logo

DÜNYA ODANI TEMİZLEME GÜNÜ

Böyle bir gün olur mu demeyin.
İnsanlar kendileri için önemli gördüğü bu tür farklı günler için kutlama yapmak için özel bir gün oluşturabiliyorlar.
İşte “Dünya Odanı Temizle Günü” de böyle bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Herkesin evi o kişi için özel alanıdır.
Bu alanda zaman geçirmeği hepimiz severiz.
Fakat geçirdiğimiz zamanı daha verimli kullanmak, evimizde yapmamız gereken diğer işlerimizi halletmek içinde ailece ortak paylaştığımız yaşam alanlarını yani evimizi temiz tutmak zorundayız.
“Dünya Odanı Temizleme Günü”, her yıl 10 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Bu özel gün, insanları ev ve yaşam alanlarını düzenlemeye ve temizlemeye teşvik etmektedir. Odaların düzenli ve temiz tutulması, aile fertleri için huzurlu bir yaşam ve verimli bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Dünya Odanı Temizleme Günü, insanları dağınıklığı ortadan kaldırmaya, gereksiz eşyaları ayıklamaya ve temizlik rutinlerini yenilemeye teşvik etmektedir. Ayrıca, bu özel gün, odaları düzenleme etkinlikleri, temizlik projeleri veya organizasyon yöntemleri hakkında bilgilendirici içerikler paylaşma gibi etkinlikleri içermektedir.
Temizliğe başlamadan önce odaların pencerelerini açarak temiz havanın odamıza girmesini sağlayabiliriz. Oda dağınık ise bu işimizi yavaşlatabilmektedir. Dağınıklıktan kaynaklanan sürekli bir engelle karşılaşmamız sebebiyle temizliğin daha uzun sürmesine neden olabilmektedir.

Genelde evlerimizde bayram, bahar gibi belirli dönemlerde köşe bucak temizliklerin yanı sıra haftalık olarak da detaylı bir temizlik yaparız. Günlük temizliği ise evimizin gün içerisinde oluşabilecek dağınıklığı toparlamak için yaparız. Günlük temizliği genellikle hafta sonlarında yapılan detaylı temizliğin yükünü hafifletip evimizin dağılmasını, kirlenmesini önlemek için yapılan temizlik türü olarak açıklayabiliriz. Buna halk arasında köşe-bucak bir temizlik olmadığı için- “kaba temizlik” şeklinde ifade ederiz.
Temizlik yaparken boş bir çamaşır sepetini elinize alarak olmaması gereken yerde duran eşyanızı içerisine koyabilir ve odalar arasında gezerken sepette olan eşyayı ait olduğu yere koyabilirsiniz. Yine temizlik yaparken çokça kullandığınız ya da çocuklarınızın bulunduğu alanları en son temizlemek, işinizi kolaylaştıracaktır. Evinizin her odasını süpürdükten sonra mümkünse yerleri silmenizi de tavsiye ederiz. Çünkü süpürgeniz ne kadar güçlü olursa olsun, zemindeki tozlardan arınmanın kesin yollarından biri yerleri silmektir.

Odanı Temizle Gününün kökenleri bilinmiyor. Ama genel olarak çöplerin bulunduğu yerdeki toz kümelerinden kurtulmayı amaçlıyor olabilir. Bu özel gün, insanların odalarının ve evlerinin temiz olmasını teşvik etmektedir. İnsanları temizlik malzemelerini toplamaya, temizlik kıyafetlerini ve eldivenlerini çıkartmaya ve adeta bir bahar temizliği yapmaya teşvik etmektedir. Diğer taraftan evde yaptığımız bahar temizliği, insanların baharın ilk gününde evlerini yılda bir kez iyice temizlediği bir uygulamadır.
Bu uygulama birçok kültürde yer almaktadır.
Odanı Temizle Günü, Kuzey Yarımküredeki İlkbahar mevsimi ve Güney Yarımküredeki Güz (Sonbahar) sonlarına doğru gelmesine rağmen, toz alma, silme ve organize etme konusunda iyi bir gün olabilir.

Pek çok kültürün bir yıl boyunca temizliğe ayrıldığı bir gün var. İran’da insanlar evlerini Nevruz adlı Farsça Yeni Yıla hazırlık aşamasında temizlerken, Hindistan’da insanlar Diwali’nin ışık festivallerinden önce evlerini temizliyorlar. Ülkemizde ise bahar temizliği adından da anlaşılacağı üzere İlkbahar aylarında gerçekleştirilir. Bunun için Mart ve Nisan ayları uygun aylardır. Mayıs ayı ise bahar temizliği yapmak için biraz geç bir tarih sayılır.
Bu arada kesinlikle bir temizlikçi bulup evinizi veya odanızı temizletmenizi önermiyoruz. Bu en son şans olmalı. Asıl amaç sizin kendinizin temizlemesidir. Çocuklarınız varsa, onlara temiz bir odanın erdemleri hakkında bilgi verin. Oyuncaklarını ve kitaplarını hatta giysilerini düzenlemelerine yardım edin ve odalarını temiz tuttukları için onları ödüllendirin.

Share
242 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEVHİT, TAKVA VE TESLİMİYETİN ADIDIR KURBAN

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir. Kurban, Kur'ân-ı Kerîm, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olup hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın kendilerine rızık ola...
 • DÜNYA DİKİŞ MAKİNESİ GÜNÜ

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Dikiş makinesi, kumaşları birleştirmek veya tamir etmek için kullanılan bir makinadır. İplikleri dikiş yerine takan ve bir iğne yardımıyla ipliklerin kumaşa geçmesini sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Dikiş makinesi, manuel olarak çalıştırılabileceği gibi modern modellerde elektrik veya bilgisayar kontrollü olabilir. Günümüzde çok çeşitli dikiş makineleri bulunmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Dikiş makinesi, giysilerin ve diğer kumaşların dikilmesini kolaylaştıran, pratik ve hızlı bir araçtır. Bu teknolojik cihazın icadı, t...
 • Edebiyatçı, Şair, Yazar ve Akademisyen Hocam Dr. Bekir Oğuzbaşaran

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Bu haftaki konuğum, edebiyatçı, şair, yazar ve akademisyen değerli hocam Bekir Oğuzbaşaran. M. Bahaeddin Cebeci ağabeyimin üniversite yıllarından yakın arkadaşıydı. Talebelik yıllarında Fatih Vakıflar Yurdu'nda kaldıklarını hatırlıyorum. 1973 yılında Basının kalbi Cağaloğlu'nda Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde Sanat Edebiyat sayfaları hazırlarken tanışmak nasip oldu. Sanat ve Edebiyat Sayfasında tiyatro kritikleri yazmama izin verdi. O yıllardan Bekir Oğuzbaşaran ve merhum Mustafa Miyasoğlu ağabeylerimi asla unutamam. Miyasoğlu ağabeyim...
 • MERHAMETSİZLİK HELAK SEBEBİDİR

  07 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Merhamet “acımak, şefkat göstermek” anlamında olup, “acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf” anlamında isim olarak kullanılan merhamet, Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevk eden acıma duygusunu belirtmektedir. (TDV. İslam Ansiklopedisi) Merhamet aynı zamanda Allah"ın Rahmân isminin bir yansımasıdır. (Tirmizî, Birr, 16) Var olan bütün mahlukatın yaratıl...