logo

DÜNYA KONUT GÜNÜ

Ev sahibi olmak dünyanın her ülkesinde herkesin en büyük hayali ve en önemli amaçlarından birisidir. Geçmişten günümüze, çalışma hayatlarına başladığı andan itibaren insanların birikim odağında hep bir ev sahibi olmak yer almaktadır. Bu, bahçe içinde bir ev ya da güzel bir apartman dairesi olabilmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de ev sahibi olmayı klasik bir barınma ihtiyacının ötesinde geleceği garanti altına almaktan kaynaklanmaktadır.
Atalarımız, “dünyada mekân, ahirette iman” sözleriyle ev konusunun önemini anlatmaya çalışmışlardır. Konutlar, insanların beslenme, giyinme gibi temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını güvenli ve sağlıklı şekilde karşılayacağı, belli bir mekânsal büyüklükteki sosyal yapılardır.
Ev sahibi olmak, yüklü miktarda borca girileceği için zaman isteyen, hatta belli bir plan dâhilinde hareket edilmesi gereken bir eyleme dönüşmektedir. İnsanlar bir yandan hayat standardını korumaya çalışırken bir yandan da birikim yapıp seneler sonra sahip olabilecekleri bir ev için birçok şeyden ödün vermek durumunda kalmaktadır. Ayrıca ev sahibi olmak için konut peşinatı bulmak, kredi kullanmak ya da nereden nasıl ev alacağına karar vermek gibi yapılması gereken önemli kıstaslar karşımıza çıkmaktadır.
Türkiye’de genç nüfusun her geçen gün artması ve ailesinden ayrı evde yaşama isteği konut ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1985 yılında almış olduğu kararla ilan edilen “Dünya Konut Günü” her yıl ülkemizde de gerçekleşmektedir.
Birleşmiş Milletler (BM), 13 Ekim gününü “Dünya Konut Günü” olarak kabul etmiştir. Birleşmiş Milletler, kentlerin temiz su ihtiyacı, gerekli kanalizasyon altyapısı ve diğer temel hizmetlerden yoksun çöküntü bölgelerinin dünyada yaşam için en büyük tehdidi oluşturan çevreler olduğunu ifade etmektedir.
Dünya Konut Gününün ilan edilmesinin ardındaki temel düşünce ve amaç, hükümetlere, yerel yönetimlere ve genel olarak kamuoyuna, insanların yaşadığı yerleşim yerlerinin daha iyi bir hale getirmenin ne kadar acil bir sorun olduğunu hatırlatmaktır. Bu konuda belediyelerimize büyük işler düşmektedir. Hükümetler, ilgili kuruluşlar özellikle gazete, radyo ve televizyonu kullanarak, basın bildirileri, konferanslar, video ve diğer görsel etkinliklerle konuyu desteklemeye çalışmaktadırlar. Sürdürülebilir, sağlıklı kentleşmenin sağlanması ve toplumun barınma hakları konusunda bilinçlendirilmesi amacını gütmektedir.
Türkiye’de inşaat sektöründe son yıllarda yaşanan hareketliliğe rağmen konut açığı devam etmektedir. Bunlara bağlı olarak günümüzün şehirleşmesi, yaşama biçimleri, teknolojik ilerlemeler, ekonomik farklılaşmalar ve politik kararlar da tüm bunları etkilemektedir.
Yapılan bir araştırmada, Türkiye’nin kentlerinde nüfusun yüzde 81’i halen site içi ya da dışı apartmanlarda oturmaktadır. Bu insanlardan yeni ev sahibi olmak isteyenlerin tercihi en az 100 metrekare ve en az 3 oda bir salonlu ev olurken, apartmanda yaşayanların yüzde 48’i müstakil evde yaşamak istediğini belirtmektedir.
Konutların yani binaların yerleşiminin nüfusumuz arttıkça ne kadar büyük bir sorun olduğunu görmekteyiz. Birçok bina sanki rastgele yapılmış gibi şehirlerde insanın göz zevkini bozmaktadır. Sağlıksız ve plansız yapılaşma sonucunda ülkemizde çıkartılan Kentsel Dönüşüm yasası ise “Dünya Konut Günü’nün” amacını destekler niteliktedir. Konutların iyileştirilmesine imkân sağlayan Kentsel Dönüşüm kapsamında binalar yenilenirken aynı zamanda afet ve depremlerde hasar riski en aza indirilmektedir.
Kentsel dönüşüm, Dünya Konut Gününün amacına uygun olarak, özellikle çarpık yapılaşma içindeki niteliksiz konut stokunun hızla ve güvenli yenilenmesine, daha etkin enerji verimliliği sağlanmasına, sağlıklı çevre koşullarına kavuşulmasına imkân tanımaktadır. Kentsel dönüşüm, enerji için etkin binaların tasarlanarak hayata geçirilmesine imkân tanırken, ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliği uygulamalarını da artırmaktadır.
Konut seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz? Konut satın alırken, kişisel ihtiyaç ve tercihlerin yanı sıra dairenin oturum ya da yatırım amaçlı olmasına göre de belli seçim kıstaslarına bakılmalıdır. Konut seçilirken inşaat dinamiklerinden anlayan profesyonellerden yardım almak da önemlidir. İnşaat malzemelerinin kalitesi, doğru işçilik ve binanın Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu gibi hususlar mutlaka detaylı bir şekilde incelenmelidir. Deprem ülkesi Türkiye’de konut seçimini riske atmanın taşıdığı hayati tehlikeler kesinlikle göz ardı edilmemelidir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son aylarda kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermiştir. Bu anlamda ülkemizde niteliksiz ve sağlıksız yapılaşma sorununu ortadan kaldırmaya yönelik çıkartılan “Kentsel Dönüşüm Yasası” bir fırsat olmuştur. Kentsel dönüşümün bir binayı yıkıp yerine tekrar bir bina yapmak olarak düşülmemesi gerekmektedir.
Yolundan alt yapısına, yeşil alanından sosyal donatılarına kadar her türlü ihtiyaç ve detayın düşünülmesi ve projelerde yer alması gerekmektedir. Konut tercih ederken de hem yatırım değeri hem de şehrin dönüşümüne olan katkısı nedeniyle böyle niteliklere sahip projelere öncelik verilmelidir.
Türkiye’de konut, her zaman için en önemli yatırım aracı olmuştur ve öyle olmaya da devam edecektir. Bu nedenle oturacağınız daireyi seçerken yatırım değerini iyi hesaplamak gerekmektedir. Allahtan herkesin gönlüne göre güzel, sağlıklı ve güvenli evlerde yaşamasını diliyorum.

Share
882 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...