logo

DÜNYA Pİ SAYISI GÜNÜ

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi sonucu, matematikte kullanılan sabit sayıdır. Pi sayısının simgesi Yunancada çevre sözcüğünün baş harfi olan (π) simgesinden gelmektedir. Değerinin tam olarak bilinmezken genel bir ifadeyle 3 ya da 3,14 olarak kabul edilen, sürekli kullanılış tarihi 250 yıl kadar önceye dayanan sabit kılınan bu sayı, ‘Pi Sayısı’ olarak anılmaktadır.
Pi sayısı (π), matematikte sabit sayılar içinde en çok dikkat çeken ve herkesin merak ettiği çok ilginç bir sayı olmasının nedeni antik medeniyetlerden beri kafa karıştırmasıdır. Çünkü bu sayının içinde doğum günü, okula ve işe başlama tarihiniz, kimlik numaranız hatta cep telefon numaranız gibi daha nice tarihi sıralı bir şekilde içinde bulabilirsiniz.
Pi sayısının özelliği gizeminden kaynaklanmaktadır. Noktadan sonraki rakamlar devrederken asla birbirini tekrarlamamaktadır. Bu rakamlar içinde de bugüne kadar insanlık tarihinde bir araya getirilen bütün rakam kombinasyonları bulunmaktadır. Pi sayısının devreden kısmının sonsuz uzunluğu, sonsuz bir gizeme dönüşmektedir.
Bir Babil tabletinde Pi sayısı 3.125 olarak hesaplanmıştır. Ancak Babilliler bu oranı gerçeğe hiç de uygun olmayan bir biçimde 3 olarak kabul etmişlerdir. M.Ö. 1650’de yazıldığı düşünülen ve matematiğin cebir, geometri, trigonometri ve bölme gibi konularında bilgiler içeren antik Mısır’ın “Rhind Matematik Papirüsünde” Pi’nin değerinin 3.1605 olarak yazmaktadır.
Arşimet ise (M.Ö. 287-212) bu oranın 3 tam 10/71 ile 3 tam1/7 sayısı arasında olduğunu bulmuştur. 5. yüzyılda astronom Tsu Ch’ung-Chih ve oğlunun çemberin içine 24526 kenarlı bir çokgen çizerek tüketme yöntemi ile elde ettikleri 355/113 değeri yaklaşık 3.1415929’a denk gelmektedir. Bin yıldan uzun bir süre kimse bundan daha hassas bir değer bulamamıştır.
Türk Matematikçisi olan Semerkantlı Gıyaseddün Cemşid El Kaşi, ilk defa 1436 yılında Pi sayısının değerini 16 ondalığa kadar hesaplamış bir isimdir. Diğer taraftan Pi sayısının 3’ten sonraki ilk dört başmağını (3.1415) hesaplayan matematik, gökbilim, coğrafya ve algoritma alanlarında çalışmış Fars bilim insanı Harizmi ya da tam adıyla Ebu Cafer Muhammed bin Musa el Harizmi’dir.
Son olarak 1596 yılında Alman Ludolph Van Ceulen, Pi’nin virgülden sonraki 20 basamağını hesaplamış ve çalışmalarına ölene kadar devam ederek 35 basamağına kadar bu sayıyı oluşturmuştur. Tüm bu çalışmalarından dolayı Almanya’da Pi sayısı Ludolph sabiti olarak da bilinmektedir. İlk olarak Pi sayısının sembolü (π), 1652’de Willam Oughtred tarafından kullanılsa da yaygınlaşması 1737 yılında, Leonard Euler’in de bu sembolü kullanması ile olmuştur. Bu sayı kimi kaynaklara göre Ludolph Sayısı ve Arşimet Sabiti olarak da bilinmektedir.
Pi sayısı için günümüzde yaygın olan yaklaşım 3,14’tür. Gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383… şeklinde sonsuz devam etmektedir. Çemberin çevresinin ve alanın hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri ve fizik gibi bilimlerde büyük bir öneme sahiptir.
Pi Günü, dünyada ünlü matematik sabiti Pi sayısı anısına özel olarak kabul edilmiş olup, her yıl 14 Mart’ta kutlanmaktadır. Pi gününün 14 Mart’ta kutlanmasının sebebi Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesidir (Mart 14). İlk kez 1998 yılında san Francisco’da ünlü bir fizikçi olan Larry SHAW tarafından kullanılan Pi Günü, Türkiye’de ilk kez 2007 yılında kutlanmıştır. Ayrıca UNESCO, Pi Gününü, “Dünya Matematik Günü” olarak ilan etmiştir. Bu arada bazı ülkelerde 22/7 değerinden dolayı 22 Temmuz tarihinde de kutlanmakta olduğunu belirtelim.
Pi sayısı bize sonlu ve sonsuz arasındaki sınırı belirleyerek, kavrama yeteneğimizin sınırlarını öğretmektedir. Pi sayısını en çok çember oranlarından tanısak da matematiğin ve diğer bilim dallarının her alanında karşımıza gizemli bir biçimde çıkmaktadır.
Pi sayısını kullanmadan silindir, küre gibi cisimlerin hacim ve alanlarını hesaplamamız mümkün değil. Açısal hız, frekans, dalga boyu gibi mühendislik hesaplamalarda da Pi sayısına ihtiyaç vardır. Bir su tankının, bir şişenin, bir tekerleğin hacmini hesaplamada Pi sayını kullanmak zorunludur.

Share
8.385 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-1

  25 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  a. Ermeni Olayları (1896) Ermeni teşkilatlandığı yerlerden biri de Van ve çevresidir. 1.Haziran 1896 tarihinde başlayan Van İsyanı’nda yine Ermeni meselesi için devletler devreye girmiş ve komitacılar cezalandırılamamıştır. 10- Adana Olayları (1909) 1895’te Hınçak Komitesi tarafından bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık beş bin Ermeni Bâbıâli’ye yürüdü. Silahlı Ermeni komitacıları Bâbıâli’yi basarak büyük bir hâdise çıkarıp Avrupa’nın dikkatini Ermeni Meselesi üzerine çekip Avrupa’nın müdahalesini planladılar. İsyan kısa sürede bastırıldı. ...
 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...