logo

DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜ

İnsanlar tarih boyunca gökyüzünde olan yağmur, kar, fırtına, şimşek gibi olaylara karşı ilgi duymuşlardır. Hem hava olaylarından yararlanmak, hem de korunmak amacıyla çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalar sonucunda Meteoroloji bilimi oluşmuştur. Pekiyi Meteoroloji nedir?
Atmosferde oluşan sıcaklık değişmelerini, rüzgâr, yıldırım, yağmur, dolu, kar, fırtına gibi olayları inceleyen fizik dalına ve ha­va olayları ile ilgili tahminleri yapan hava bilgisine Meteoroloji de­nir.
Meteoroloji, kısaca atmosfer bilimidir. Bu bilimle uğraşan insanlara meteorolog denir. Meteoroloji uzmanları uydular veya balonlar yardımıyla hava olaylarını in­celeyip gözlem yaparlar ve bu verilerden belirli sonuçlar çıkarırlar.
Meteoroloji alanındaki ilk bilimsel çalışmalar 19. yüzyılda ya­pılmıştır. 1873 yılının Eylül ayında Viyana’da Uluslararası Meteoro­loji Kongresi toplanmıştır. Bu kongrede “Uluslararası Meteoroloji Komitesi” kurulmuştur. Bu kuruluş Birleşmiş Milletler bünyesinde yer almıştır.
Dünya Meteoroloji Teşkilatı ise 23 Mart 1950 tarihinde kurulmuştur. Bu nedenle her yıl 23 Mart günü “Dünya Meteoroloji Günü” olarak kutlanmaktadır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve 186 ülkenin üye olduğu Dünya Meteoroloji Teşkilatı, her yıl güncel bir konu belirlemektedir. Belirlenen konu hakkında konferanslar düzenlenmekte, basın, radyo, televizyon ve diğer etkinliklerle meteoroloji halka tanıtılmaktadır. Bu günde üniversiteler, kurum ve kuruluşlarla meteoroloji teşkilatı arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine çalışılmaktadır.
Ülkemizde resmi olarak 1937 yılında kurulan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sürekli kendini yenileyerek çağın gerektirdiği son teknolojik gelişmeleri her zaman takip etmiştir. Dolayısıyla bugün yeni teknoloji ve sistemleri en iyi kullanan kurumlardan birisi haline gelmiştir.
Günlük işlerimizi planlarken hava durumunu da göz önünde bulundurmak zorundayız. Yağmurlu, karlı havalarda daha dikkatli oluruz ve yolculuklarımızı ona göre ayarlarız. Sıcak ve soğuk aylarda ise giysilerimizi ona göre ayarlar planlarımızı buna göre yaparız. Bu nedenle hepimiz hava durumu ile iç içeyiz.
Meteorolojik bilgiler ilk bakışta bazı meslek grupları için çok önemli gibi görünmekle birlikte günlük yaşantımızda hepimiz için önemlidir. Hava durumu, iş için dışarı çıkarken, spor yaparken önemli olduğu gibi, çiftçiler, balıkçılar, yolcular, kaptanlar, pilotlar, turizmciler, askerler, pazarcılar vb. için de oldukça önemlidir.
Meteoroloji günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yaşantımızın birçok noktasında hava olayları etkili olmaktadır. İklim değişikliği pek çok yönde, insan sağlığını etkilemektedir. Kar ve yağış gibi hava olayları hayatımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Doğru gözlem ve doğru tahmin sayesinde yapılan erken uyarı, insanların güvenli ve rahat bir şekilde yaşama şanslarını arttırmaktadır.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, uydu teknolojisiyle Türkiye’nin atmosferini sürekli olarak izlemektedir. Kısa süreli tahmin ve erken uyarılar konusunda son teknoloji olan Meteorolojik Radar Ağını tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişletmeye çalışmaktadır.
Gelecek günlerdeki yaşanabilecek olumsuz havalardan haberdar olabilmek, maddi-manevi kayıpları en aza indirebilmek için meteorolojiye kulak vermeliyiz. Bu vesileyle “23 Mart Dünya Meteoroloji Günü”’ nü kutlar, başarılı çalışmaların devamını dilerim…

Share
911 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...