logo

DÜNYA POSTA GÜNÜ

Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır.
İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde de önemli bir rol oynamıştır.
Posta kelimesi İtalyanca kökenlidir. “Posta”, mektup, kart ve diğer haberleşme imkânlarıyla bir yerden bir yere naklinin uygun bir ücret karşılığında yapılması işlemidir. Posta, ilk kez Orta Asya’da bulunan içdenizin kurumasıyla baş gösteren göçlerin düzenli ve sürekli bir şekilde yapılabilmesi için Türkler tarafından geliştirilmiştir. Türkler haberleşme işlerinde daha fazla sürat sağlamak amacıyla, belirli mesafelere “Höyük” adı verilen tepeciklerde ateş yakmak usulünü kullanmışlardır.
Osmanlılarda II. Sultan Mahmut devrine kadar posta sadece devlet haberleşmesi için kullanılmıştır. 23 Ekim 1840 tarihinde Sultan Abdülmecit tarafından kurulan ve ilk postane İstanbul’da Yeni Cami avlusunda POSTANE-İ AMİRE adı ile açılan ve yalnız posta hizmetlerini yürütmekle görevli olan kurum, 1843 yılında telgrafın icadından 11 yıl sonra da telgraf hizmetine başlamış ve 1855 yılında ise telgraf müdürlüğü kurulmuştur.
Şubat 1924’de 406 sayılı Telefon ve Telgraf kanunu ile telefon tesis etme ve işletme görevi PTT Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Zamanla telgraf ve telefon hizmetlerinin birleşmesiyle PTT adını almış ve 1939 yılında Ulaştırma Bakanlığına bağlanmıştır.
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 devletin tam yetkili temsilcileri İsviçre’nin Bern kentinde toplanarak “Dünya Posta Birliğinin” esaslarını tespit etmiş ve bu esaslar 9 Ekim 1874 tarihinde ilk Genel Kurul Kararları olarak imzalanmıştır. Bu vesileyle de Temmuz 1948’ten itibaren Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir ihtisas organı olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu bugün itibariyle 192 üyeli “Dünya Posta Birliği” kurulmuştur.
Bugüne kadar en çok temsil edilen uluslararası organizasyonlardan biri olan “Universal Postal Union (UPU)” yani Dünya Posta Birliğinin kuruluş tarihi olan 9 Ekim tarihi, 1969 yılında aynı birliğin Japonya’nın başkenti Tokyo’daki kongresinde “Dünya Posta Günü” olarak ilan edilmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Günleri Listesinde de yer alan “Dünya Posta Günü” her yıl 9 Ekim tarihinde ülkemizde de kutlanmaktadır.
2013 yılında yapılan özelleştirme ile adı Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’ne dönüştürülmüştür. Daha önce Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olan şirket 2017 yılında Varlık Fonu’na devredilmiştir. PTT Özelleştirme nedeniyle Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekom A.Ş. Genel Müdürlüğü olarak ikiye ayrılmıştır.
PTT, ülkemizin en büyük kamu kuruluşlarından birisidir. Teknolojik gelişmeler elbette geleneksel postacılığın değişmesini zorunlu kılmıştır. Küreselleşmeyle birlikte posta sektörü de kendini yenileyerek hayata geçirdiği PTT Bank, PTT Kargo, HGS, e-telgraf, internet bankacılığı gibi birçok proje ile hizmet etmeyi sürdürmektedir.
Posta sektörü hızla değişen teknolojiden önemli ölçüde etkilenmiştir. Bu hususta öne çıkan ilk unsur internet ile hayatımıza giren elektronik posta hizmetidir. Çeşitli devletler elektronik postaların, fiziksel postalar ile eşdeğer güvenilirlik ve basitlik seviyesinde oluşturulması sürecini hızlandırmak yönünde çalışmalarına devam etmektedir.
İnsanın var oluşuyla başlayan haberleşme ağları, birçok aşamadan geçerek şuan ki konumuna gelmiştir. Herkesin her düzeyde özgürce iletişimini sağlaması ve bunun değerini de bilmesi dileğiyle haberleşme ağlarının bugün ki duruma gelmesinde büyük emeği geçen bütün postacılarımızın
9 Ekim Dünya Posta Günü’nü kutluyorum.

Share
2.624 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...
 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  02 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanmış hayatlardan ders olabilecek bir kısa değerlendirmenin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci'nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci hocamız, dedem ile ilgili hatıralarım olup o...