logo

DÜNYA KOOPERATİÇİLİK GÜNÜ

Tüzel kişiliğe sahip olan, ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek veya geçimlerine ait ihtiyaçlarını işgücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle sağlayıp korumak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulan, değişken ortaklı ve değişken sermayeli ortaklıklara kooperatif denir. Özerk bir teşkilat olan kooperatifler, amacına göre konut, üretim, tüketim, satış ve kredi kooperatifleri gibi isimler almaktadır.
Kooperatifçiliğin amacı, kamu ve özel sektör işletmelerine ilave olarak, ülkemizin ekonomik, sosyal ve toplumsal ilerlemesine katkıda bulunmak, var olan kooperatif çeşitlerini teorik ve pratik olarak inceleyerek, gerçek değerine ulaşmasını sağlamaktadır.
Dünyada ilk kooperatifçilik hareketi 1816 yılında İngiltere’de başlamıştır. Daha sonra Fransa ve Almanya’da tüketim, üretim, kredi kooperatifleri kurulmuştur. Zamanla dünyanın öteki ülkelerine de yayılmıştır. Bugün daha çok demokratik ülkelerin hemen hepsinde çeşitli kooperatifler kurulmuş ve başarı ile çalışmaktadır.
Ülkemizde kooperatifçiliğin öncüsü olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1861 yılında Mithat Paşa’nın kurduğu “Memleket Sandıkları” ile başlamıştır. Cumhuriyet döneminde ise Atatürk’ün önderliğinde kooperatiflere yönelik tüm hukuki düzenlemeler yapılmış ve geliştirilmiştir. Atatürk, 1920 yılından ölümüne kadar geçen sürede sürekli olarak Türkiye’deki kooperatif hareketi içerisinde yer almıştır.
Kooperatifçiliği tanıtmak, yararlarını anlatmak, bireyleri kooperatifçiliğe teşvik etmek amacı ile Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından 1995 yılında, 21 Aralık gününün “Dünya Kooperatifçilik Günü” olması kabul edilmiştir. Her yıl 21 Aralık’ta “Dünya Kooperatifçilik Günü” hem dünyada ve hem de ülkemizde kutlanarak, kooperatifçiliğin tanıtılması, amaçları ve faydalarının neler olduğu anlatılmaktadır.
Kooperatiflerin ülke ekonomisine ve sosyal yaşama etkileri şüphesiz önemli ve değerlidir. Ancak geçmiş dönemlerde gerek hükümet müdahaleleri, gerekse kooperatiflerin yönetim süreçlerinden kaynaklanan nedenlerden ötürü başarısız uygulamalarla karşılaşılmıştır. Sebebi ne olursa olsun başarısız uygulamalar ülkemizde kooperatifçilik imajını olumsuz etkilemektedir.
Son dönemlerde kooperatiflere yönelik devlet desteğinin giderek azalması, eğitim, bilinçlendirme ve araştırma faaliyetlerindeki yetersizlik, örgütlenme ve kooperatifler arası işbirliği sorunu, sermaye yetersizliği, denetim ve imaj sorunu, kurumsal ve profesyonel yönetim eksikliği, mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar Türkiye’de kooperatifçiliğin gelişmesine engel olmaktadır.
Sonuç olarak, ülke ekonomisine katkısı olan kooperatifleşme, refah artışı için önemli katkılar sağlayabilecek araçların başında gelmektedir. Kooperatif geliştirme merkezlerinin özellikle grup içi iletişim, birlikte hareket edebilme, özgüven gelişimi gibi konularda kooperatifçilerin desteklemeleri gerekmektedir. Bu itibarla herkesin özellikle hükümet ve yerel yönetimlerin geç kalmadan kooperatifler için bir şeyler yapmaları ve kooperatiflere sahip çıkmaları gerekmektedir.
Dünya kooperatifçilik günü vesilesiyle, kooperatiflerimizi iyi tanıyarak onlara destek verilmesini, kooperatifçiliğinin çok daha güzel günler görmesini temenni ediyorum.

Share
701 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...