logo

DÜNYA KÖPEK GÜNÜ

Köpek, köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400’den fazla ırkı olan, etçil, memeli bir hayvandır. Köpek sözcüğü modern Türkçeye, 15. yüzyılda, muhtemelen Kıpçak Türkçesinden geçmiştir. Köpek sözcüğü Kıpçakcada, kabarmak, irileşmek anlamına gelen “köp” fiilinden gelmektedir. Kıpçakca dil kılavuzunda “İtin iri ve tüylü olan cinsine köpek denir” şeklinde bir ibare vardır.
Tilki ve çakallarla da akraba olan köpekler, kedilerle birlikte dünyanın en geniş coğrafyasına yayılan ve insanlar tarafından en çok beslenen iki evcil hayvandan birisidir. Köpekler 12 bin yıldan daha uzun bir süre insanoğlunun av partneri, onun koruyucusu ve arkadaşı olmuştur.
Dünyadaki yüzlerce köpek ırkı çok çeşitli renk ve biçime sahiptir. Köpekleri hemen hemen herkes sever. Hatta bazılarımız evlerinde köpek besler. Köpekler insanın en iyi dostudur. Bu sevimli ve sadık hayvanlarla olan dostluğumuzun tarihi günümüzden yaklaşık 30.000 yıl öncesine kadar uzanır. Bu uzun süre boyunca hemen her toplum köpeklere ilgi göstermiş, onları sevmiş ve başta bekçilik, avcılık, yük çekme ve hayvan gütme olmak üzere çeşitli işlerde onları kullanmıştır.
“Dünya Köpekler Günü”, 26 Ağustos’ta kutlanmaktadır. 2004 yılında hayvan hakları savunucusu Colleen Paige tarafından başlatılmıştır. Dünya Köpek Gününün 26 Ağustos olarak belirlenmesinin nedeni ise, Paige’nin henüz 10 yaşındayken ailesinin ilk köpekleri olan “Sheltie”yi barınaktan kurtardıkları tarih olmasıdır. Dünya Köpek Gününün amacı, köpekleri daha iyi bir ortamda refah içinde yaşatmak, köpek sahiplenmeyi yaygın hale getirmek, farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek amacıyla kutlamalar yapılmaktadır.
Aileden biri gibi sevilen, korunan ve bakılan bu köpekler şanslı olanlardır. Bir de kentlerin sokaklarında ve terk edilmiş alanlarında yaşayan daha doğrusu hayatta kalmaya çalışan başıboş köpekler vardır. 26 Ağustos günü birçok ülkede köpeklerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir şeyler yapmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Kent yaşamının bir parçası olan sokak köpekleri konusu gündeme taşımaktadır.
Sadakati ve hissettirdiği güven duygusu ile binlerce yıldır biz insanlarla birlikte yaşayan köpekler, sosyal hayatın önemli bir parçasıdır. Köpekler evcilleştirildiğinde ve eğitildiğinde, kişisel güvenlik ve koruma, engelliler için rehber, ihtiyacı olanlar için terapist, bomba ve uyuşturucu arama için detektör, arama kurtarma çalışmaları için kurtarıcı görevi üslenebilmektedir. Köpeklerin tüm bunlar için insanlardan beklentisi ise sadece ilgi, sevgi ve sabırdır.
Köpeklerin işlevleri ve algılanışları toplumdan topluma fark etmektedir. Antik Mısır’da köpekler kutsal sayılmıştır. Günümüzde birçok ülkede bekçi, bazı ülkelerde yük hayvanı ve hatta yiyecek olarak kullanılmaktadır. Batılı ülkelerde köpekler genellikle ev arkadaşı ve refakatçi olarak beslenmektedir.
Köpeklerin de insanlar gibi beş duyusu vardır. Bunlardan en gelişmiş olanı koku alma duyusudur. Irklar arasında farklılar olmakla birlikte tüm köpeklerin koklama duyusu gelişmiş olup insanlardan çok daha iyidir. Koklama, görme ve işitme köpekler için takdire şayan özelliklerdir. Üstelik bu özelliklerin yanına zekâ ve hislerini de ekleyecek olursak neden hayatımızda olduklarını daha kolay anlayabiliriz.
Yapılan araştırmalara göre köpeklerin çoğu ağlayan ve üzüntü içinde olan insanlara, mutluluk yaşayan insanlara göre daha çok yanaşabilmektedir. Köpekler kanseri sezebildikleri gibi iş stresini de azaltabilmektedir. Ayrıca, alerjiniz olan şeylerden uzak durmanızı, sosyal olmanızı sağlamakta ve depresyonu tedavi edebilmektedir.
26 Ağustos Dünya Köpek Gününde, sokakta yaşayan canları da ihmal etmeyin. Sokağınızda yaşayan sahipsiz köpekleri de mutlaka bir kap su ve bir kap mama ile mutlu edin. Onlara düzenli olarak su ve yiyecek verebilirsiniz, kötü hava koşullarında sığınabilecekleri bir yer yapabilirsiniz, veterinere götürebilirsiniz. Hatta belki barınaktan bir köpek sahiplenebilirsiniz. Şartlarınız uygunsa hayat onlarla daha da güzel…

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Ağustos 2021, Sayfa 3

Share
116 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...
 • Sıla-i Rahim – 2

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul'dan Develi'ye bir gönül köprüsü kurmuştuk. Şenliklerle, açılışlarla ve ziyaretlerle bu yıllarca devam etti. Elbette bu iki haftaya sığmayacak kadar değerli büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız vardı. Özür dileyerek belirtmem gerekir ki pandemi ve zaman dolayısıyla hepsinin ziyaret etmek mümkün olmadı. Değerli hocamız Ömer Kaliber ile aynı mekânlarda birkaç kez karşılaşıp sohbet etmemize rağmen bir fotoğrafımız olmadı. Yıllar sonra karşılaştığımız arkadaşlarımızla hasret giderdik. Kaymakamlık ve Belediye personeline, beni kucak...
 • DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir. Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletle...