logo

DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

Bilindiği üzere 4 Aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya 04 Aralık günü sığınan Santa Barbara isimli kız, madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilmiştir. Efsaneye göre Santa Barbara’nın aynı zamanda İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır. Santa Barbara’nın mağaralarda çalışan madencileri koruduğuna inanılması nedeniyle önce Anadolu’da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada 04 Aralık tarihi, “Dünya Madenciler Günü” olarak kabul edilmiştir.
Özellikle en çok maden kazalarının yaşandığı ve binlerce kişinin yerin altında can vererek şehit olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de “4 Aralık Dünya Madenciler Gününe dikkat çekilmesi gerekmektedir.
Madencilik, ülkelerin kalkınmasında rol oynayan, sanayinin itici gücü, katma değeri yüksek olan, kaynak ve istihdam yaratan bir sektördür. Maden ürünleri, sanayi, enerji, tarım ve inşaat sektörlerinin, yani bütün ana yatırım alanlarının temel girdilerini oluşturmaktadır. Ülkelerin en önemli ekonomik güçleri olan maden varlıkları, kalkınmanın gerçek kaynaklarıdır.
Ülkemizin kalkınmasında tartışılmaz öneme sahip olan madenlerimizin gün yüzüne çıkartılmasında en büyük pay şüphesiz madenci kardeşlerimizindir. Madenlerin işletilmesinde en büyük önem, insana verilecek değer olmalıdır. Madenlerin ülke ekonomisine kazandırılması sırasında, iş güvenliği ve işçi sağlığı daima öncelikli olarak yer almalıdır.
Ülkemizde madencilik sektörü uzun yıllardan bu yana yeterli desteği göremediği gibi göz ardı edilmiş, üretim, verimlilik ve teknolojik açıdan diğer ülkelerle rekabet edecek seviyeye ulaşamamıştır. Ayrıca, ülkemiz maden varlıkları bakımından oldukça zengin olmasına rağmen bu varlıklar yeterince gün yüzüne çıkartılamamıştır. Türk madencilik sektörüne yön verecek kalıcı ve günün koşullarına uygun bir madencilik politikasının olmayışı sektörü içinden çıkılmayacak durumlar içine itmiştir. Mevcut yasal düzenlemeler ve işleyiş ile de madencilik sektöründe bir atılım yapmak mümkün değildir. Son dönemlerde yaşanan maden kazaları bunlara birer örnek teşkil etmektedir.
Madencilik sektörünün geliştirilmesi, güçlendirilmesi, sorunların çözümü, madencilik faaliyetlerinin desteklenmesi ve iyileştirilmesi kapsamında ulusal maden politikalarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekmektedir. Çünkü geleceğin ekonomisi madenlerimizin verimli kullanmasına bağlıdır.
Yer altında bulunan kaynaklarımızı her türlü tehlike ve zorluk altında doğayla mücadele ederek üreten maden işçilerine, toplumun vefa borcu bulunmaktadır. Tüm işçilerimizin can güvenliği korkusu olmadan, iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmış madenlerde, insanca koşullarda çalışmaları sağlanmalıdır. Bu uğurda yaşamını yitiren maden şehitlerimizi minnet ve şükran duyguları içerisinde bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, tüm maden işçilerine ve ailelerine sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum.

Share
865 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...