logo

DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür.
Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ince ve yassı yapraklardan oluşan bir tür makarnadır.
1390 yılında İngiltere’de yayımlanan The Forme of Cury isimli ilk yemek kitabında birçok yemeğin dışında Lazanya tarifi de yer almaktadır. Bu bilgi de bize Lazanyanın tarihinin çok daha eskilere dayandığını göstermektedir.
İtalya’nın antik ve mutfağı ile ünlü bir şehri olan Bolonya, içerisinde lazanyanın da yer aldığı mutfak zenginliği ile birlikte misafirperverliği de ön plana çıkmaktadır. Lazanya bu şehrin tutkusunu mükemmel bir şekilde ifade etmektedir. Dalgalı makarna katmanlarından yapılan lazanya, sosunun adını (Bolognese) Bolonya’dan almıştır.
İtalyanca Lasagne olarak bilinmekte, İngilizcede ise Lasagna olarak adlandırılmaktadır. Bu eşsiz lezzete adını veren ise ne sosu, ne hamuru, ne de ilk keşfeden kişidir. Lazanya, aslında bu yemeğin piştiği kabın adıdır. Fakat zaman içinde kabın adı yemeğin adı olmuştur. Adının Yunancada tencere anlamına gelen “Lasanon” kelimesinden türediği ifade edilmektedir.
Bir makarna çeşidi olan lazanya, akşam yemeği için hem çok pratik hem de farklı bir alternatif yemek olarak servis yapılabilmektedir. Türkler bu yemeği hem börek hem de makarna lezzetinde sevdiği için Türkiye’de sıkça tüketilmektedir.
Sosu, kıvamı, lezzetli katmanları ve ağızda yayılan aromasıyla özel bir tat olan lazanya, ince hamurların arasına yerleştirilen domates sosu ve peynirle hazırlanmaktadır. Lazanya, farklı mutfak kültürlerinde de hazırlanan bir yemek türüdür. Örneğin “Lazanki”, Belarus ve Polonya gibi Doğu Avrupa’da yenilen bir lazanya çeşididir.
Özel olarak açılan ince hamurun, çeşitli soslar ile buluşmasından meydana gelen lazanyanın hamurunun yumuşak olmasının sırlarından birisi de ara katlara sürülen beşamel sostur. İtalyanlar bu lezzetli yiyeceğe farklı soslar ekleyip tüketmektedir. En çok tercih edilen tür ise ilk dönemlerde hazırladığı gibi peynirli ve domatesli olanı sevilmektedir.
Lazanya için farklı tarifler mevcuttur. Deniz ürünlü, etli, tavuklu, ıspanak, patlıcan, patates gibi sebzeli lazanyalar elbette var. Peki, “lazanya makarna mıdır?” diye düşünebilirsiniz. Aslında Lazanya bir tür soslu makarnadır. Sadece pişirme yöntemi farklılık göstermektedir.
Her yıl dünyada 29 Temmuz günü “Dünya Lazanya Günü” olarak kutlanmaktadır.
İtalyan mutfağından dünyaya yayılan bu eşsiz lezzet lazanyanın tadını doya doya almak için sıcak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Soğuyan lazanya kalıplaşabilir ve lezzetli bir tat veremez. Bir tür hamur yemeği olan lazanya kalori içermektedir. Kalori değeri ise diyet yapanları düşündürecek cinstendir. Beşamel sosta yer alan tereyağı ve un, lazanyanın iç harcı ve yaprakları derken porsiyon kontrolü alarm verebilir. Orta porsiyon lazanyada 494 kalori mevcuttur.
Lazanyanın seveni ülkemizde de oldukça fazladır. İster evde hazırlayın isterse market raflarında hazır halde satılan lazanyayı sizler de farklı soslar ve baharatlarla yapabilirsiniz. Rendelenmiş kaşar ya da değişik peynir çeşitleri kullanarak da lazanya hazırlayabilirsiniz. Bu vesileyle “Dünya Lazanya Gününüz” kutlu olsun.

Share
5.348 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...