logo

DÜNYA KOOPERATİÇİLİK GÜNÜ

Tüzel kişiliğe sahip olan, ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek veya geçimlerine ait ihtiyaçlarını işgücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle sağlayıp korumak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulan, değişken ortaklı ve değişken sermayeli ortaklıklara kooperatif denir. Özerk bir teşkilat olan kooperatifler, amacına göre konut, üretim, tüketim, satış ve kredi kooperatifleri gibi isimler almaktadır.
Kooperatifçiliğin amacı, kamu ve özel sektör işletmelerine ilave olarak, ülkemizin ekonomik, sosyal ve toplumsal ilerlemesine katkıda bulunmak, var olan kooperatif çeşitlerini teorik ve pratik olarak inceleyerek, gerçek değerine ulaşmasını sağlamaktadır.
Dünyada ilk kooperatifçilik hareketi 1816 yılında İngiltere’de başlamıştır. Daha sonra Fransa ve Almanya’da tüketim, üretim, kredi kooperatifleri kurulmuştur. Zamanla dünyanın öteki ülkelerine de yayılmıştır. Bugün daha çok demokratik ülkelerin hemen hepsinde çeşitli kooperatifler kurulmuş ve başarı ile çalışmaktadır.
Ülkemizde kooperatifçiliğin öncüsü olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1861 yılında Mithat Paşa’nın kurduğu “Memleket Sandıkları” ile başlamıştır. Cumhuriyet döneminde ise Atatürk’ün önderliğinde kooperatiflere yönelik tüm hukuki düzenlemeler yapılmış ve geliştirilmiştir. Atatürk, 1920 yılından ölümüne kadar geçen sürede sürekli olarak Türkiye’deki kooperatif hareketi içerisinde yer almıştır.
Kooperatifçiliği tanıtmak, yararlarını anlatmak, bireyleri kooperatifçiliğe teşvik etmek amacı ile Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından 1995 yılında, 21 Aralık gününün “Dünya Kooperatifçilik Günü” olması kabul edilmiştir. Her yıl 21 Aralık’ta “Dünya Kooperatifçilik Günü” hem dünyada ve hem de ülkemizde kutlanarak, kooperatifçiliğin tanıtılması, amaçları ve faydalarının neler olduğu anlatılmaktadır.
Kooperatiflerin ülke ekonomisine ve sosyal yaşama etkileri şüphesiz önemli ve değerlidir. Ancak geçmiş dönemlerde gerek hükümet müdahaleleri, gerekse kooperatiflerin yönetim süreçlerinden kaynaklanan nedenlerden ötürü başarısız uygulamalarla karşılaşılmıştır. Sebebi ne olursa olsun başarısız uygulamalar ülkemizde kooperatifçilik imajını olumsuz etkilemektedir.
Son dönemlerde kooperatiflere yönelik devlet desteğinin giderek azalması, eğitim, bilinçlendirme ve araştırma faaliyetlerindeki yetersizlik, örgütlenme ve kooperatifler arası işbirliği sorunu, sermaye yetersizliği, denetim ve imaj sorunu, kurumsal ve profesyonel yönetim eksikliği, mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar Türkiye’de kooperatifçiliğin gelişmesine engel olmaktadır.
Sonuç olarak, ülke ekonomisine katkısı olan kooperatifleşme, refah artışı için önemli katkılar sağlayabilecek araçların başında gelmektedir. Kooperatif geliştirme merkezlerinin özellikle grup içi iletişim, birlikte hareket edebilme, özgüven gelişimi gibi konularda kooperatifçilerin desteklemeleri gerekmektedir. Bu itibarla herkesin özellikle hükümet ve yerel yönetimlerin geç kalmadan kooperatifler için bir şeyler yapmaları ve kooperatiflere sahip çıkmaları gerekmektedir.
Dünya kooperatifçilik günü vesilesiyle, kooperatiflerimizi iyi tanıyarak onlara destek verilmesini, kooperatifçiliğinin çok daha güzel günler görmesini temenni ediyorum.

Share
803 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...