logo

DÜNYA KAPLUMBAĞA GÜNÜ

Kaplumbağalar, yaklaşık 220 milyon yıldır dünyada varlıklarını sürdüren en eski sürüngen canlı gruplarından biridir. Yeryüzünün her yerinde hemen hemen her türlü iklimde yaşarlar. Onlar doğal yaşam alanlarımızın önemli bir parçasıdır ve korunmaları gerekmektedir.

Her yıl 23 Mayıs’ta kutlanan “Dünya Kaplumbağa Günü” dünya genelindeki tüm kaplumbağa türlerine dikkat çekmek, onların ve yaşam alanlarının korunması için farkındalık oluşturmaktır. Dünya Kaplumbağa Günü ile yeryüzünde bulunan yaklaşık 300 kaplumbağa türünün korunması ve yaşam alanlarının sürdürülebilirliği konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır. Kaplumbağaların korunması için atılacak adımların önemini vurgulamak ve insanların bu konuda daha duyarlı olmalarını sağlamaktır.

Soyu tükenmekte olan kaplumbağaların yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla kutlanan Dünya Kaplumbağa Günü, ilk kez 2000 yılında Amerikan Kaplumbağa Koruma Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikle kutlanmıştır.

Evrendeki en eski canlılardan biri olan kaplumbağa, özellikle evini kendi sırtında taşıması ve çok uzun ömürlü bir hayvan olması sebebiyle Türk inancında uğurlu ve kutsal sayılmış, devletin gücünü, koruyuculuğunu, ölümsüzlüğü, bilgeliği, mutluluğu, sabrı, azmi, istikrarı, sonsuzluğu vs. gibi birçok konuyu simgelemiştir.

Dünya üzerinde tespit edilmiş 300 çeşit kaplumbağa vardır. Bu türlerden ülkemizde sadece 8 tanesi yaşamaktadır. Kaplumbağalar sürüngenler sınıfından olup, çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşamaktadır. Tehlike anında baş, bacak ve kuyruklarını içeri çekmektedir. Başları vücutlarına oranla çok küçük, ağızları da bir kuşun gagasına benzemektedir. Gagaları bir bıçak kadar keskindir. Gözleri çukurda ve kapaklıdır.

Kaplumbağalar hem etçil hem de otçul hayvanlar olarak bilinmektedir. Kurtlar, küçük yumuşakçalar, cırcır böceği, çekirge benzeri hayvan türleri ve küçük balık çeşitlerini oldukça severler. Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası, dünyadaki en büyük sürüngenlerden birisidir. Boyu 3 metreye yaklaşabilmekte ve 900 kg ağırlığa ulaşabilmektedir. Karada yaşayan kaplumbağalar, su bölgesinde yaşayanlara göre daha uzun ömürlüdür. Karada yaşayanlar, 40 ile 200 yıl arasında yaşayabilmektedir. Suda yaşayan kaplumbağalar ise 30 yıla kadar hayatlarına devam edebilmektedir.

Kaplumbağaların yavaş yürümesi, genellikle doğalarındaki bir özellikten kaynaklanmaktadır. Yavaş hareket etmeleri, doğal düşmanlardan korunmalarına ve avlarını daha iyi takip etmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kaplumbağaların yavaş metabolizmaları, enerji tasarrufu yapmalarına ve uzun ömürlerini sürdürmelerine katkı sağlamaktadır.

Su kaplumbağalarının kış uykusuna yatma ihtiyaçları sıcaklık düşüşüyle doğru orantılıdır.
Doğada yaşayan su kaplumbağaları Ekim ya da Kasım ayından Mart ya da Nisan ayına kadar uyurlar. Bu uyku bildiğimiz uykudan farklıdır.

Geçmişi 110 milyon yıl öncesine uzanan deniz kaplumbağalarının türleri, tüm koruma çalışmalarına karşın artan çevresel kirlilik nedeniyle hala tehlike altındadır. Ülkemizdeki deniz kaplumbağası caretta carettalar da aynı tehlike içerisindedir.

Yumurtalarını bırakmaya hazır olduklarında, suda yaşayan kaplumbağalar bile yuvalarını yaşam alanlarının yakınında bulunan kumu veya toprağı kazıyarak yumurtalarını buraya bırakırlar.
Kaplumbağalar besleyici bir tip değildir.
Hiçbir kaplumbağa yavrularını büyütmek için etrafta dolaşmazlar. Yavru kaplumbağalar yumurtadan çıktığında kendi başınadır.
Bu yavruların inanılmaz bir yön bulma duyguları bulunmaktadır.

Share
184 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEVHİT, TAKVA VE TESLİMİYETİN ADIDIR KURBAN

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir. Kurban, Kur'ân-ı Kerîm, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olup hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın kendilerine rızık ola...
 • DÜNYA DİKİŞ MAKİNESİ GÜNÜ

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Dikiş makinesi, kumaşları birleştirmek veya tamir etmek için kullanılan bir makinadır. İplikleri dikiş yerine takan ve bir iğne yardımıyla ipliklerin kumaşa geçmesini sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Dikiş makinesi, manuel olarak çalıştırılabileceği gibi modern modellerde elektrik veya bilgisayar kontrollü olabilir. Günümüzde çok çeşitli dikiş makineleri bulunmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Dikiş makinesi, giysilerin ve diğer kumaşların dikilmesini kolaylaştıran, pratik ve hızlı bir araçtır. Bu teknolojik cihazın icadı, t...
 • Edebiyatçı, Şair, Yazar ve Akademisyen Hocam Dr. Bekir Oğuzbaşaran

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Bu haftaki konuğum, edebiyatçı, şair, yazar ve akademisyen değerli hocam Bekir Oğuzbaşaran. M. Bahaeddin Cebeci ağabeyimin üniversite yıllarından yakın arkadaşıydı. Talebelik yıllarında Fatih Vakıflar Yurdu'nda kaldıklarını hatırlıyorum. 1973 yılında Basının kalbi Cağaloğlu'nda Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde Sanat Edebiyat sayfaları hazırlarken tanışmak nasip oldu. Sanat ve Edebiyat Sayfasında tiyatro kritikleri yazmama izin verdi. O yıllardan Bekir Oğuzbaşaran ve merhum Mustafa Miyasoğlu ağabeylerimi asla unutamam. Miyasoğlu ağabeyim...
 • MERHAMETSİZLİK HELAK SEBEBİDİR

  07 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Merhamet “acımak, şefkat göstermek” anlamında olup, “acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf” anlamında isim olarak kullanılan merhamet, Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevk eden acıma duygusunu belirtmektedir. (TDV. İslam Ansiklopedisi) Merhamet aynı zamanda Allah"ın Rahmân isminin bir yansımasıdır. (Tirmizî, Birr, 16) Var olan bütün mahlukatın yaratıl...