logo

DÜNYA PRETZEL GÜNÜ

26 Nisan, “Dünya Pretzel Günü” olarak kutlanmaktadır.
Bu özel gün, pretzel adı verilen gevrek hamur işinin tadını ve lezzetini çıkarmak ayrıca pretzellerin halk tarafından sevilmesini kutlamak amacıyla düzenlenmektedir. Bu günde insanları pretzelere övgüde bulunmaya ve farklı pretzel türlerini denemeye teşvik ederken hamur işi kültürünün çeşitliliğini vurgulamaktadır.

Brezel, brezn, breze veya Alman simidi olarak tanınan pretzel, hamurdan yapılan bir çeşit tuzlu kraker olup, düğüm-fiyonk şeklinde yapılan dışı çıtır içi yumuşacık olan enfes bir gevrek yiyecektir. Almanya’da bir çeşit simit olan pretzel genel olarak atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Pretzeller, farklı şekil ve boyutlarda olabilmekte ve genellikle sıcak veya soğuk içeceklerle birlikte servis edilmektedir.

Almanya’da doğmuş olan ve Brezel (Pretzel) adıyla anılan yiyecek, kendine özgü düğüm benzeri bir şekle bükülen bir çeşit tuzlu kraker ya da simit türü olarak bilinmektedir. Kökeni Almanya’ya özellikle de Bavyera bölgesine atfedilmekte ise de kesin başlangıç biraz tartışmalıdır. Almanya’ya komşu ülkelerde kısa sürede yayılan Brezel, başta Amerika olmak üzere birçok ülkede Pretzel adıyla bilinmektedir. Bu isimle daha da ünlü olmuştur. Ayrıca Brenz, Breze, Bretzet isimleriyle de bilinmektedir.

Pretzel’in Almanya’daki tarihi zengin olup birkaç yüzyıla yayılmaktadır. Pretzel en az 12. Yüzyıldan beri Almanya’nın güney bölgelerinde fırıncıların ve onların loncalarının amblemi olarak kullanılmıştır.

Kraker, Orta Çağın başlarında, muhtemelen 6 veya 7. yüzyılda Avrupalı rahipler tarafından icat edilmiştir. Rahipler, krakerin kendine özgü düğüm şeklini Kutsal Üçlüyü temsil etmek için kullanmışlardır. Krakerdeki üç delik Baba, Oğul ve Kutsal Ruhu simgelediğini belirtmişlerdir. Bu teori aynı zamanda krakerin tarihini dini uygulamalara ve geleneklere bağlamışlardır.

Alman simidi Brezelin kökeni yıllardan beri tartışılmaktadır.
Bazı kaynaklar simidin ilk olarak M.S. 610’da, İtalya’daki bir keşişin, duaları öğrenen öğrencilerine bir ödül olarak hamur şeritlerini pişirip bunları çapraz şekilde katladığında ortaya çıktığı iddia edilmektedir. Brezel Almanya’da dini bir çağrışıma sahiptir. Tıpkı bizde kandil döneminde yapılan susamlı veya susamsız kandil simitleri gibi Almanya’da da özel günlerde hazırlanmaktadır. Krakerin isminin kökeni hakkında çok sayıda anlatım ve rivayetler bulunmaktadır. Çoğu Hristiyan kökene sahip oldukları ve Avrupalı rahipler tarafından icat edildikleri ifade edilmektedir.

Özetle, Almanya’daki krakerin tarihi, dini sembolizm, mutfak gelenekleri ve bölgesel farklılık ile iç içe geçmiştir. Zamanla simit Alman mutfağının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Pretzel, hem lezzetli bir atıştırmalık hem de pişmiş bir lezzet olarak keyif vermektedir.

Brezel (Pretzel), unlu bir mamul olduğu için Türk damak tadına uygun bir yiyecektir. Su, şeker, beyaz un, maya, karbonat ve soda kullanılarak özenle hazırlanmaktadır. En önemli husus ise kızarmış tereyağı ile içeriği zenginleştirilmektedir. Böylece mis gibi tereyağı kokan kırmızı Brezel ortaya çıkmaktadır.

İç içe geçmiş halkası, dünyanın bazı bölgelerinde aşkı sembolize eden Pretzel, genellikle buğday veya çavdar unundan bir atıştırmalık türüdür. Pretzellerin karbonhidrat oranı çok yüksek, yağ ve protein oranı düşüktür ve diğer bazı besinleri de içerirler. Hem sert hem de yumuşak simit, esas olarak karbonhidratlardan oluşan buğday unundan yapılmaktadır. Karbonhidrat alındığında vücudumuz onları enerji için şekerlere ayırmaktadır.

Pretzel severler için “26 Nisan, Dünya Pretzel Günü”, bu lezzetli atıştırmalığın tadını çıkarmak ve denemek için harika bir fırsattır. Ayrıca, pretzel yapımını öğrenmek isteyenler için de bir başlangıç noktası olabilir.

Share
348 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...
 • KAPI ÇALMA SESİ 2023 Yılının En İyi Öyküsü

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Hikâye ya da öykü, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düzyazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatım türlerinden ayrılır. 2023 yılının En İyi Yaratıcı Öyküsü : Geçen kış işimden çıkarıldım. Geçimimi sağlamak için gazete dağıtımcısı olarak geçici bir işe girmek zorunda kaldım. Dağıttığım evlerden birinin posta kutusu mühürlenmişti, bu yüzden kapı...
 • DÜNYA BASİT YAŞAMA GÜNÜ

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaşam tarzı terimi, bireylerin değerleri, nerede yaşadıkları, ne yaptıkları, ne yedikleri gibi günlük yaşantılarının hemen hemen her yönünü kapsayan geniş bir içeriğe sahiptir. Hayatlarımız giderek daha modern ve karmaşık hale geldikçe, çoğumuz daha basit ve daha az çılgın bir hayat aramaya çalışıyoruz. Basit bir yaşam, farklı bireyler için farklı şeyler ifade edebilir. Basit yaşam veya sade yaşam, günümüz insanının kaos içinde nefes alacak bir yol arayışı sonucu ortaya çıkmıştır. Sade ve basit yaşam ya da son zamanlarda popüler hale gelen a...