logo

DÜNYA KEDİLER GÜNÜ

Herkesin sevdiği ve sürekli görmeye alışık olduğumuz kediler, insanların yakın can dostlarından birisidir. Köpeklerle birlikte insanların evlerinde en çok beslediği hayvanlar arasında başı kediler çekmektedir.
“Dünya Kediler Günü”, her yıl kedi severler tarafından kutlanmaktadır. 2002 yılında ortaya çıkan “Dünya Kediler Günü”, sadece insanların ve kedilerin paylaştığı dostluğu kutlamak için değil, aynı zamanda kedilerin güvenliği ve refahını teşvik etmek için de ön plana çıkmaktadır.
Kentsel dönüşümlerle yaşam alanlarından olan ve iklim değişikliğiyle hayatları daha da zorlaşan, insanlardan şiddet gören, aç ve susuz kalan, yuvalarından sokağa terk edilen, hasta ya da yaralı olarak yardım ve yuva bekleyen, insanların en eski dostu için özel bir gün hedeflenmiştir. Farkındalık günü olarak bilinen “Dünya Kediler Günü”, evsiz kedilerin farkındalığını sağlamak amacıyla her yıl 17 Şubat’ta kutlanmaktadır.
Aslında dünyanın çeşitli ülkelerinde “Kediler Günü” olarak farklı tarihler belirlenmiştir. “Dünya kediler Günü” bazı ülkelerde 8 Ağustos günü kutlanırken, Japonya’da 22 Şubat’ta, Rusya’da 1 Mart’ta, ABD’de 29 Ekim’de çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Avrupa’daki birçok ülkede ise 17 Şubat, “Kediler Günü” olarak kabul edilmiştir.
Dostlukları ile kalbimizi ısıtan, merak uyandıran halleri ve sevimlilikleri ile hayatımıza neşe katan kedilerin tam olarak ne zaman evcilleşmeye başladığı bilinmiyor. Ancak çeşitli araştırmalar, incelemeler ve bulgular neticesinde kedinin ehlileştirilme sürecinin zamanımızdan, 8000 veya 9000 yıl önce başlamış olacağı sonucunu işaret etmektedir. Antik kökenleri tam olarak bilinmese de evcil kedinin kökenleri Orta Doğu’da tarımın başladığı dönemlere kadar uzanmaktadır.
Bilim insanları, dokuz bin yıldan uzun süredir insanlarla iç içe yaşayan kedilerin, insan ırkının ilk evcilleştirdiği hayvan olduğunu öne sürmektedir. Antik Mısır’da başlayan kedi-insan ilişkisinde bugün gelinen noktada kediler, en çok sahiplenilen ve hayatımızın içinde olan hayvan türüdür.
Çin’de bulunan yaklaşık 5 bin 300 yıllık fosil kayıtlarına göre de o dönemdeki kedilerin tarım ürünlerine zarar veren kemirgenleri avladıkları ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara dayanılarak kedilerin, zararlıları avlamaları için, çiftçiler tarafından beslendikleri anlaşılmaktadır.
2018’e ait verilere göre, dünyada evde kedi besleme sıralamasında Türkiye 11.sırada yer almaktadır. Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 19’u evde kedi beslemektedir. Rusya, yüzde 59’luk oranla listenin ilk sırasında yer almaktadır. İstanbul, dünyada “kediler şehri” olarak anılan en büyük kentlerden birisidir. Sokaklarda genellikle mahalle sakinleri tarafından beslenen çok sayıda kedi görmek mümkündür.
İslamiyet’te kediler, “temizlik” ile simgelenmiş ve saygın bir yer edinmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in bir kedi dostu olması Müslümanlar için bir övünç kaynağıdır. Evde kedi beslemek sevaptır. Çocuğun merhamet duygusunu geliştirdiği için Peygamber Efendimiz (S.A.V) özellikle tavsiye etmiştir.
Kedi temizliği için uzun saatler harcar. Belirli bölgeleri üzerinde durarak düzenli biçimde bedenini yalar. Patilerini tükürüğü ile ıslanıp yumuşak bir biçimde yüzünü başını temizler. Kulaklarının arkasını da temizlemeye özen gösterir. Dişleri ile tüy kıtıklarını ayıklayabilir. Ayrıca parmak aralarındaki bölgeleri de temizler.
Evde ya da çevrede kediyle büyüyen çocukların büyürken diğer canlılara karşı daha duyarlı ve empatik oldukları gözlenmiştir. Bugün dünyada 500 milyon ev kedisi olduğu tahmin edilirken, sokaklardaki kedi sayısının bunun kat be kat fazlası olduğu tahmin edilmektedir.
Birçok kişi tarafından sevilen kedilerin insanlar üzerinde faydalı etkiler bıraktığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Ev ortamında beslediğimiz bir kedi yorgunluğunuzu ve stresinizi alabilir ve yaptığı sevimli hareketlerle sizi neşelendirebilirler. Bu arada sokaklarda bulunan sahipsiz can dostları da unutmayalım.

Share
200 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...