logo

DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz.
Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır. Piknik yapan kimse veya piknik yapmayı seven kimseye de “Piknikçi” denilmektedir.
Fransa’da devrimden sonra popüler bir eğlence olduğuna inanılan ve açık alanlarda yapılan piknik fikri, 19. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Piknikler genellikle sabah saatlerinde veya öğlen kahvaltısı içindir. Ancak, öğle yemeği veya akşam yemeği etkinliği olarak da düzenlenebilmektedir.
Piknikler, genellikle aile ve arkadaş odaklı olmakla birlikte, iki kişi arasında veya şirket pikniği gibi kalabalık buluşma ortamları da olabilmektedir. Ayrıca yardımseverlik etkinlikleri, okul piknikleri ve her çeşit grup yemeği vesilesiyle de yapılabilmektedir. Bu tür pikniklerde genellikle bir barbekü, ızgara, fırınlama, pişirme veya hepsinin bir kombinasyonu sonucu gerçekleşebilmektedir.
Bugün piknik dediğimizde akla çimenlerin üzerine kurulan basit sofra gelmektedir. Herkes farklı yiyecek ve içecekler getirir, yere bir örtü serilir ve saatlerce oyun oynar, sohbet ederek güzel bir gün yaşarız.
Büyük pikniklerde açık hava oyunları veya başka eğlence türleri yaygındır. Kamuya açık parklarda, piknik alanı genellikle piknik sepeti ve mangal, musluk suyu, umumi tuvalet ve çöp konteyneri gibi açık havada yemek yemeğe ilişkin diğer öğeleri içermektedir. Bazı piknikler, herkesin paylaşması için yine herkesin ortak bir masaya bir yemeğe katkıda bulunduğu bir eğlencedir. Piknik, aynı zamanda bir yemek pişirme zamanı olmadığından et, tavuk, sucuk gibi yenen yiyecekler mangalda pişirilerek sıcak servis edilebilir. Ayrıca şarküteri sandviçler, atıştırmalık yiyecekler, taze meyveler, salatalar ve çeşitli içecekler bu pikniklerde yer almaktadır.
18 Haziran tarihi, “Uluslararası Piknik Günü” olarak kabul edilmiştir. Kökenleri belirsiz olmasına rağmen “Piknik Günü” birçok ülkede kutlanmaktadır. Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en büyük pikniği 20 Haziran 2009’da Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenmiştir. Söz konusu pikniğe 22.000’den fazla kişi katılmıştır.
Pikniğe giderken dikkat etmeniz gereken birkaç temel nokta bulunmaktadır. Pikniğe gideceğiniz yeri önceden araştırmanızda fayda var. Ateş yakmaya, mangal yapmaya izin veriliyor mu? Oturmak için masalar var mı yoksa yerde mi oturuluyor? Yakınlarda fırın, çeşme vb. var mı? Bütün bunlar evden çıkmadan önce yapacağınız hazırlığı belirlemek açısından çok önemlidir.
Bilindiği gibi yiyecekler sıcakta çok hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Yalnızca et değil, kısır, börek, pasta, salata çeşitleri, sandviç gibi ürünler de sıcakta çabuk bozulan yiyeceklerdir. Ayrıca, mangalın temiz olması, üzerinde ağır ağır pişirilmesi gerekmektedir. Uzmanlar sıcak hava ve nemin bu gibi besin maddelerinde birkaç saat içinde milyonlarca bakteri oluşturabileceklerini açıklamaktadırlar. Pikniklerin besin zehirlenmelerinin en sık meydana geldiği alanlarından biri olduğunu unutmayalım.
Yoğun çalışma hayatının stresini atmak, pandemi nedeniyle evlere kapanma sonrası normalleşme günlerine dönmek, trafikten ve şehirden uzaklaşmak, hafif bir esinti altında uzanmak isteyenler için piknik zamanı diyebiliriz. Açık alan da olsa salgına karşı önlemlere dikkat ederek pikniğe gidebiliriz. Siz de bir piknik planlayarak arkadaşlarınızı ve ailenizi davet edebilirsiniz. Diğer taraftan piknik sonrası çevreyi temiz tutmalıyız. Çöpleri yerlere atmamalıyız. Ne yazık ki piknikçilerin arkasında kalan plastik şişelere, poşetlere, çevreye atılmış yiyecek artıklarına rastlıyoruz.
Sadece yemek, içmek, tüketmek için değil, keşfetmek için pikniğe çıkın. Kuşların sesini dinleyip ağaçları ve doğayı izleyin. Arada yürüyüş yapıp çevreyi keşfedin. Piknik gününde, doğayla iç içe bir gün geçirip güzel bir yaz gününün çıkarmanız dileğiyle…

Share
268 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...