logo

DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika!
Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği, yaratıcı düşünceler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazıları ihtiyaçtan, bazıları ise özel ilgiden dolayı icatlar yapmaktadır.
Genelde planlanmayan, kendi kendine ortaya çıkan buluşlar günümüz dünyasında sürekli olarak hayatlarımızı değiştirecek bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Meraklı ve başarısızlıktan korkmayan insanların doğayı dikkatle gözlemleyerek fark ettiği ipuçları yardımıyla, cesaret, sabır, titizlik veya ekip çalışması ile insanların ihtiyaçlarını karşılayacak bir icat çıkarabilmektedirler.
Yaratıcı düşünce ya da buluş yapabilme kabiliyeti, hayal gücümüzü ve bilgimizi kullanarak, daha kolay, daha ekonomik, daha sıhhatli, daha çabuk, daha hassas ve çevremize daha duyarlı yeni şeyler ya da yeni yöntemler geliştirmemiz gerekmektedir. Yani önce, bir şeylerin geliştirilmesinin, yenilik getirmenin gerekli olduğunu düşünmeliyiz. Bundan sonra ise, geliştirilmesi gerekli olan şeyi dikkatlice gözlemlemek ve onun üzerinde hayal gücümüzü, bilgimizi ve pozitif yaklaşımımızı kullanarak yorulmadan ve başarısızlıklardan yılmadan çalışmamızı sürdürmeliyiz.
Her sene 17 Ocak günü, “Dünya Çocuk Mucitleri Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya Çocuk Mucitler Günü, birkaç yıl önce genç mucitlerin başarılarını kutlamak ve daha çok çocuk ve gençleri yaratıcı olmaya teşvik etmek isteyenler tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bu günü kutlamak için seçilen 17 Ocak tarihi, politikacı ve çocuk mucidi olan Benjamin Franklin’in doğum günü olması nedeniyle seçilmiştir.
Tüm yenilikler, ihtiyaçlardan çıkmaktadır. Mucitler, yakın akrabalarının, arkadaşlarının veya insanların sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla icat yapmaktadır. Düşünceleri, hayalleri bize göre sınırsız olduğu için çocuklar daha rahat icatlarda bulunabilmektedir. Unutmayalım ki yetenek işlenmediğinde kaybolur. Çocuklara bilimi sevdirebilmek için, onu erken yaşta tanıştırmak şarttır. Bunun için topluma bilimi sevdirmeli ve icat etmeyi yaygınlaştırmalıyız.
Son yıllarda ülkemizde genç mucitlerimiz çeşitli platformlarda icatları ile kendilerini göstermektedir. Okullarımız ise genç mucitler oluşturmak için çalışmalar yapmaktadır. TÜBİTAK bu konuda gençlerimize destek olmakta ve onların projelerini değerlendirmektedir.
Kendi çocuklarınızı, torunlarınızı ve çevremizdeki diğer çocukları, problemlere bilimsel ve mantıksal çözümler aramaya teşvik edelim. Çocukların, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olalım. Bunun için problem çözme oyuncakları ve oyunlar oynatalım. Aynı zamanda çocukların çevrelerindeki dünyayı merak etmelerini ve sorunları çözerken yaratıcı olmalarını teşvik edelim.
Bir çocuğun bir alet veya oyun için bir fikri varsa, hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olalım. Bugün tanıdığınız ve sevdiğiniz birçok buluşun bir zamanlar çocuk olanların kafasındaki minicik bir sorudan ortaya çıktığını da unutmayalım.

Share
3.135 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...