logo

DÜNYA PİLOTLAR GÜNÜ

İnsanların uçma arzusu yüzyıllardan beri süregelmiştir. Masallarda, efsanelerde, hikâyelerde hep uçan insanlardan bahsedilir. Kuşlardan örnek alan insanlar kanat takıp yükseklerden kendilerini bırakarak uçmayı defalarca denediler. Havada bedenlerine kanat takarak çırpan bu insanlar, yaptıkları denemeler sonucunda çoğunlukla öldüler.
Başarıyla neticelenen ilk uçuş denemesi ise Sultan Dördüncü Murat (1623-1640) zamanında Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından yapılmıştır. Vücuduna bağladığı kanatlarla Galata Kulesinden atlamış, Üsküdar Doğancılara kadar kanat çırparak uçmayı başarmıştır.
19. asrın sonlarında ve 20. asrın başlarında Balon ve Zeplinlerin yanında uçaklar üzerinde çalışmalar hızlanmıştır. 1900 yılında Fransız havacısı Louis Blériat kendi yaptığı tek kanatlı uçağı ile Manş Denizini geçmiştir. Bu yıllarda uçakların modellerinin tekâmülü kadar hızlarının artırılma çalışmaları önem kazanmıştır. Aynı zamanda yükseğe çıkma ve hız artırma çalışmaları beraber yürütülmüştür. 1911 yılında hız 117 kilometreye, yükseğe çıkma ise 3910 metreye ulaşmıştır. O yıllarda dünya devletlerinin büyük bir savaşa hazırlanmaları uçaklar üzerinde çalışmaları hızlandırmıştır.
Osmanlı imparatorluğu da dünyadaki bu gelişmeler üzerine havacılığa önem vermiştir. Bu nedenle orduda pilot olacaklar için 1911 yılında sınav açılmıştır. Galatasaray Lisesi ve Harp Okulu mezunu olan Yüzbaşı Mehmet Feza Evrensev (1878-1951), bu sınavlara katılmıştır. Yapılan sınavı birincilikle kazanarak Fransa’ya uçuş eğitimine gönderilmiştir. 1912 yılında yurda döndüğünde Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1 no’lu uçuş brövesi kendisine verilmiştir.
Türkiye’nin bir numaralı brövesine sahip pilotu Mehmet Feza Evrensev, bugünkü Atatürk Havalimanı’ndaki askeri apronda yer alan düzlükten havalanarak ülkemiz semalarında uçuşunu gerçekleştirmiştir.
Türkiye’nin ilk pilotu Mehmet Feza Evrensev’in Türk semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 26 Nisan tarihi, 2000 yılından bu yana Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan çalışmalar neticesinde “Türkiye Pilotlar Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.
Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA), 2013 yılında yapılan Uluslararası Havayolu Pilotları Birlik Federasyonu (IFALPA) olağan kongresine bir öneri sunarak 26 Nisan gününün “Dünya Pilotlar Günü” olarak kutlanılmasını talep etmiştir. Yapılan teklifin uygun görülmesi ile “Pilotlar Günü”, 2014 yılı itibariyle küresel düzeyde kutlanmaya başlanmıştır. 26 Nisan, bu yıldan itibaren “Dünya Pilotlar Günü” olarak kutlanmaktadır.
Ülkemiz bugün dünya havacılığının ilk sıralarında yer alıyorsa, bu başarıda hiç kuşku yok ki sarsılmaz bir inançla Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözüyle onun izinden giden Türk pilotlarının büyük payı, emeği ve katkısı vardır. Bugün dünyanın dört bir tarafına uçan Türk Pilotları şanlı bayrağımızı her gün gökyüzüne yükseltmektedir.
Havacılığın en temel ve vazgeçilmez unsuru olan, üstlenmiş oldukları sorumlulukla uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinin ayrılmaz parçası olan değerli pilotlarımızın ve tüm çalışanların 26 Nisan Pilotlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor ve görevi başında şehit olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum.

Share
1.269 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...