logo

DÜNYA Pİ SAYISI GÜNÜ

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi sonucu, matematikte kullanılan sabit sayıdır. Pi sayısının simgesi Yunancada çevre sözcüğünün baş harfi olan (π) simgesinden gelmektedir. Değerinin tam olarak bilinmezken genel bir ifadeyle 3 ya da 3,14 olarak kabul edilen, sürekli kullanılış tarihi 250 yıl kadar önceye dayanan sabit kılınan bu sayı, ‘Pi Sayısı’ olarak anılmaktadır.
Pi sayısı (π), matematikte sabit sayılar içinde en çok dikkat çeken ve herkesin merak ettiği çok ilginç bir sayı olmasının nedeni antik medeniyetlerden beri kafa karıştırmasıdır. Çünkü bu sayının içinde doğum günü, okula ve işe başlama tarihiniz, kimlik numaranız hatta cep telefon numaranız gibi daha nice tarihi sıralı bir şekilde içinde bulabilirsiniz.
Pi sayısının özelliği gizeminden kaynaklanmaktadır. Noktadan sonraki rakamlar devrederken asla birbirini tekrarlamamaktadır. Bu rakamlar içinde de bugüne kadar insanlık tarihinde bir araya getirilen bütün rakam kombinasyonları bulunmaktadır. Pi sayısının devreden kısmının sonsuz uzunluğu, sonsuz bir gizeme dönüşmektedir.
Bir Babil tabletinde Pi sayısı 3.125 olarak hesaplanmıştır. Ancak Babilliler bu oranı gerçeğe hiç de uygun olmayan bir biçimde 3 olarak kabul etmişlerdir. M.Ö. 1650’de yazıldığı düşünülen ve matematiğin cebir, geometri, trigonometri ve bölme gibi konularında bilgiler içeren antik Mısır’ın “Rhind Matematik Papirüsünde” Pi’nin değerinin 3.1605 olarak yazmaktadır.
Arşimet ise (M.Ö. 287-212) bu oranın 3 tam 10/71 ile 3 tam1/7 sayısı arasında olduğunu bulmuştur. 5. yüzyılda astronom Tsu Ch’ung-Chih ve oğlunun çemberin içine 24526 kenarlı bir çokgen çizerek tüketme yöntemi ile elde ettikleri 355/113 değeri yaklaşık 3.1415929’a denk gelmektedir. Bin yıldan uzun bir süre kimse bundan daha hassas bir değer bulamamıştır.
Türk Matematikçisi olan Semerkantlı Gıyaseddün Cemşid El Kaşi, ilk defa 1436 yılında Pi sayısının değerini 16 ondalığa kadar hesaplamış bir isimdir. Diğer taraftan Pi sayısının 3’ten sonraki ilk dört başmağını (3.1415) hesaplayan matematik, gökbilim, coğrafya ve algoritma alanlarında çalışmış Fars bilim insanı Harizmi ya da tam adıyla Ebu Cafer Muhammed bin Musa el Harizmi’dir.
Son olarak 1596 yılında Alman Ludolph Van Ceulen, Pi’nin virgülden sonraki 20 basamağını hesaplamış ve çalışmalarına ölene kadar devam ederek 35 basamağına kadar bu sayıyı oluşturmuştur. Tüm bu çalışmalarından dolayı Almanya’da Pi sayısı Ludolph sabiti olarak da bilinmektedir. İlk olarak Pi sayısının sembolü (π), 1652’de Willam Oughtred tarafından kullanılsa da yaygınlaşması 1737 yılında, Leonard Euler’in de bu sembolü kullanması ile olmuştur. Bu sayı kimi kaynaklara göre Ludolph Sayısı ve Arşimet Sabiti olarak da bilinmektedir.
Pi sayısı için günümüzde yaygın olan yaklaşım 3,14’tür. Gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383… şeklinde sonsuz devam etmektedir. Çemberin çevresinin ve alanın hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri ve fizik gibi bilimlerde büyük bir öneme sahiptir.
Pi Günü, dünyada ünlü matematik sabiti Pi sayısı anısına özel olarak kabul edilmiş olup, her yıl 14 Mart’ta kutlanmaktadır. Pi gününün 14 Mart’ta kutlanmasının sebebi Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesidir (Mart 14). İlk kez 1998 yılında san Francisco’da ünlü bir fizikçi olan Larry SHAW tarafından kullanılan Pi Günü, Türkiye’de ilk kez 2007 yılında kutlanmıştır. Ayrıca UNESCO, Pi Gününü, “Dünya Matematik Günü” olarak ilan etmiştir. Bu arada bazı ülkelerde 22/7 değerinden dolayı 22 Temmuz tarihinde de kutlanmakta olduğunu belirtelim.
Pi sayısı bize sonlu ve sonsuz arasındaki sınırı belirleyerek, kavrama yeteneğimizin sınırlarını öğretmektedir. Pi sayısını en çok çember oranlarından tanısak da matematiğin ve diğer bilim dallarının her alanında karşımıza gizemli bir biçimde çıkmaktadır.
Pi sayısını kullanmadan silindir, küre gibi cisimlerin hacim ve alanlarını hesaplamamız mümkün değil. Açısal hız, frekans, dalga boyu gibi mühendislik hesaplamalarda da Pi sayısına ihtiyaç vardır. Bir su tankının, bir şişenin, bir tekerleğin hacmini hesaplamada Pi sayını kullanmak zorunludur.

Share
8.223 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...