logo

DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor.
Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, duygusal sıkıntıları artırmakta ve ruhsal sağlığımızı da derinden etkilemeye devam etmektedir.
Ruh sağlığı, bireyin kendisi ve çevresi ile sürekli bir uyum içinde olmasıdır. Ruh sağlığının bozulması ise bilinçli hale gelmeme, duygu ve eylemlerde meydana gelen tutarsızlık, aşırılık ve uyumsuzluk durumu olarak açıklanmaktadır. Uzmanlar, ruh sağlığı ve istikrarının, bir insanın günlük yaşamında çok önemli bir faktör olduğunu, sıklıkla stresli, telaşlı ve uyarılarla dolu gündelik hayatımızda fiziksel hareketin değerli bir dengeleme imkânı olduğunu belirtmektedirler.
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 1992 yılından itibaren 10 Ekim tarihini, “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak belirlenerek kutlanmaya başlanmıştır. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü, ruh sağlığının ve ruh hastalarının toplumda farkındalığını artırmak amacıyla kutlanmaktadır. Aynı zamanda ruh sağlığı politikalarının toplumun ve kamuoyunun gündemine taşınması da sağlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı, “sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali” olarak tanımlamaktadır. “Ruh Sağlığı Günü” tek bir gün ile sınırlı olmayıp konunun önemini vurgulamak ve gerek halk gerekse de yöneticilerin konuya olan ilgisini artırmak için bu gün belirlenmiştir.
Genel olarak bakıldığında birey, yaşamını, geçmekte olan zaman diliminin içinde ve değişen mekânlarda, kendisiyle, ailesiyle, yakın çevresiyle, içinde yaşadığı toplumla ve yaptığı iş ya da görevi ile yoğun ilişkiler ağı içinde sürdürmektedir. Ruh sağlığı bozulan kişi genellikle duygu, düşünce ve davranışlarında değişik derecelerde tutarsızlık, aşırılık, uygunsuzluk ve yetersizlik özelliklerini taşımaktadır.
Korana virüs etkileri dışında, dünya genelinde milyonlarca insan ruhsal bozukluklarla yaşadığı için ruh sağlığı alanında pek çok şeye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle ruh sağlığına her zamankinden daha fazla öncelik verilmesi gerekmektedir. Ruh sağlığının korunması ve psikososyal destek verilmesi ihtiyacının gün geçtikçe artması beklenmektedir.
Bu nedenle ulusal ve uluslararası çapta ruh sağlığı programlarına yatırım yapmak daha da önem kazanmıştır. Bireylerin sağlıklı bir ruh yapısına sahip olması için sosyal, ekonomik ve kültürel birçok faktörün göz önünde bulundurularak çözümler geliştirilmesi ve konunun tüm boyutlarıyla ele alınması gerektiği unutulmamalıdır.
Stres altındaki bireye çevresindeki insanlar tarafından sağlanan duygusal ve maddi yardımlar sosyal destek olarak tanımlanmaktadır. Yeterli sosyal desteğe sahip olmak ruh sağlığını korumada önemli bir etkendir. Aile, akraba, arkadaş gibi sosyal destek gruplarının ruh sağlığı üzerinde koruyucu etkisi vardır.
Dünyada her yıl bir milyara yakın sayıda kişi ruhsal bir sorun yaşamaktadır. Pandemi sürecinde dünyada milyarlarca insan covid-19 salgınından ruh sağlığını da içerecek şekilde olumsuz etkilenmiştir. Uzmanlara göre, ruh sağlığımızın iyi olması sadece ruhsal sıkıntılara ve hastalıklara sahip olmamak değildir. Ruh sağlığımız, fiziksel sağlığımızın iyi olmasıyla bağlantılıdır. Kendimizle, ailemizle ve çevremizle kurduğumuz iyi ilişkilerle ve hayatımızın gündelik problemleriyle baş edebilme becerimizle de bağlantılıdır.
Aynı zamanda sahip olduğumuz bilgi, beceri ve özelliklerimizi kullanabilmemizle ve kendimizi rahat ve huzurlu hissetmemizle de bağlantılıdır. Hayatımızı yaşarken birbirinden farklı zorluklarla karşılaşırız. Aynı vücudumuz gibi, duygularımız ve zihnimiz de zorluklar karşısında yeniden denge bulabilmek için çalışmaktadır.
Sağlıklı bir aile ortamı, doğru seçilmiş bir arkadaş çevresi, güçlü akrabalık bağları bireyin ruhsal sorun yaşama riskini azaltır. Ruh sağlığı ve ruh sağlığı hizmetleri herkes için her zaman her yerde bir insan hakkıdır.
Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlu olsun.

Share
118 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...