logo

DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ

Mülteci, ırkı, dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, bu sebeple başka bir ülkede yaşayan kişidir.
Acaba bu dünyada mülteci olmak kadar zor bir şey var mı? Bir gün başta eviniz olmak üzere her şeyinizi bırakarak vatanınızdan, yurdunuzdan kopartılarak gitmek zorunda bırakıldığınızı ve bilmediğiniz bir yere veya ülkeye sığındığınızı, bunlar yetmiyormuş gibi gittiğiniz yerde ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünüzü düşünerek bir empati yapalım. Bu düşüncenin bile insanı ne kadar kötü duruma düşürdüğünü hissedeceksiniz. Oysa bu duyguyu her gün dünyada milyonlarca insan yaşamaktadır.
Yerlerini, yurtlarını, ailelerini, akrabalarını terk etmek zorunda kalan mülteciler kimi zaman kamyon kasalarında, konteynerlerde, hınca hınç dolduruldukları teknelerde “Umut yolculuğuna” çıkmaktadır. Ancak bu yolculuklarını kâbusa çeviren insan kaçakçıları yüzünden çoğu zaman ölüm ve yaşam arasında gidip gelen bir trajediye dönüşmektedir. Varabildikleri noktalarda ise ilerisini göremedikleri bir bekleyiş veya belirsizlikle karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bu acılar yetmezmiş gibi istenmeyen, suçlu kabul edilen mağdur ve mazlum insanların yüzüne, çoğunlukla sığınmak istedikleri kapılar kapanmaktadır.
BM Genel Kurulu, 4 Haziran 2000 tarihinde aldığı karar doğrultusunda 20 Haziran gününü “Dünya Mülteciler Günü” olarak kabul etmiştir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği dünya genelinde artan yoksulluk, doğal afet, savaş, çatışmalar ve benzeri durumlar nedeniyle zorla yerlerinden edilen yaklaşık 66 milyon mültecinin bulunduğunu belirtmektedir.
Türkiye, geçmişte de kendi topraklarından kopmak zorunda kalan çeşitli millet ve farklı inançlardan milyonlarca insana ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kucak açmıştır. Abhazlar, Afganlar, Ahıska Türkleri, Azeriler, Boşnaklar, Bulgaristan Türkleri, Çerkezler, Cezayirliler, Estonyalılar, Gürcüler, Irak Kürtleri, İranlılar, İspanyollar, Kazaklar, Kırgızlar, Kırım Tatarları, Kosovalılar, Macarlar, Museviler, Polonyalılar, Ruslar ve son olarak Suriyeliler için Türkiye tarih boyunca güvenli liman olmuştur.
Türkiye aynı zamanda sınırları dışında kalan mültecilere de yardım elini uzatmaktan geri kalmamıştır. Myanmar, Arakanlı Müslümanlar, başka bölgelerde yaşayan Afgan mülteciler, Etiyopya-Jijiga’da Somalili mülteciler, Cibuti’ye sığınan Obogk Kampındaki Yemenli mülteciler, Moritanya, Senegal ve Nijer’deki mülteciler de Türkiye’nin insani yardım gönderdiği topluluklar arasında yer almaktadır.
Türkiye, bugün yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ve Suriyeli olmayan 300 bin mülteciye ev sahipliği yapmakta ve dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunmaktadır.
Mülteci krizinde yük sadece birkaç ülkeye yıkılmamalıdır. Bu küresel yükün paylaşımı gerekmektedir. Her türlü mahrumiyeti yüklenerek yerini yurdunu geride bırakan bu insanların acılarını dindirebilmek, ihtiyaçlarını giderebilmek, sorunlarına çözüm bulmak için herkesin bir an önce adım atması gerekmektedir.
Dünya Mülteciler Gününde, Birleşmiş Milletlerin ülkeler arasındaki ve içindeki çatışmaları önlemesini, yurdundan ayrılmak zorunda kalmış mültecilerin yaşam haklarını korumasını, barış ve güvenliklerini sağlamasını, ailelerin birleştirilmesini ve bir an önce bu mültecilerin ülkelerine dönerek insanca yaşayacakları bir ortama kavuşmalarını diliyorum.

Share
1.223 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...