logo

DÜNYA PARAMEDİK GÜNÜ

Paramedik, Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda günün 24 saati insan hayatının kutsallığının farkında olarak gerek mesleki gerek sosyal gerekse idari her türlü sıkıntılara rağmen görevlerini sabırla, hoşgörüyle, özveriyle en iyi şekilde ifa etmeye çalışan sağlık personelidir. Paramedik başka bir ismiyle “acil tıp teknisyeni” olarak bilinmektedir.
Paramedikler, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde, hasta ve yaralılara temel ve ileri yaşam desteği verebilen, çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, araştırma, sorun çözme yeteneği gelişmiş, kültürel birikime ve iletişime sahip, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren kişilerdir.
Sağlık ordusunun en önemli çalışanlarından biri olan Paramedikler, gece gündüz demeden 7 gün 24 saat bazen de mesai kavramını önemsemeden çalışmaktadırlar. Ülkemizde Paramedikler, 2004 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesindeki “Acil ve Afette Sağlık Hizmetleri 112 Ambulans Servisinde” görev almaya başladılar. Paramedikler için 22 Aralık tarihi, “Dünya Paramedik Günü” olarak kutlanmaktadır. Paramedikler Günü, ilk defa 2005 yılında Ankara’da büyük coşku ve katılımla kutlanmış ve günümüze kadar devam etmiştir.
Paramedikler, yüklenmiş oldukları misyonlarını başarı ile gerçekleştirip acil sağlık sisteminde vazgeçilmez bir unsur olmuşlardır. Paramedikler, ölümle kalım arasında verilen yaşamsal mücadelede insanların her zaman yanı başında, hayata tutunmaları için fedakârca çalışan sağlık çalışanlarıdır. Hastane öncesi yapılan acil bakımın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikerleri olan Paramedikler, insan hayatı için önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bununla birlikte ülkemizde hekim bulunmayan tüm acil yardım ambülanslarında Paramedik bulunması zorunludur.
Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlara, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle ani hastalanan insanlara ilk müdahaleyi yapan sağlık çalışanları olan Paramedikler, ambulanslarda hastanın güvenli ve sağlıklı şekilde hastaneye ulaştırılmasında önemli bir görev üstlenirler.
Korona virüse karşı mücadelede en önemli rollerinden birine sahip olan Paramedikler, her gün çok sayıda hastayı ambülanslarla nakletmektedir. Acil durumlarda müdahale etmekte ve bu süreçte pek çok kişiyle temas etmek durumunda kalmaktadır. Paramedikler, kendilerini en çok zorlayan durumun Covid-19 şüphesi bildirilmemiş bir vakaya gittiklerinde korona virüs ile karşılaşmak olduklarını söylemektedirler.
112 acil servis hizmetlerinde çalışan Paramedik veya Acil Tıp Teknisyenleri, birçok zorlukla karşılaşmaktadır. Genelde toplumda ambulanslarda görevli insanların, hastayı alıp ve götüren kişiler olarak görülmektedir. Ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü ambulanslar önce ilk ve acil yardımı uygulayan, sonrasında gerekli görüldüğünde hastaneye nakil yapan bir servis olarak hizmet vermektedir.
Ambulansların içerisinde çalışan ekipler sadece acil sağlık hizmeti vermekle görevlendirilmiştir. Ancak halkımız gereksiz yere çok defa ambulansları çağırabilmekte ve hem maddi hem manevi zararları ekiplere ve devletimize verebilmektedir. Bilinçli bir kişi olarak bu tür acil yardım numaralarını asla gereksiz aramamalı ve sadece acil sağlık hizmetleri ihtiyaçlarında aranması gerektiğini bilmeliyiz.
Paramedik, günümüzün en önemli meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Zor şartlarda 7/24 acil sağlık hizmeti sunmaya çalışan, fiziksel olarak da yoğun güç harcayan paramediklerin ve ambulanslarda görev yapan sağlık personelinin, mali, sosyal ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmasında fayda vardır.
Sabırla ve hoşgörüyle zorluklara göğüs geren, dünyanın en onurlu işini yaparak insanlığa hizmet eden, her gün binlerce hayata dokunan sağlık emekçilerinin
“22 Aralık Paramedikler Gününü” kutlarım.

Share
142 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...