logo

DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

 

Sağlık insanların en büyük varlığıdır. İnsanların mutlu, neşeli, verimli, çalışkan olabilmelerinin ilk koşulu sağlıklı olmaktır. Sağlıklı bir insan yaşamdan mutluluk duyar, yaşamayı sever. Geleceğe güvenle bakar. Sağlık, bir insanın yaşamını, hastalıksız, rahat ve neşeli olarak geçirmesidir. Ayrıca sağlık, yalnızca bedenen değil, ruhen de iyi olma durumudur. İnsanların yaşaması, öğrenmesi ve iş yapabilmesi için sağlıklı olması gerekmektedir.
Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı temel insan haklarından birisidir. Sağlıklı olmayan ya da olamayan insanın kendine ve çevresine hiç bir faydası olmaz. Bu nedenle atalarımız “Her şeyin başı sağlıktır” demişlerdir. Sağlık olmayan yerde mutluluktan bahsedilmez.
Dünya Sağlık Teşkilatı, 7 Nisan 1948 tarihinde kurulmuştur. İnsanların sağlık kurallarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü 7-13 Nisan tarihleri arasını “Sağlık Haftası” olarak kabul etmiştir. Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaştırmaktır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı bu gaye ile hastaneler, dispanserler, sanatoryumlar açmaktadır. Verem Savaş Dernekleri, Kızılay, Yeşilay gibi kurumlar ile özel sağlık kurumları da bu gaye ile çalışmaktadır.
Sağlık haftası boyunca halkımıza sağlık ve ilk yardım bilgisi verilmekte, insanların sağlıklı yaşama bilincine ulaşması için çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Beden sağlığı, beslenme, sağlığın önemi ve sağlıklı yaşama kuralları konularında geniş halk kitleleri bilgilendirilmektedir.
Biz insanlar her şeyin değerini sonradan anladığımız gibi sağlığımızın değerini de maalesef sağlığımızı kaybettikten sonra anlıyoruz. Bu durum oldukça üzücü ancak hepimiz bu konuya karşı biraz duyarlı olursak hastalıklarımızdan çok daha kolay kurtulabiliriz.
Aslında sağlıkla yaşlanmak, hastalanmadan dinç kalmak, çevreye her zaman mutluluk ve neşe saçmak mümkündür. Kişinin beden sağlığı ve ruh sağlığı genel sağlığının belirleyicisidir ve birinde ortaya çıkan herhangi bir yöndeki değişme, öbürünü de aynı yönde etkilemektedir.
Uzmanlar bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve hastalıklara karşı vücudun dirençli olabilmesi için bol oksijenli havanın faydalı olduğunu belirtmektedir. Açık havada spor yapılması, bol yeşillik yenmesi, pozitif olunması, stres ve yorgunluktan uzak durulması, düzenli uyunması en önemli etkenler olduğunu, ayrıca, işlenmiş hazır gıdalardan, kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması, bunların yerine taze meyve, bitkisel çaylar ve organik gıdaların tüketilmesi önerisinde bulunmaktadır.
İnsan vücudu hareket etmek için yaratılmıştır. Kullanılmayan bir aletin çürümesi gibi insan organizmasında da kullanılmayan dokular zedelenir, hastalanır. İnsan aklı, yaşı ile olgunlaşmakla birlikte, eğer egzersiz ve spor yapmazsa vücudunda yaşlanmanın etkilerini görmeye başlar. Çağımızda insanlığı tehdit eden sağlık sorunlarının başında obezite ve madde bağımlılığı gelmektedir.
Sağlık, her insan için gerekli olan bir zenginliktir. Vücut sağlığımızı korumak için doğru beslenmek gerekmektedir. Ruh sağlığımızı korumak ise düzenli bir yaşantıya bağlıdır. Unutulmamalıdır ki beden ve ruh sağlığı yerinde olmayan bir toplum gelişemez, ekonomik, bilimsel, sosyal vb. alanlarda varmak istediği çağdaş hedeflere ulaşamaz.
Bu temel kurallara uyarak, büyük Atamızın “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözünü unutmadan, kendimiz ve ülkemiz için sağlığımıza özen gösterip, korumalıyız. Sağlımız için çevremizi temiz tutmalıyız. Sağlık öğütlerine uymalıyız. Bu vesileyle herkese sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür dilerim.

Share
1.293 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...