logo

DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür.
Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ince ve yassı yapraklardan oluşan bir tür makarnadır.
1390 yılında İngiltere’de yayımlanan The Forme of Cury isimli ilk yemek kitabında birçok yemeğin dışında Lazanya tarifi de yer almaktadır. Bu bilgi de bize Lazanyanın tarihinin çok daha eskilere dayandığını göstermektedir.
İtalya’nın antik ve mutfağı ile ünlü bir şehri olan Bolonya, içerisinde lazanyanın da yer aldığı mutfak zenginliği ile birlikte misafirperverliği de ön plana çıkmaktadır. Lazanya bu şehrin tutkusunu mükemmel bir şekilde ifade etmektedir. Dalgalı makarna katmanlarından yapılan lazanya, sosunun adını (Bolognese) Bolonya’dan almıştır.
İtalyanca Lasagne olarak bilinmekte, İngilizcede ise Lasagna olarak adlandırılmaktadır. Bu eşsiz lezzete adını veren ise ne sosu, ne hamuru, ne de ilk keşfeden kişidir. Lazanya, aslında bu yemeğin piştiği kabın adıdır. Fakat zaman içinde kabın adı yemeğin adı olmuştur. Adının Yunancada tencere anlamına gelen “Lasanon” kelimesinden türediği ifade edilmektedir.
Bir makarna çeşidi olan lazanya, akşam yemeği için hem çok pratik hem de farklı bir alternatif yemek olarak servis yapılabilmektedir. Türkler bu yemeği hem börek hem de makarna lezzetinde sevdiği için Türkiye’de sıkça tüketilmektedir.
Sosu, kıvamı, lezzetli katmanları ve ağızda yayılan aromasıyla özel bir tat olan lazanya, ince hamurların arasına yerleştirilen domates sosu ve peynirle hazırlanmaktadır. Lazanya, farklı mutfak kültürlerinde de hazırlanan bir yemek türüdür. Örneğin “Lazanki”, Belarus ve Polonya gibi Doğu Avrupa’da yenilen bir lazanya çeşididir.
Özel olarak açılan ince hamurun, çeşitli soslar ile buluşmasından meydana gelen lazanyanın hamurunun yumuşak olmasının sırlarından birisi de ara katlara sürülen beşamel sostur. İtalyanlar bu lezzetli yiyeceğe farklı soslar ekleyip tüketmektedir. En çok tercih edilen tür ise ilk dönemlerde hazırladığı gibi peynirli ve domatesli olanı sevilmektedir.
Lazanya için farklı tarifler mevcuttur. Deniz ürünlü, etli, tavuklu, ıspanak, patlıcan, patates gibi sebzeli lazanyalar elbette var. Peki, “lazanya makarna mıdır?” diye düşünebilirsiniz. Aslında Lazanya bir tür soslu makarnadır. Sadece pişirme yöntemi farklılık göstermektedir.
Her yıl dünyada 29 Temmuz günü “Dünya Lazanya Günü” olarak kutlanmaktadır.
İtalyan mutfağından dünyaya yayılan bu eşsiz lezzet lazanyanın tadını doya doya almak için sıcak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Soğuyan lazanya kalıplaşabilir ve lezzetli bir tat veremez. Bir tür hamur yemeği olan lazanya kalori içermektedir. Kalori değeri ise diyet yapanları düşündürecek cinstendir. Beşamel sosta yer alan tereyağı ve un, lazanyanın iç harcı ve yaprakları derken porsiyon kontrolü alarm verebilir. Orta porsiyon lazanyada 494 kalori mevcuttur.
Lazanyanın seveni ülkemizde de oldukça fazladır. İster evde hazırlayın isterse market raflarında hazır halde satılan lazanyayı sizler de farklı soslar ve baharatlarla yapabilirsiniz. Rendelenmiş kaşar ya da değişik peynir çeşitleri kullanarak da lazanya hazırlayabilirsiniz. Bu vesileyle “Dünya Lazanya Gününüz” kutlu olsun.

Share
5.280 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...
 • İSLÂM ŞUBESİ VE SAADET MEKTEPLERİ-2

  04 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Men’-i Tese’ül Cemiyeti (Dilenmeyi Men Eden Cemiyet) İSLÂM ŞUBESİ VE SAADET MEKTEPLERİ-2 B.İKİNCİ BÖLÜM İstanbul’da bu çalışmalar olurken önce Develi’de Gölemen civarında bir Amerikan Koleji açılması istenilmiş fakat Develi’li aydınlar misyonerlerin İncil günlerinden huylanarak bu fikrin rahmani olmadığını görmüşler ve karşı çıkarak bu kolejin açılmasını engellemişlerdir.Fakat Amerikan misyonerleri bu düşüncelerini Talas’ta gerçekleştirmişlerdir.1870. Amerikan misyonerlerinin Develi’ye gelişleri 1860’lardadır. Develi’de kolej düşünceleri ...
 • DÜNYA FİZYOTERAPİST GÜNÜ

  04 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Fizyoterapist; Fizik tedavi konusunda yüksek öğrenim görmüş, gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış sağlık personeli olup, rehabilitasyon ekibinin tabii üyesi ve diğer ifadeyle Fizik Tedavi Uzmanı olarak tanımlanmaktadır. Bu ekipte, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, ilgili branş hekimleri, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, konuşma terapisti, rehabilitasyon hemşiresi, ortez protez teknikeri, psikolog, sosyal hizmetler uzmanı gibi sağlık personeli de yer almaktadır. Fizyoterapi ya da ülkemizde bilinen adıyla Fizik Tedavi, fizyoterapistler tar...