logo

DÜNYA ORMAN GÜNÜ VE HAFTASI

Ağaçlarda örtülü geniş alana ve bu alanı kaplayan ağaçların tümüne Orman denilmektedir. Ormanın insanlara olan yararını saymakla bitiremeyiz. Orman, bulunduğu bölgenin havasını temizler ve bol yağış almasını sağlar. Ağaçlar kökleriyle toprağı tutarak erozyonu önler, sel baskınlarından çevresini korur.
Ülkenin akciğerleri olan ormanlar, bulunduğu ülkenin en büyük zenginlik kaynağıdır. İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan araç ve gereçlere ihtiyaç duymuşlardır. Yurt savunması, orman ürünleri, iklim, su kaynakları, av hayvanları, doğal güzellikler yönünden ormanlarımızın büyük yararları vardır. Orman insanların ekmek, su, hava gibi sürekli ihtiyaç duydukları doğal kaynaklardan birisidir.
Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklardan olan ormanlara gereken önemin verilmesi için 1971 yılında Avrupa Tarım Federasyonu (CEA), konuyu Birleşmiş Milletlere getirmiştir. Daha sonra Gıda Tarım Organizasyonu (FAO), 21 Mart 1971 tarihinde, 21 Mart’ı “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul etmiştir. Bu amaçla bütün dünyada olduğu gibi her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında “Orman Haftası” düzenlenmiştir. O günden bu yana 21 Mart, “Dünya Ormancılık Günü”, 21 Martı içerisine alan hafta da “Orman Haftası” olarak kutlanmaya başlanmıştır.
Ormanı, doğayı korumak, geliştirmek ve düzenlemek yurdumuz için önemlidir. Türkiye, Dünya Ormancılık Gününü ilk defa 1975 yılında kutlamıştır. Bu haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kabul edilmesi nedeniyle uygun alanlar da ağaçlandırılmaktadır. Bu haftada ormanın yararları hakkında, ormanlardan ekonomik olarak yararlanmanın yolları her vatandaşa anlatılmakta ve ormanı korumanın hepimizin görevi olduğu belirtilmektedir.
İnsanların bilgisizlikleri ve duyarsızlıklarından kaynaklanan sebeplerden dolayı yok edilen ormanların yerini çoraklaşan topraklar, bozkırlar ve çöller almıştır. Şu anda ise yurdumuzda ve dünyanın çoğu yerinde ormanlar bilgisiz kişiler tarafından arazi elde etmek amacıyla yok edilmekte ve her yıl milyonlarca ağaç yanıp kül olmaktadır. Ormansız kalan toprak ise erozyonla sürüklenip gitmektedir.
Ülkemizin geçmişte dörtte üçü ormanlık alan iken, günümüzde bu oran dörtte bire düşmüştür. Yani yurdumuz orman yönünden fakir bir ülke konumuna gelmiştir. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki oldukça zengin ormanların yanında, Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgelerinde ise orman kaynaklarımız daha azdır.
Yaz aylarında çıkan yangınlar, ormanlık alanlarımızın hızla azalmasına neden olmaktadır. Bu azalma yağışların düzensizleşmesine, iklimin bozulmasına, doğal güzelliğin kaybolmasına ve sel felaketlerine yol açmakta ve en önemlisi de yurt ekonomisinin zarar görmesine neden olmaktadır.
Ormanlarımız, yasalarla korunmuştur. İzinsiz ağaç kesmek, ormanlara çeşitli yollarla zarar vermek yasalarımız karşısında büyük suç sayılmıştır. Günümüzde maalesef ormanlara en büyük zararlar insanlar tarafından verilmektedir. Tarla açmak, yerleşim yeri kurmak, hayvanlara otlak yeri açmak için ormanlar yok edilmektedir.
Ormanlar, yaban hayatı ve av kaynaklarını korumaktadır. Orman, erozyonu önler, rüzgârın hızını azaltır. Orman, yer altı suların oluşmasına yardımcı olur. Başta içme suyu olmak üzere tarım ve endüstrinin ihtiyacı olan suyu sağlar. İklim üzerindeki olumlu etkileriyle sıcağı ve soğuğu dengeler, hava kirliliği ve gürültüyü önler. İnsanlara çeşitli iş alanları sağlar, ülke turizmine katkıda bulunur.
Ormanları korumak her yurttaşın görevidir. Ata’mızın da orman ve ağaç sevgisini göz önünde bulundurarak ormanlarımızı korumamız ve kıraç alanları ağaçlandırmamız gerekmektedir. Mutlu ve sağlıklı insanlar yetiştirmek, güzel bir hayat sürmek istiyorsak ormanlarımıza sahip çıkmalı, yurdumuzu ağaçlandırmak için devamlı çalışmalıyız. Bilinmelidir ki ormanlar en önemli ulusal zenginlik kaynaklarıdır. Orman, bekçi ile değil, sevgi ile korunur.

Share
208 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...