logo

DÜNYA PARAMEDİK GÜNÜ

Paramedik, Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda günün 24 saati insan hayatının kutsallığının farkında olarak gerek mesleki gerek sosyal gerekse idari her türlü sıkıntılara rağmen görevlerini sabırla, hoşgörüyle, özveriyle en iyi şekilde ifa etmeye çalışan sağlık personelidir. Paramedik başka bir ismiyle “acil tıp teknisyeni” olarak bilinmektedir.
Paramedikler, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde, hasta ve yaralılara temel ve ileri yaşam desteği verebilen, çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, araştırma, sorun çözme yeteneği gelişmiş, kültürel birikime ve iletişime sahip, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren kişilerdir.
Sağlık ordusunun en önemli çalışanlarından biri olan Paramedikler, gece gündüz demeden 7 gün 24 saat bazen de mesai kavramını önemsemeden çalışmaktadırlar. Ülkemizde Paramedikler, 2004 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesindeki “Acil ve Afette Sağlık Hizmetleri 112 Ambulans Servisinde” görev almaya başladılar. Paramedikler için 22 Aralık tarihi, “Dünya Paramedik Günü” olarak kutlanmaktadır. Paramedikler Günü, ilk defa 2005 yılında Ankara’da büyük coşku ve katılımla kutlanmış ve günümüze kadar devam etmiştir.
Paramedikler, yüklenmiş oldukları misyonlarını başarı ile gerçekleştirip acil sağlık sisteminde vazgeçilmez bir unsur olmuşlardır. Paramedikler, ölümle kalım arasında verilen yaşamsal mücadelede insanların her zaman yanı başında, hayata tutunmaları için fedakârca çalışan sağlık çalışanlarıdır. Hastane öncesi yapılan acil bakımın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikerleri olan Paramedikler, insan hayatı için önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bununla birlikte ülkemizde hekim bulunmayan tüm acil yardım ambülanslarında Paramedik bulunması zorunludur.
Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlara, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle ani hastalanan insanlara ilk müdahaleyi yapan sağlık çalışanları olan Paramedikler, ambulanslarda hastanın güvenli ve sağlıklı şekilde hastaneye ulaştırılmasında önemli bir görev üstlenirler.
Korona virüse karşı mücadelede en önemli rollerinden birine sahip olan Paramedikler, her gün çok sayıda hastayı ambülanslarla nakletmektedir. Acil durumlarda müdahale etmekte ve bu süreçte pek çok kişiyle temas etmek durumunda kalmaktadır. Paramedikler, kendilerini en çok zorlayan durumun Covid-19 şüphesi bildirilmemiş bir vakaya gittiklerinde korona virüs ile karşılaşmak olduklarını söylemektedirler.
112 acil servis hizmetlerinde çalışan Paramedik veya Acil Tıp Teknisyenleri, birçok zorlukla karşılaşmaktadır. Genelde toplumda ambulanslarda görevli insanların, hastayı alıp ve götüren kişiler olarak görülmektedir. Ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü ambulanslar önce ilk ve acil yardımı uygulayan, sonrasında gerekli görüldüğünde hastaneye nakil yapan bir servis olarak hizmet vermektedir.
Ambulansların içerisinde çalışan ekipler sadece acil sağlık hizmeti vermekle görevlendirilmiştir. Ancak halkımız gereksiz yere çok defa ambulansları çağırabilmekte ve hem maddi hem manevi zararları ekiplere ve devletimize verebilmektedir. Bilinçli bir kişi olarak bu tür acil yardım numaralarını asla gereksiz aramamalı ve sadece acil sağlık hizmetleri ihtiyaçlarında aranması gerektiğini bilmeliyiz.
Paramedik, günümüzün en önemli meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Zor şartlarda 7/24 acil sağlık hizmeti sunmaya çalışan, fiziksel olarak da yoğun güç harcayan paramediklerin ve ambulanslarda görev yapan sağlık personelinin, mali, sosyal ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmasında fayda vardır.
Sabırla ve hoşgörüyle zorluklara göğüs geren, dünyanın en onurlu işini yaparak insanlığa hizmet eden, her gün binlerce hayata dokunan sağlık emekçilerinin
“22 Aralık Paramedikler Gününü” kutlarım.

Share
266 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...