logo

DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz.
Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır. Piknik yapan kimse veya piknik yapmayı seven kimseye de “Piknikçi” denilmektedir.
Fransa’da devrimden sonra popüler bir eğlence olduğuna inanılan ve açık alanlarda yapılan piknik fikri, 19. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Piknikler genellikle sabah saatlerinde veya öğlen kahvaltısı içindir. Ancak, öğle yemeği veya akşam yemeği etkinliği olarak da düzenlenebilmektedir.
Piknikler, genellikle aile ve arkadaş odaklı olmakla birlikte, iki kişi arasında veya şirket pikniği gibi kalabalık buluşma ortamları da olabilmektedir. Ayrıca yardımseverlik etkinlikleri, okul piknikleri ve her çeşit grup yemeği vesilesiyle de yapılabilmektedir. Bu tür pikniklerde genellikle bir barbekü, ızgara, fırınlama, pişirme veya hepsinin bir kombinasyonu sonucu gerçekleşebilmektedir.
Bugün piknik dediğimizde akla çimenlerin üzerine kurulan basit sofra gelmektedir. Herkes farklı yiyecek ve içecekler getirir, yere bir örtü serilir ve saatlerce oyun oynar, sohbet ederek güzel bir gün yaşarız.
Büyük pikniklerde açık hava oyunları veya başka eğlence türleri yaygındır. Kamuya açık parklarda, piknik alanı genellikle piknik sepeti ve mangal, musluk suyu, umumi tuvalet ve çöp konteyneri gibi açık havada yemek yemeğe ilişkin diğer öğeleri içermektedir. Bazı piknikler, herkesin paylaşması için yine herkesin ortak bir masaya bir yemeğe katkıda bulunduğu bir eğlencedir. Piknik, aynı zamanda bir yemek pişirme zamanı olmadığından et, tavuk, sucuk gibi yenen yiyecekler mangalda pişirilerek sıcak servis edilebilir. Ayrıca şarküteri sandviçler, atıştırmalık yiyecekler, taze meyveler, salatalar ve çeşitli içecekler bu pikniklerde yer almaktadır.
18 Haziran tarihi, “Uluslararası Piknik Günü” olarak kabul edilmiştir. Kökenleri belirsiz olmasına rağmen “Piknik Günü” birçok ülkede kutlanmaktadır. Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en büyük pikniği 20 Haziran 2009’da Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenmiştir. Söz konusu pikniğe 22.000’den fazla kişi katılmıştır.
Pikniğe giderken dikkat etmeniz gereken birkaç temel nokta bulunmaktadır. Pikniğe gideceğiniz yeri önceden araştırmanızda fayda var. Ateş yakmaya, mangal yapmaya izin veriliyor mu? Oturmak için masalar var mı yoksa yerde mi oturuluyor? Yakınlarda fırın, çeşme vb. var mı? Bütün bunlar evden çıkmadan önce yapacağınız hazırlığı belirlemek açısından çok önemlidir.
Bilindiği gibi yiyecekler sıcakta çok hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Yalnızca et değil, kısır, börek, pasta, salata çeşitleri, sandviç gibi ürünler de sıcakta çabuk bozulan yiyeceklerdir. Ayrıca, mangalın temiz olması, üzerinde ağır ağır pişirilmesi gerekmektedir. Uzmanlar sıcak hava ve nemin bu gibi besin maddelerinde birkaç saat içinde milyonlarca bakteri oluşturabileceklerini açıklamaktadırlar. Pikniklerin besin zehirlenmelerinin en sık meydana geldiği alanlarından biri olduğunu unutmayalım.
Yoğun çalışma hayatının stresini atmak, pandemi nedeniyle evlere kapanma sonrası normalleşme günlerine dönmek, trafikten ve şehirden uzaklaşmak, hafif bir esinti altında uzanmak isteyenler için piknik zamanı diyebiliriz. Açık alan da olsa salgına karşı önlemlere dikkat ederek pikniğe gidebiliriz. Siz de bir piknik planlayarak arkadaşlarınızı ve ailenizi davet edebilirsiniz. Diğer taraftan piknik sonrası çevreyi temiz tutmalıyız. Çöpleri yerlere atmamalıyız. Ne yazık ki piknikçilerin arkasında kalan plastik şişelere, poşetlere, çevreye atılmış yiyecek artıklarına rastlıyoruz.
Sadece yemek, içmek, tüketmek için değil, keşfetmek için pikniğe çıkın. Kuşların sesini dinleyip ağaçları ve doğayı izleyin. Arada yürüyüş yapıp çevreyi keşfedin. Piknik gününde, doğayla iç içe bir gün geçirip güzel bir yaz gününün çıkarmanız dileğiyle…

Share
544 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...