logo

DÜNYA POSTA GÜNÜ

Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır.
İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde de önemli bir rol oynamıştır.
Posta kelimesi İtalyanca kökenlidir. “Posta”, mektup, kart ve diğer haberleşme imkânlarıyla bir yerden bir yere naklinin uygun bir ücret karşılığında yapılması işlemidir. Posta, ilk kez Orta Asya’da bulunan içdenizin kurumasıyla baş gösteren göçlerin düzenli ve sürekli bir şekilde yapılabilmesi için Türkler tarafından geliştirilmiştir. Türkler haberleşme işlerinde daha fazla sürat sağlamak amacıyla, belirli mesafelere “Höyük” adı verilen tepeciklerde ateş yakmak usulünü kullanmışlardır.
Osmanlılarda II. Sultan Mahmut devrine kadar posta sadece devlet haberleşmesi için kullanılmıştır. 23 Ekim 1840 tarihinde Sultan Abdülmecit tarafından kurulan ve ilk postane İstanbul’da Yeni Cami avlusunda POSTANE-İ AMİRE adı ile açılan ve yalnız posta hizmetlerini yürütmekle görevli olan kurum, 1843 yılında telgrafın icadından 11 yıl sonra da telgraf hizmetine başlamış ve 1855 yılında ise telgraf müdürlüğü kurulmuştur.
Şubat 1924’de 406 sayılı Telefon ve Telgraf kanunu ile telefon tesis etme ve işletme görevi PTT Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Zamanla telgraf ve telefon hizmetlerinin birleşmesiyle PTT adını almış ve 1939 yılında Ulaştırma Bakanlığına bağlanmıştır.
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 devletin tam yetkili temsilcileri İsviçre’nin Bern kentinde toplanarak “Dünya Posta Birliğinin” esaslarını tespit etmiş ve bu esaslar 9 Ekim 1874 tarihinde ilk Genel Kurul Kararları olarak imzalanmıştır. Bu vesileyle de Temmuz 1948’ten itibaren Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir ihtisas organı olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu bugün itibariyle 192 üyeli “Dünya Posta Birliği” kurulmuştur.
Bugüne kadar en çok temsil edilen uluslararası organizasyonlardan biri olan “Universal Postal Union (UPU)” yani Dünya Posta Birliğinin kuruluş tarihi olan 9 Ekim tarihi, 1969 yılında aynı birliğin Japonya’nın başkenti Tokyo’daki kongresinde “Dünya Posta Günü” olarak ilan edilmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Günleri Listesinde de yer alan “Dünya Posta Günü” her yıl 9 Ekim tarihinde ülkemizde de kutlanmaktadır.
2013 yılında yapılan özelleştirme ile adı Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’ne dönüştürülmüştür. Daha önce Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olan şirket 2017 yılında Varlık Fonu’na devredilmiştir. PTT Özelleştirme nedeniyle Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekom A.Ş. Genel Müdürlüğü olarak ikiye ayrılmıştır.
PTT, ülkemizin en büyük kamu kuruluşlarından birisidir. Teknolojik gelişmeler elbette geleneksel postacılığın değişmesini zorunlu kılmıştır. Küreselleşmeyle birlikte posta sektörü de kendini yenileyerek hayata geçirdiği PTT Bank, PTT Kargo, HGS, e-telgraf, internet bankacılığı gibi birçok proje ile hizmet etmeyi sürdürmektedir.
Posta sektörü hızla değişen teknolojiden önemli ölçüde etkilenmiştir. Bu hususta öne çıkan ilk unsur internet ile hayatımıza giren elektronik posta hizmetidir. Çeşitli devletler elektronik postaların, fiziksel postalar ile eşdeğer güvenilirlik ve basitlik seviyesinde oluşturulması sürecini hızlandırmak yönünde çalışmalarına devam etmektedir.
İnsanın var oluşuyla başlayan haberleşme ağları, birçok aşamadan geçerek şuan ki konumuna gelmiştir. Herkesin her düzeyde özgürce iletişimini sağlaması ve bunun değerini de bilmesi dileğiyle haberleşme ağlarının bugün ki duruma gelmesinde büyük emeği geçen bütün postacılarımızın
9 Ekim Dünya Posta Günü’nü kutluyorum.

Share
6.682 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...