logo

DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz.
Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır. Piknik yapan kimse veya piknik yapmayı seven kimseye de “Piknikçi” denilmektedir.
Fransa’da devrimden sonra popüler bir eğlence olduğuna inanılan ve açık alanlarda yapılan piknik fikri, 19. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Piknikler genellikle sabah saatlerinde veya öğlen kahvaltısı içindir. Ancak, öğle yemeği veya akşam yemeği etkinliği olarak da düzenlenebilmektedir.
Piknikler, genellikle aile ve arkadaş odaklı olmakla birlikte, iki kişi arasında veya şirket pikniği gibi kalabalık buluşma ortamları da olabilmektedir. Ayrıca yardımseverlik etkinlikleri, okul piknikleri ve her çeşit grup yemeği vesilesiyle de yapılabilmektedir. Bu tür pikniklerde genellikle bir barbekü, ızgara, fırınlama, pişirme veya hepsinin bir kombinasyonu sonucu gerçekleşebilmektedir.
Bugün piknik dediğimizde akla çimenlerin üzerine kurulan basit sofra gelmektedir. Herkes farklı yiyecek ve içecekler getirir, yere bir örtü serilir ve saatlerce oyun oynar, sohbet ederek güzel bir gün yaşarız.
Büyük pikniklerde açık hava oyunları veya başka eğlence türleri yaygındır. Kamuya açık parklarda, piknik alanı genellikle piknik sepeti ve mangal, musluk suyu, umumi tuvalet ve çöp konteyneri gibi açık havada yemek yemeğe ilişkin diğer öğeleri içermektedir. Bazı piknikler, herkesin paylaşması için yine herkesin ortak bir masaya bir yemeğe katkıda bulunduğu bir eğlencedir. Piknik, aynı zamanda bir yemek pişirme zamanı olmadığından et, tavuk, sucuk gibi yenen yiyecekler mangalda pişirilerek sıcak servis edilebilir. Ayrıca şarküteri sandviçler, atıştırmalık yiyecekler, taze meyveler, salatalar ve çeşitli içecekler bu pikniklerde yer almaktadır.
18 Haziran tarihi, “Uluslararası Piknik Günü” olarak kabul edilmiştir. Kökenleri belirsiz olmasına rağmen “Piknik Günü” birçok ülkede kutlanmaktadır. Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en büyük pikniği 20 Haziran 2009’da Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenmiştir. Söz konusu pikniğe 22.000’den fazla kişi katılmıştır.
Pikniğe giderken dikkat etmeniz gereken birkaç temel nokta bulunmaktadır. Pikniğe gideceğiniz yeri önceden araştırmanızda fayda var. Ateş yakmaya, mangal yapmaya izin veriliyor mu? Oturmak için masalar var mı yoksa yerde mi oturuluyor? Yakınlarda fırın, çeşme vb. var mı? Bütün bunlar evden çıkmadan önce yapacağınız hazırlığı belirlemek açısından çok önemlidir.
Bilindiği gibi yiyecekler sıcakta çok hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Yalnızca et değil, kısır, börek, pasta, salata çeşitleri, sandviç gibi ürünler de sıcakta çabuk bozulan yiyeceklerdir. Ayrıca, mangalın temiz olması, üzerinde ağır ağır pişirilmesi gerekmektedir. Uzmanlar sıcak hava ve nemin bu gibi besin maddelerinde birkaç saat içinde milyonlarca bakteri oluşturabileceklerini açıklamaktadırlar. Pikniklerin besin zehirlenmelerinin en sık meydana geldiği alanlarından biri olduğunu unutmayalım.
Yoğun çalışma hayatının stresini atmak, pandemi nedeniyle evlere kapanma sonrası normalleşme günlerine dönmek, trafikten ve şehirden uzaklaşmak, hafif bir esinti altında uzanmak isteyenler için piknik zamanı diyebiliriz. Açık alan da olsa salgına karşı önlemlere dikkat ederek pikniğe gidebiliriz. Siz de bir piknik planlayarak arkadaşlarınızı ve ailenizi davet edebilirsiniz. Diğer taraftan piknik sonrası çevreyi temiz tutmalıyız. Çöpleri yerlere atmamalıyız. Ne yazık ki piknikçilerin arkasında kalan plastik şişelere, poşetlere, çevreye atılmış yiyecek artıklarına rastlıyoruz.
Sadece yemek, içmek, tüketmek için değil, keşfetmek için pikniğe çıkın. Kuşların sesini dinleyip ağaçları ve doğayı izleyin. Arada yürüyüş yapıp çevreyi keşfedin. Piknik gününde, doğayla iç içe bir gün geçirip güzel bir yaz gününün çıkarmanız dileğiyle…

Share
130 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SEYRANİ’NİN DÜŞÜNCE DÜNYASI

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Yayınları Edebiyat dizisinin 172. kitabı olarak Nisan 2021'de yayınlandı. Kitabın ilk sayfalarında yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar'ın özgeçmişlerine ve yayınlanan kitaplarına yer verilmiş. Değerli Kadir ağabeyime kitabını gönderdiği için teşekkür ederim. Seyrani ile ilgili çok kitap okudum ama bu kitap Seyrani'yi tanıyıp anlamaya çalışan okurlar için çok güzel bir çalışma olmuş. Yazarlarımızı kutlarım. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç'ın “takdim” yazısı ile kitap deva...
 • DÜNYA ARKADAŞLIK GÜNÜ

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  “Dünya Arkadaşlık Günü”, belki bir çoğumuzun yeni bildiği bir gündür. Her sene arkadaşlık ve dostluk adında kutlanan özel gün, dünyadaki dostluğu ve arkadaşlığı kutlamak için ayrılan bir gündür. Bazı ülkelerde uzunca zamandır kutlanırken, “Dünya Arkadaşlık Günü”, 2011 yılından beri diğer birçok ülkede de kutlanmaya başlanmıştır. “Dünya Arkadaşlık Günü” ya da “Dünya Dostluk Günü” ilk defa 30 Temmuz 1958 tarihinde önerilmiştir. Bunun sebebi Güney Amerika ülkelerinde özellikle Paraguay'da uzun zamandır yapıldığı gözlemlenmiştir. Birleşmiş Milletl...
 • Çocukluğumda Develi’de Kurban Bayramları

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Bir başkaydı çocukluğumuzun bayramları. Gurbetten akın akın insanlar gelirdi, özlem vardı, hasret vardı, arkadaşlık, dostluk vardı. Yıllardır ayrı kalanlar buluşur, hatıralar canlanır, özlemler biterdi. Mesafeler kısaldı özlem ve hasret azaldı. Her Kurban Bayramında Develi'ye giderdik. O zamanlar annem ve babam hayattaydı. Kurbanı Develi'de kesmek adet olmuştu. En az yirminin üzerinde çoluk çocuk düğüncü usulü kadınlar bir odada, erkekler bir odada haremlik selamlık kalırdık evimizde. Buna rağmen odalara sığmaz akrabalarda yatıya giderdik. ...
 • DÜNYA HAMAK GÜNÜ

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Dünyada kutlanan ilginç günlerden bir tanesi de “Hamak Günüdür”. Hamak, iki ağaç ya da ahşap direk arasına iki ucundan asılarak kurulan, içinde uzanıp sallanarak keyif amaçlı yatılan, ağdan ya da bezden yapılmış bir tür salıncak yataktır. Ayrıca gemilerde personelin yatması için kullanılan, kalın brandadan yapılan asma yataktır. Şöyle düşünelim. Temmuz ayı ortası, güneş yakıyor, gölgede ve serin bir yerde hamakta dinlenmeyi düşünelim. Hamak Günü tam olarak bunların keyfini çıkarmayı amaçlamaktadır. Hamağınız kumaş, halat ya da örgüden yapılmış...