar bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve hastalıklara karşı vücudun dirençli olabilmesi için bol oksijenli havanın faydalı olduğunu belirtmektedir. Açık havada spor yapılması, bol yeşillik yenmesi, pozitif olunması, stres ve yorgunluktan uzak durulması, düzenli uyunması en önemli etkenler olduğunu, ayrıca, işlenmiş hazır gıdalardan, kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması, bunların yerine taze meyve, bitkisel çaylar ve organik gıdaların tüketilmesi önerisinde bulunmaktadır.
İnsan vücudu hareket etmek için yaratılmıştır. Kullanılmayan bir aletin çürümesi gibi insan organizmasında da kullanılmayan dokular zedelenir, hastalanır. İnsan aklı, yaşı ile olgunlaşmakla birlikte, eğer egzersiz ve spor yapmazsa vücudunda yaşlanmanın etkilerini görmeye başlar. Çağımızda insanlığı tehdit eden sağlık sorunlarının başında obezite ve madde bağımlılığı gelmektedir.
Sağlık, her insan için gerekli olan bir zenginliktir. Vücut sağlığımızı korumak için doğru beslenmek gerekmektedir. Ruh sağlığımızı korumak ise düzenli bir yaşantıya bağlıdır. Unutulmamalıdır ki beden ve ruh sağlığı yerinde olmayan bir toplum gelişemez, ekonomik, bilimsel, sosyal vb. alanlarda varmak istediği çağdaş hedeflere ulaşamaz.
Bu temel kurallara uyarak, büyük Atamızın “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözünü unutmadan, kendimiz ve ülkemiz için sağlığımıza özen gösterip, korumalıyız. Sağlımız için çevremizi temiz tutmalıyız. Sağlık öğütlerine uymalıyız. Bu vesileyle herkese sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür dilerim.

Share
1.249 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...