logo

DÜNYA NUTELLA GÜNÜ

Kahvaltı sofralarından eksik etmediğimiz, nasıl yapıldığını defalarca sorguladığımız, fındıklı kakao kreması Nutella, Türkiye’de de en çok sevilen çikolatalı tatlıdır. Peki sevilen bu çikolatalı tatlı nerede üretildi ve nasıl oluştu?
1806’da Napolyon savaşta öne geçmek adına İngiliz ticaret yollarını bloke etmeye çalıştı. Bunun içinde tüm dünyada çikolata ticaretini durdurmak için çalışmalar yürüttü. Dolayısıyla çikolata fiyatları fırladı. İtalya’nın Torino kentindeki çikolatacılar, müşterilerinin büyük taleplerini karşılayabilmek için kakaolara fındık ekleyerek fiyatları dengelemeyi denediler. Böylece fındıklı çikolata dönemi başlamış ve “Gandiya” isimli yeni bir çikolata türü ortaya çıkmıştır.
İkinci dünya savaşı sırasında çikolata fiyatları yine fırladı. İlk defa 1942 yılında İtalya’nın Piedmont şehrinde yaşayan bir pasta şefi olan Pietro Ferrero, ustalıkla fındık, şeker ve bir miktar da o zamanlar nadir bulunan kakaodan oluşan tatlı bir ezme yaptı. Bu ezmeye, dilimlenip ekmek üzerine sürülebilecek bir somun şeklini verdi. Adını da o zamanlar ünlü bir yerel karnaval karakteri olan “Ginadujot (Gianduja)” olarak koydu.
Gianduja adıyla anılan pasta (ezme), şimdiki gibi sürülebilir şekilde değildi. Katı ve kırılabilen bir ambalajlı çikolataydı. Çok ciddi ve titizlikle çalışan Pietro Ferrero, farklı formüller üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Hatta bu konuda takıntılı olan mucit, gece yarısı eşini uykusundan uyandırıp yaptığı formülle elde ettiği mamulün tadına bakmasını ve iyi mi kötü mü olduğunu söylemesini istermiş. Mucit Ferrero, yaptığı çalışmalar sonucu mamulü sürülebilir hale getirmiştir.
Pietro Ferrero’nun oğlu Michele, 1964 yılında, kendi yenilikçi dehasıyla ve deneme- yanılma yöntemiyle babasının tarifini geliştirdi ve dünyanın bir kavanoza konulabilen ilk fındık ve kakaolu kremasını geliştirdi. İngilizce “Nut” yani fındık kelimesi ile Latince “ella” yani tatlı kelimelerin birleştirilmesi ile dünyanın en sevdiği kremanın adını “Nutella” koydu.
Nutella Avrupa’da genişlemeye devam etti. Daha sonra tüm dünyaya yayıldı. İtalyan – Amerikan bir blog yazarı ve bir Nutella tutkunu olan Sara Rosso, yılın bir gününü en sevdiği kakaolu fındık kremasına adamaya karar verdi ve böylece 5 Şubat 2007’de tüm nutella tutkunlarını birleşmeye çağırdı. Binlerce nutella hayranları bir araya geldi. Böylece, 5 Şubat tarihi “Dünya Nutella Günü” olarak takvimdeki yerini aldı.
2007 yılından bu yana kutlanan “Dünya Nutella Günü”, dünyanın en çok satılan 5 ülkesinden birisi olan Türkiye’de de 5 Şubat 2012 tarihinde ilk defa kutlanmıştır. Nutella’nın 19. fabrikası Manisa’da bulunmaktadır. Dünyada her 2,5 saniyede bir nutella kavanozu satılmaktadır. Ayrıca nutella, dünya fındık rezervinin %25’ini kullanmaktadır.
Nutella, kalsiyum, demir, protein ve lif içermektedir. Ayrıca enerji vermektedir. İçerisinde glüten yoktur. Bir tatlı kaşığında 33 kalori, 100 gramında 546 kalori vardır.
Kaşık kaşık yemek istediğimiz bu kahvaltılık kakao kreması, bizlere zarar verebilmektedir. Nutella, fındık, şeker, palm yağı, süt, kakao, lesitin gibi maddeler kullanılarak hazırlanmaktadır. Uzmanlara göre lesitin maddesi, %100 doğal veya kimyasal olmasa da beyin dokuları üzerinde bağımlılık yapıcı etkisi bulunmaktadır. Ancak şunu da belirtmek gerekiyor. Lesitin maddesinin bünyemize herhangi bir zararının olmadığı gözlenmiştir.
Bu karşı konulmaz lezzet, insanlığı resmen obeziteye mahkûm bıraktığını uzmanlarca ifade edilmektedir. Ürünün kavanozunda açıklama bulunmaktadır. Orada tüketiciye ne kadar tüketmesi gerektiğini söylemektedir. Yani tüm zarar duyurularına rağmen insanlar Nutellayı tercih etmeye devam etmektedir. Bir tatlı kaşığı ya da maksimum 15 grama kadar tüketilmesinin bir sakıncasının bulunmadığı açıkça belirtilmektedir.
Nutellayı fazla tüketmek veya bağımlısı olmak durmadan kilo almamıza ve bölgesel yağlanma ile mücadele etmenize neden olabilir. Yine uzmanlar Nutella’ya alternatif olarak tahin pekmez, gerçek fındık ezmesi ve helvayı önermektedir.

Share
3.718 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...