logo

DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor.
Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, duygusal sıkıntıları artırmakta ve ruhsal sağlığımızı da derinden etkilemeye devam etmektedir.
Ruh sağlığı, bireyin kendisi ve çevresi ile sürekli bir uyum içinde olmasıdır. Ruh sağlığının bozulması ise bilinçli hale gelmeme, duygu ve eylemlerde meydana gelen tutarsızlık, aşırılık ve uyumsuzluk durumu olarak açıklanmaktadır. Uzmanlar, ruh sağlığı ve istikrarının, bir insanın günlük yaşamında çok önemli bir faktör olduğunu, sıklıkla stresli, telaşlı ve uyarılarla dolu gündelik hayatımızda fiziksel hareketin değerli bir dengeleme imkânı olduğunu belirtmektedirler.
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 1992 yılından itibaren 10 Ekim tarihini, “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak belirlenerek kutlanmaya başlanmıştır. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü, ruh sağlığının ve ruh hastalarının toplumda farkındalığını artırmak amacıyla kutlanmaktadır. Aynı zamanda ruh sağlığı politikalarının toplumun ve kamuoyunun gündemine taşınması da sağlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı, “sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali” olarak tanımlamaktadır. “Ruh Sağlığı Günü” tek bir gün ile sınırlı olmayıp konunun önemini vurgulamak ve gerek halk gerekse de yöneticilerin konuya olan ilgisini artırmak için bu gün belirlenmiştir.
Genel olarak bakıldığında birey, yaşamını, geçmekte olan zaman diliminin içinde ve değişen mekânlarda, kendisiyle, ailesiyle, yakın çevresiyle, içinde yaşadığı toplumla ve yaptığı iş ya da görevi ile yoğun ilişkiler ağı içinde sürdürmektedir. Ruh sağlığı bozulan kişi genellikle duygu, düşünce ve davranışlarında değişik derecelerde tutarsızlık, aşırılık, uygunsuzluk ve yetersizlik özelliklerini taşımaktadır.
Korana virüs etkileri dışında, dünya genelinde milyonlarca insan ruhsal bozukluklarla yaşadığı için ruh sağlığı alanında pek çok şeye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle ruh sağlığına her zamankinden daha fazla öncelik verilmesi gerekmektedir. Ruh sağlığının korunması ve psikososyal destek verilmesi ihtiyacının gün geçtikçe artması beklenmektedir.
Bu nedenle ulusal ve uluslararası çapta ruh sağlığı programlarına yatırım yapmak daha da önem kazanmıştır. Bireylerin sağlıklı bir ruh yapısına sahip olması için sosyal, ekonomik ve kültürel birçok faktörün göz önünde bulundurularak çözümler geliştirilmesi ve konunun tüm boyutlarıyla ele alınması gerektiği unutulmamalıdır.
Stres altındaki bireye çevresindeki insanlar tarafından sağlanan duygusal ve maddi yardımlar sosyal destek olarak tanımlanmaktadır. Yeterli sosyal desteğe sahip olmak ruh sağlığını korumada önemli bir etkendir. Aile, akraba, arkadaş gibi sosyal destek gruplarının ruh sağlığı üzerinde koruyucu etkisi vardır.
Dünyada her yıl bir milyara yakın sayıda kişi ruhsal bir sorun yaşamaktadır. Pandemi sürecinde dünyada milyarlarca insan covid-19 salgınından ruh sağlığını da içerecek şekilde olumsuz etkilenmiştir. Uzmanlara göre, ruh sağlığımızın iyi olması sadece ruhsal sıkıntılara ve hastalıklara sahip olmamak değildir. Ruh sağlığımız, fiziksel sağlığımızın iyi olmasıyla bağlantılıdır. Kendimizle, ailemizle ve çevremizle kurduğumuz iyi ilişkilerle ve hayatımızın gündelik problemleriyle baş edebilme becerimizle de bağlantılıdır.
Aynı zamanda sahip olduğumuz bilgi, beceri ve özelliklerimizi kullanabilmemizle ve kendimizi rahat ve huzurlu hissetmemizle de bağlantılıdır. Hayatımızı yaşarken birbirinden farklı zorluklarla karşılaşırız. Aynı vücudumuz gibi, duygularımız ve zihnimiz de zorluklar karşısında yeniden denge bulabilmek için çalışmaktadır.
Sağlıklı bir aile ortamı, doğru seçilmiş bir arkadaş çevresi, güçlü akrabalık bağları bireyin ruhsal sorun yaşama riskini azaltır. Ruh sağlığı ve ruh sağlığı hizmetleri herkes için her zaman her yerde bir insan hakkıdır.
Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlu olsun.

Share
368 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...