logo

DÜNYA KEBAP GÜNÜ

Kimsenin “Dünya Kebap Gününü” bildiğini sanmıyorum.
O yüzden kebap gününü duyurmak amacıyla yazı yazma ihtiyacı duydum.
Türk mutfağının dünyaca ünlenen lezzetlerinin başında hiç şüphesiz “kebap” gelmektedir. Dünyada Türk mutfağı denince akla gelen ilk yemek olan kebap, şiş üzerine dizilmiş et ya da kıymanın kömür veya odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle meydana gelmektedir.
Türk mutfağının yıldızı olan kebap sıradan bir yemekten çok daha fazlasıdır. Çünkü ülkemiz, 102 çeşidiyle en fazla kebap çeşidine sahip ülkedir. Türkiye’de neredeyse her yöreye ait bir kebap türü vardır. Kebap yapımında kullanılan malzemeler aynı olsa da kebap türleri, yapılış şekli gerektiğinde birbirinden farklıdır.
Arapçadan dilimize geçen “kebap” kelimesi, “kebuba veya kabab” sözcüğünden gelmektedir. Bu kelime “kavurmak, közlemek, pişmiş, kızarmış et” anlamını taşımaktadır. Kebap, mangalda meşe kömüründe veya odun fırınında, ayrıca günümüzde fırınlarda da pişirilerek yenen et yemeklerine verilen isimdir. Çevirme, kızartma, kavurma ya da bir kap içinde susuz olarak pişirilmektedir. Bu yemeklerin çoğu ızgarada pişirilmiş olsa da tas kebabı gibi sulu yemeklere de kebap denir. Böyle yemekleri yapan lokantalara kebapçı denir. Et olarak çoğunlukla koyun veya dana eti kullanılmaktadır.
Kebap eti hazırlanmadan önce yağ ve sinirlerinden ayrılması, özel olarak terbiye edilmesi, etin içerisine hiçbir sakatat etinin konulmaması da iyi bir kebap elde etmek için oldukça önemli hususlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
İnsanoğlunun ateşi bulması ve bu ateşin üzerinde et pişirmesiyle birlikte başlayan kebap tarihi günümüzde daha çok Türk mutfağında görülen bu pişirme tarzının ilk ipuçlarını bize vermektedir. Kebap, esasen eti ateşle pişirmek olsa da bugün “Kebap” başlı başına bir kültüre karşılık gelmektedir.
Bin yılı aşkın süredir Anadolu topraklarında yapılan kebabın anavatanı Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz’dir. Gaziantep, Şanlıurfa, Adana ve Mersin kebap konusunda ilk sıralarda yer almaktadır. Bu şehirlerin her biri farklı kebap pişirme ve sunma tarzlarına sahip olup, yüzyıllardır aralarında tatlı bir rekabet de bulunmaktadır.
Kebabın Orta Doğu gibi yerlerde çok eski bir tarihi olsa bile Türkler tarafından yaygın hale getirilmiştir. Türk usulü kebap şiş üzerinde yapılabildiği gibi, güveç, köfte ve diğer formlarda da yapılmaktadır.
Selçuklu mutfağından Osmanlı saray mutfağına kadar uzanan geniş dönemde kebap, hep sarayların mutfağında olmuştur. Birçok Osmanlı padişahının en sevdiği yemekler arasında tandır kebabı, kuzu kebabı, tas kebabı ve şiş kebap bulunmaktadır. Döner olarak bilinen döner kebabı, Türk mutfağının ününü tüm dünyaya duyurmuştur.
Her yıl 14 Temmuz’da “Dünya Kebap Günü” kutlanmaktadır. Dünyanın en iyi geleneksel yemekleri belli olurken, Türkiye’den 5 yemek, listede yer almıştır. Birinci sıraya İtalya’dan Margherita pizza yerleşirken ikinci sıraya ise en sevilen lezzetlerimizden Adana kebap, üçüncü sıraya da Japonya’dan Ramen (Erişte)’in yer aldığı kaydedilmiştir. Türkiye’den listeye giren diğer lezzetler ise; biber dolması, sarma, köfte ve döner olarak kayıtlara geçmiştir.
Türk mutfağının vazgeçilmez zevki olan 102 çeşit kebaptan bazıları Adana kebabı, Beyti kebabı, Orman Kebabı, Çağ kebap, Çömlek kebabı, Kuyu kebabı, Kâğıt kebabı, Şiş kebap, Tandır kebabı, Testi kebabı, Urfa kebabı, Tokat kebabı, Döner, İskender kebabı gibi çeşitli yörelere göre isim almaktadır.
Kebap göçmenler ve yolcular sayesinde Amerika ve Avrupa lokantalarının menülerinde önemli bir yer edinmiştir. Kebap, çok kültürlü ülkelerin mutfağında günlük bir lezzet haline gelmiştir. Dünya pizzayı sevse de Türklerin favorisinin kebap ve lahmacun olduğunu unutmayalım. Çünkü kebap bir tarihtir. Kebap bir kültürdür. Kebap bir yaşam biçimidir. 14 Temmuz Dünya Kebap Gününüz kutlu olsun.

Share
933 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...