logo

DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır.
Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, herkese sevgi, şefkatle sarılmayı gösterme günüdür. Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü, sarılmaya ve kucaklaşmaya adanmış yıllık gerçekleşen bir etkinliktir. Dünya Sarılma Günü fikri, herkesi aile ve arkadaşlarına daha sık sarılmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
21 Ocak 1986’da Michigan’da başlatılan bu eylem, daha sonra Kanada, İngiltere, Almanya, Polonya, Avustralya gibi ülkelerde de benimsenmiştir. Özellikle sosyal medya ve mobil hayatın yaygınlaşması ile çok daha fazla ses getiren Dünya Sarılma Günü’nün fikir sahibi ise 24 yaşında Michigan Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi Kevin Zaborney’dir.
Kevin Zaborney; “İnsanlarla her zaman pozitif bir etkileşim gerekir, bu durumu da en iyi kucaklaşma açıklar” diye bir fikir düşündü. Bu düşüncesini hayata geçirerek “Kucaklaşmanın insan üzerindeki olumlu etkilerini görmek için gözlem yapmaya karar verdi. Sarılma ya da kucaklaşmanın insanlar üzerindeki etkileri gözlemlemek için yaptığı bu çalışma sonrasında ABD tarafından patenti alındı. Böylece 21 Ocak tarihi resmileştirilen özel bir güne dönüştürülmüş oldu. Her yıl 21 Ocak, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. O günden bugüne dünyanın birçok ülkesinde kutlanmaya devam edilmektedir.
Sarılmak, sevgimizi belli etmenin en kolay ama en samimi yollarından biridir. Olumlu duygularımızı açığa çıkaran sarılma eylemi aslında hepimiz için bir ihtiyaçtır. Daha dengeli ruh hali içerisinde olmamızı sağlayan sarılmanın önemine dikkat çeken “Dünya Sarılma Günü” bize yüksek maneviyat kazandırabilecek bir gündür diyebiliriz.
Sarılmanın insan üzerinde olumlu etkileri üzerine yapılan pek çok farklı çalışma mevcuttur. Bu çalışmaların vardığı ortak nokta ise insanın doğası gereği sarılmanın bir ihtiyaç olduğudur. Çocukluğumuzda oyun oynarken kavga ettiğimiz kardeşimiz ya da arkadaşımızla “Hadi sarılın da barışın” diyen büyüklerimiz bizleri hep uyarmıştır.
İlerleyen yıllarda sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle sosyal medya platformlarında herkesin sevdikleriyle sarılarak paylaştığı fotoğraf ve videolar da ayrı bir etkinlik olarak yer almaktadır. Bugün herkesin sevdiklerine sebepsiz bir kucaklaşma ile zaman ayıracağı bir gün olarak kutlanmaktadır.
Sarılmanın mutluluk hormonu aşıladığı bilim insanları tarafından da doğrulanmıştır. Yapılan araştırmalarla sarılmak, beynin endorfin adlı hormonu salgılamasına neden olmaktadır. Bu da vücut genelinde iyileşmeye imkân sağlayan bir hormondur. Sarılmak, baş ağrısını hafifletmekte ve kaygı, stres veya depresyonu azaltabilmektedir.
Sarılma öte yandan öz saygıyı inşa edebilir, sinirleri sakinleştirebilir, yalnızlık hissini giderir. Uyku problemini tedavi edebilir, korkuyu yenmede yardımcı olabilir, duyguları teşvik eder, keyif artırır, ruhu sakinleştirir ve hatta bazı insanlara göre yaşlanma sürecini yavaşlatır ve iştah kontrolünde de etkilidir. Kucaklaşma ve dokunuş, kadınlar üzerinde erkeklere oranla daha büyük etkilere sahiptir. Çocukların zihinsel gelişim ve korkuların üstesinden gelebilmeleri açılarından da önemlidir.
Ne yazık ki korana virüs nedeniyle bu sene insanlar, bu özel günü sosyal medyada kutlamak zorunda kalacaklar. Bu özel günü sevdikleriyle güzel bir fotoğraf paylaşarak geçirmek isteyenler 21 Ocak Dünya Sarılma Günü fotoğraflarını birer anı olarak saklayabilirler.
21 Ocak Dünya Sarılma Gününde, içten ve sevgi dolu bir kucaklaşmanın verdiği mutluluğu hissetmek için siz de sevdiklerinize sarılmayı ihmal etmeyin. Sadece bir gün değil, her gün kucaklaşmak ve sevgiyi yaymak umuduyla…

Share
3.610 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KADIN HAPİSHANESİ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Develi 1870 yılında Kayseri’ye bağlı bir kaza olmuştur. İlk kaza merkezi bugün, hala yaygın adıyla anılan “Eski Saray” denilen Venk bölgesinde Hüseyin Sağlam‘ın dere kenarındaki evinin bulunduğu alandır. Osmanlı salnamelerinden de öğrendiğimize göre burada iki katlı Kaymakamlık binası çevresinde Müritler Çeşmesi ve Müritler Mescidi, Seyrânî Hamamı, İnkılap İlkokulu. PTT vb. idarî yerler yapılmıştır. Daha sonra bu bina İstiklal İlkokulu’na taşınmıştı. Değerli bir İslam tarihçimiz M.Asım Köksal bu okul’da “sınıf çavuşluğu / sınıf başkanı” olarak ...
 • DÜNYA DİLBİLGİSİ GÜNÜ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Dil, insanı insan yapan değerlerin başında gelmektedir. Dilbilgisi bize dilimizin ses, şekil, cümle yapısı kurallarını öğretmekte olup, imla kuralları da dilimizi yanlışsız yazmamızı sağlamaktadır. Dil, insanların fikir alışverişinde bulunma, birbirleriyle iletişim kurma aracıdır. Her dilin kendine özgü ses dizgesi, söz varlığı ve dil bilgisi kuralları vardır. Dilin bu yönleri, dil biliminin ilgili dallarında incelenmektedir. Bireyin kendi ana dilinin imkân ve zenginliklerini bilmesinin yanı sıra dil becerilerini geliştirmesi için de dil bilg...
 • Develi Tarihi Demirciler Çarşısı

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Çok değil bundan 50 yıl önce Develi birinci sınıf bir çarsıya sahipti, bu çarşı Demirciler Çarşısı diye anılırdı. Develi’nin kırk köyünden başka; Yahyalı, Yeşilhisar, Feke, Göksun, Tomarza halkı ve bu kasabaların 180 köyü alışverişini buradan yapardı. Kayseri’ye pek nadir gidilirdi. Yoğurt Pazarı olarak anılan küçük bir çarşı daha vardı, burada manifaturacı, berber, terzi, bakkal gibi birkaç küçük esnaf bulunurdu. Diğer mahallelerde sadece bakkal dükkânları ve mahalle fırınları vardı. Ana büyük çarşı Fenese’deydi. Demirci ustaları...
 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...