logo

DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika!
Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği, yaratıcı düşünceler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazıları ihtiyaçtan, bazıları ise özel ilgiden dolayı icatlar yapmaktadır.
Genelde planlanmayan, kendi kendine ortaya çıkan buluşlar günümüz dünyasında sürekli olarak hayatlarımızı değiştirecek bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Meraklı ve başarısızlıktan korkmayan insanların doğayı dikkatle gözlemleyerek fark ettiği ipuçları yardımıyla, cesaret, sabır, titizlik veya ekip çalışması ile insanların ihtiyaçlarını karşılayacak bir icat çıkarabilmektedirler.
Yaratıcı düşünce ya da buluş yapabilme kabiliyeti, hayal gücümüzü ve bilgimizi kullanarak, daha kolay, daha ekonomik, daha sıhhatli, daha çabuk, daha hassas ve çevremize daha duyarlı yeni şeyler ya da yeni yöntemler geliştirmemiz gerekmektedir. Yani önce, bir şeylerin geliştirilmesinin, yenilik getirmenin gerekli olduğunu düşünmeliyiz. Bundan sonra ise, geliştirilmesi gerekli olan şeyi dikkatlice gözlemlemek ve onun üzerinde hayal gücümüzü, bilgimizi ve pozitif yaklaşımımızı kullanarak yorulmadan ve başarısızlıklardan yılmadan çalışmamızı sürdürmeliyiz.
Her sene 17 Ocak günü, “Dünya Çocuk Mucitleri Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya Çocuk Mucitler Günü, birkaç yıl önce genç mucitlerin başarılarını kutlamak ve daha çok çocuk ve gençleri yaratıcı olmaya teşvik etmek isteyenler tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bu günü kutlamak için seçilen 17 Ocak tarihi, politikacı ve çocuk mucidi olan Benjamin Franklin’in doğum günü olması nedeniyle seçilmiştir.
Tüm yenilikler, ihtiyaçlardan çıkmaktadır. Mucitler, yakın akrabalarının, arkadaşlarının veya insanların sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla icat yapmaktadır. Düşünceleri, hayalleri bize göre sınırsız olduğu için çocuklar daha rahat icatlarda bulunabilmektedir. Unutmayalım ki yetenek işlenmediğinde kaybolur. Çocuklara bilimi sevdirebilmek için, onu erken yaşta tanıştırmak şarttır. Bunun için topluma bilimi sevdirmeli ve icat etmeyi yaygınlaştırmalıyız.
Son yıllarda ülkemizde genç mucitlerimiz çeşitli platformlarda icatları ile kendilerini göstermektedir. Okullarımız ise genç mucitler oluşturmak için çalışmalar yapmaktadır. TÜBİTAK bu konuda gençlerimize destek olmakta ve onların projelerini değerlendirmektedir.
Kendi çocuklarınızı, torunlarınızı ve çevremizdeki diğer çocukları, problemlere bilimsel ve mantıksal çözümler aramaya teşvik edelim. Çocukların, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olalım. Bunun için problem çözme oyuncakları ve oyunlar oynatalım. Aynı zamanda çocukların çevrelerindeki dünyayı merak etmelerini ve sorunları çözerken yaratıcı olmalarını teşvik edelim.
Bir çocuğun bir alet veya oyun için bir fikri varsa, hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olalım. Bugün tanıdığınız ve sevdiğiniz birçok buluşun bir zamanlar çocuk olanların kafasındaki minicik bir sorudan ortaya çıktığını da unutmayalım.

Share
2.893 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya'dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla'dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum. “Vatan ...
 • DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Sosyal adalet, milletlerin barış ve refah içinde bir arada yaşamaları için temel bir ilkedir. Sosyal adalet, ancak insanların cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, din, kültür veya maluliyet nedeniyle karşılaştığı engeller ortadan kaldırıldığında mümkündür. Bir başka deyişle, toplumda herkesin her konuda hakça paylaşım olduğu konusunda genel bir kanaatin bulunmasıdır. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı “Dünya Sosyal ...
 • İLTİFAT GÖRMEK

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şun...
 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...