logo

DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir.

Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli bir meyve olarak kabul etmiş ve farklı amaçlar için kullanmışlardır.
Elma ağacının besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi vardır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 farklı elma çeşidi üretildiği tahmin edilmektedir. Elma en çok kırmızı ve yeşil veya altın elma olsa da, çeşitli renklerde ve büyüklüklerde karşımıza çıkabilmektedir.

Tüm dünyada 1 Aralık tarihinde, “Kırmızı Elma Yeme Günü” olarak her sene kutlanmaktadır. Günün anlamı doğanın bize sunduğu en sağlıklı meyvelerden birini kutlamaktır.

Elmalar insan için bilinen en sağlıklı meyvelerden birisidir. Kalorisi çok düşüktür, yüksek miktarda lif ve C vitamini içerirler. Aynı zamanda antioksidanlarla doludur ve cildimize iyi gelir, canlandırır. Kötü kolesterol azaltıcı özelliklere sahip oldukları düşünülür ve belirli kanser türlerinin riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.
Elmanın diğer faydalarını sıralayacak olursak;
Unutkanlığı önler. Anemiye iyi gelir. Kemik ve dişlerin normal gelişmesine yardım eder. A, B1, B2, C, E vitaminleri ile magnezyum, potasyum, fosfor gibi mineral maddeler bulundurur. Bağırsaklara yarar sağlar. Karaciğere iyi gelir. Kan şekerini dengeler. Diyabete iyi gelir. Adale romatizmasına iyi gelir. Toksinleri yok eder. Uykusuzluğa iyi gelir. Böbreklere yarar sağlar. Gut hastalığını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan dolaşımını arttırır. Sinir sistemini korur. Yanıklara iyi gelir. Safra asitlerini emer, safra kesesi taşlarının oluşmasını önler. Kalbi korur.
Cildin yaşlanmasını geciktirir. Cildi nemlendirici özelliği vardır. Yüzde oluşan leke, siyah nokta, sivilce ve aknelere iyi gelir. Pürüzsüz bir cilde sahip olmaya yardım eder. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur. Gözlerdeki şişkinlikleri yok eder. Cilde parlaklık kazandırır. Cildi sıkılaştırır. Göz ve kulak ağrılarına karşı kullanılır. Gözlerde katarakt oluşumunu önler. Solunum sistemine iyi gelir. Basur için faydalıdır.

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından sunulan bir çalışmada günde bir elma yemenin 50 yaş üstü kişilerde kalp krizini önlediği vurgulanmıştır. Elma hiçbir yan etkisi olmayan kalp dostu bir besindir.

Bu konuda yapılan başka araştırmalarda, kırmızı elmanın en iyi zamanının sabah olduğunu göstermektedir. Sabahları kırmızı elma yemek, vücudunuzun enerji seviyesini yükseltmekte gün boyunca tok kalmanızı sağlamaktadır. Ayrıca, içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve hastalıklara karşı korumaktadır.
Bununla birlikte, bazı uzmanlar, akşam yemeğinden önce kırmızı elma tüketmenin de faydalı olabileceğini söylemektedir. Akşam yemeğinden önce yenen kırmızı elma, sindirimi kolaylaştırır ve gece boyunca daha iyi bir uyku sağlayabilir. Sonuç olarak, kırmızı elma her zaman yenilebilir, ancak sabah veya akşam yemeğinden önce tüketmek daha da faydalı olabilir.
Elmanın bilim tarihinde bıraktığı en derin iz, kuşkusuz Newton’un kafasına düştüğü söylenen elma hikâyesidir. Elma, farklı çeşitlere sahip olup her biri belirli özelliklere sahiptir. Kırmızı elma, yeşil elma, sarı elma gibi renklere sahip olan çeşitlerin yanı sıra tatlı, ekşi gibi farklı tatlara da sahip elmalar bulunmaktadır.
Kırmızı elmalar, tatlı ve tuzlu birçok yemekte kullanılmaktadır. Elma tatlıları, elmalı kekler ve turtalar, elma reçeli gibi tatlı tariflerinde sıkça kullanılan bir meyvedir. Ayrıca salatalara, börek gibi tuzlu tariflere de ekleyebilirsiniz.
Elma ve elma ağacı, birleşmeyi, çiftleşmeyi, yenileşmeyi, tensel sevgiyi simgelemektedir. Günümüzde hala var olan çiftin çocukları için kullandığı “Aşkımızın meyvesi” kelimesi de buradan gelmektedir. Bu özel günde elma yemenin yanı sıra bol bol elma suyu içebilir veya evde elma sirkesi yapmayı deneyebilirsiniz.

Share
266 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESLENMEDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

  23 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Beslenme konusunda her geçen gün yepyeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Gerek televizyonlarda, gerek sosyal medyada, gerekse çevremizde yeni bilgiler duyuyoruz. Çoğumuz artık ne yiyip ne içeceğimizi şaşırmış haldeyiz. Günlük beslenmemizde veya diyet yaparken kulaktan dolma bilgiler ile yanlış beslenme davranışlarına yönelebiliriz. Bu yanlış beslenme davranışları bazı besinleri diyetten dışlamak, bazı besinleri masum zannedip fazla tüketmek veya bir takım besinleri yan yana tüketmekten kaçınmak gibi davranışlar olabilmektedir. Sağlığımız ile...
 • BU BERAT KANDİLİ BERATIMIZ OLUR MU?

  21 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Rahmet ayı Ramazan-ı şerife her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Ramazan ayından önceki son kandil olan Berat Kandil’ini, 24 Şubat 2024 Cumartesi günü idrak edeceğiz inşallah. Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece; günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelir. Kısaca “Berat” günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade eder. Aslında, Allah (c.c.)’nün yarattığı her zaman dilimi; senenin hangi ayı, hangi günü ve hangi saati olursa olsun kulluk bilinciyle geçirilen her ânı değerlidir. Fakat bazı vakit...
 • Develili Efsane Bilim Adamı

  20 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Develili Efsane Bilim Adamı Prof. Dr. Kirkor Yalçın Hayatını anlattığı belgeselde Develiyi, eğitimini ve buluşlarına yer verdiği bu güzel yazıyı okurken onu daha iyi tanıyacak. Onunla hemşehrisi olarak gurur duyacaksınız. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin toplantılarına, iftarlarına katılırdı. Hayatı ve mücadelesi örnek alınacak bir bilim adamıydı. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Allah’tan rahmet eylesin. Hocamızın kendi anlatımıyla hayatından kesitler: Evet, Benim doğum yerim Kayseri’nin Develi ...
 • İSLÂMÎ SORUMLULUK İNSANÎ SORUMLUKTUR

  16 Şubat 2024 Köşe Yazarları

  Hz. Peygamber (sav), bir yandan gelen vahyi ve hidayeti yaşayarak bir yandan da ilâhî mesajları en hikmetli kelimelerle telaffuz ediyorlardı. Bir gün insanlık için hayatî bir önem taşıyan “sorumluluk” anlayışını arkadaşlarına şöyle bir örnekle ifade ettiler: “Allah Teâlâ’nın koymuş olduğu sınırlara uygun yaşayanlar ile bu sınırları ihlâl eden kimselerin durumu, bir gemiye binmiş, gemi içerisindeki yerleri kura ile belirlenmiş iki grup insanın durumuna benzer; Bunlardan bir kısmı geminin alt tarafında, bir kısmı da üst tarafında yolculuk etmeye ...